Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską (klasy 4-6) / Projekt Zaklęcie na "w" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Utworzono dnia 26.08.2019, 13:22

25.10.2019


Zaklęcie na „W” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Projekt obejmuje m.in. cykl zajęć z książką, spotkania ze „świadkami historii”, pisarzami i historykami, konkurs literacki oraz grę. Uczestnicy projektu będą mogli utrwalić wiadomości zarówno z historii Polski, jak i poznać losy miasta poprzez konkurs czy grę miejską. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z tematem wojny poprzez literaturę, jednak w poszczególne wydarzenia zaangażowani zostaną też dorośli. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt ma wspomagać edukację historyczną z wykorzystaniem literatury, wspierać postawę tolerancji, a przede wszystkim uwrażliwiać na los drugiego człowieka. Poprzez pracę z książką młodzi czytelnicy mają dowiedzieć się czym jest wojna, poznać podstawowe informacje związane z II wojną światową oraz jej konsekwencje. Dzięki spotkaniom z autorami omawianych książek, uczestnicy projektu będą mogli poznać genezę zainteresowania tematem wojny i powody podejmowania go, metody zbierania informacji, poznać różnicę między faktami a fikcją literacką. Poprzez przykłady bohaterów literackich dzieci poznają losy narodu polskiego (walkę z okupantem, powstanie warszawskie, wysiedlenia), w tym w szczególności sytuację ich rówieśników. Planowane są również spotkania z żyjącymi świadkami historii, którzy opowiedzą o swoich przeżyciach, wspomnieniach bądź rodzinnych relacjach. Zależy nam na włączeniu w działania osób z regionu, czasem z bliskiego otoczenia najmłodszych. Historyczna gra miejska pomoże utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów miasta. Okazją do zagłębienia się w losy miasta i jego mieszkańców będzie również konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor”, w ramach którego dzieci będą musiały sięgnąć do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie opowiadania przedstawić ich wspomnienia. W ramach zajęć bibliotecznych uczestnicy zajęć poznają też cyfrowe archiwa i bazy pozwalające odnaleźć informacje o krewnych.

9.09-20.12 Cykl zajęć adresowany do uczniów szkół podstawowych:

 • Zaklęcie, które niszczy świat - zajęcia poświęcone tematowi wojny oparte na serii książek Wojny dorosłych – historie dzieci (klasy 1-6)
 • Czy wojna jest dla dzieci? - zajęcia prezentujące sytuację dzieci w trakcie II wojny światowej (klasy 1-3)
 • Co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku? - zajęcia poświęcone wybuchowi II wojny światowej (klasy 4-6)
 • Prawdziwi bohaterowie - zajęcia prezentujące postać Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka (klasy 1-6)
 • Śladami historii - zajęcia prezentujące bazy danych i archiwa cyfrowe (klasy 7-8)
 • Powstanie '44 - spotkanie poświęcone Powstaniu warszawskiemu (klasy 7-8)
 • Dziennik Anne - warsztaty komiksowe oparte na książce Dziennik Anne Frank (klasy 7-8)

03.10 godz. 10:00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą (klasy 4-8)

MAŁGORZATA STRĘKOWSKA-ZAREMBA Pisarka, dziennikarka, współautorka podręczników, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 1984 opowiadaniem opublikowanym na łamach jednodniówki Ruchu Artystycznego „Świat”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY oraz Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Otrzymała nominację do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award 2016.

25.10 godz. 9:30 oraz 11:15 Spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską (klasy 4-6)

JOANNA PAPUZIŃSKA W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką  Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności (1914). Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe. Jej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie pt. Darowane kreski zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

12.12 godz. 9:00 i 11:30 Spotkanie autorskie z Andrzejem Markiem Grabowskim (klasy 4-6)

ANDRZEJ MAREK GRABOWSKI Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat współpracuje z Telewizją Polską, dla której stworzył ponad tysiąc programów dla dzieci, między innymi: Tik-Tak, Wyprawy profesora Ciekawskiego, Ciuchcia i Budzik. Autor kilkudziesięciu scenariuszy filmów animowanych, kilkuset piosenek (Witaminki, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?, Bursztynek) oraz kilkunastu książek, z których powieści Zenek i mrówki oraz Wojna na Pięknym Brzegu zostały wpisane na Złotą Listę książek Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Współzałożyciel zespołu Fasolki, który śpiewa wiele jego piosenek.

 

Ponadto:

 • Konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor” w ramach którego dzieci sięgną do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie opowiadania przedstawią ich wspomnienia. Termin składania prac 16.09 - 8.12.2019 r.  -> Szczegóły już wkrótce!
   
 • Historyczna gra miejska, która pomoże utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów Żor   -> Szczegóły już wkrótce!

Zapisy: Oddział dla dzieci i młodzieży, tel. 32 43 44 584 wew. 22.

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6