Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa Martyny Chojnackiej

Utworzono dnia 20.03.2024

Zapraszamy Państwa serdecznie na wernisaż wystawy abstrakcji "Przestrzenie medytacji" artystki Martyny Chojnackiej, który odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00. 

Wystawa będzie eksponowana w Galerii Na Piętrze od 18 kwietnia do 25 maja 2024 roku. Wstęp wolny.

Wystawa prezentuje malarstwo oparte na intuicji i emocjonalnej ekspresji. To zbiór kompozycji abstrakcyjnych powstałych przy użyciu różnych technik (akryl, tusze alkoholowe, media mieszane) na materiałach takich jak płótno, papier, czy ceramika. Wybrane prace ukazują oblicza dynamiki gestu – raz czystej, nieokiełznanej i gwałtownej, innym razem opanowanej, wysubtelnionej w kierunku plastycznego rozwiązania, które w tym drugim przypadku wyłania się stopniowo, powoli odsłaniając autorowi symboliczną odpowiedź na nurtujące go kwestie. Twórczość splata się tu z kontemplacją: jest nieustannym poszukiwaniem satysfakcjonującej formy wizualnej, które zawsze towarzyszy próbom osiągnięcia duchowego ukojenia.

Zdjęcie Martyny Chojnackiej.MARTYNA CHOJNACKA (ur. 1992) – plastyk z wewnętrznej potrzeby i zamiłowania. Samouk w dziedzinie sztuki i malarskiej praktyki. Lubi eksperymentować z różnymi mediami i środkami artystycznego wyrazu. Absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego (kierunków: doradztwo filozoficzne i coaching, filozofia) oraz Akademii WSB (grafika komputerowa i multimedia).

Wszelkie twórcze działania otwierają przede mną przestrzeń do eksploracji tego, co ulotne, nieuchwytne, czy też trudne do wyrażenia słowami. Często maluję nocą, w absolutnej ciszy. Przy płótnie przeżywam osobiste doświadczenia mocniej, wyraźniej i bardziej świadomie – przekształcając plastycznie kolejne formy wizualne, przepracowuję to, co najsilniej mnie w danym momencie porusza. Priorytetem jest dla mnie sam proces. Obraz postrzegam zaś jako szlachetny efekt uboczny i symbol tego, co wydarzyło się w moim wnętrzu. Dlatego też nierzadko decyduję się na całkowite przemalowanie powstałych wcześniej kompozycji, pozostawiając jedynie te, które pomimo upływu czasu zachowują dla mnie znaczenie i pierwotną moc oddziaływania.

Bliska mi jest perspektywa Kandinsky'ego: »Każde dzieło powstaje technicznie w sposób podobny do powstania kosmosu – poprzez katastrofy, które z chaotycznego ryku instrumentów na koniec tworzą symfonię, muzykę sfer«”.
 

www.mchojnacka.art

www.instagram.com/martynachojnacka

Plakat "Przestrzenie medytacji" wystawa abstrakcji Martyny Chojnackiej".

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: