Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

O nas

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to miejsce, gdzie rodzą się pasje i realizują marzenia.

Nowa przestrzeń przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości. Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym.

Zdjęcie budynku z lotu ptaka z widocznym trawnikiem, ławkami i tarasemDążymy do tego, aby wszyscy mogli skorzystać nie tylko z bogatych zbiorów bibliotecznych, ale by równocześnie uczestniczyli w procesie indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Jesteśmy propagatorem idei uczenia się przez całe życie! Obszarem działania obejmujemy dzieci, młodzież, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promujemy czytelnictwo, organizujemy spotkania z ludźmi kultury i warsztaty z różnych dziedzin. Organizujemy wystawy prac artystów amatorów jak i profesjonalistów.

Uważnie słuchamy czytelników, angażujemy się w działania na rzecz społeczności, realizujemy wiele projektów i wydarzeń tematycznych, o których na bieżąco informujemy w aktualnościach. Nieustannie uczymy się i jesteśmy gotowi pomóc każdemu, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Z myślą o grupie dorosłych prowadzimy Dyskusyjny Klub Książki, warsztaty artystyczne „Sztuka moja pasja”, spotkania miłośników języka angielskiego „Chatting with tea”, naukę języka włoskiego dla początkujących, turnieje gier planszowych, zajęcia z DIY oraz mitingi Filmoholików. Na młodych oprócz dobrej lektury czeka Strefa Młodych wyposażona w konsole XBox i PlayStation, strefę gier planszowych, komputery i stacje odsłuchu muzyki. O książkach można porozmawiać w trakcie spotkań „Młodzieżowego Klubu Książki”, dla osób z pasją do działań artystycznych jest miejsce na zajęciach „Młodzi artyści”, a dla lubiących logiczne myślenie i matematykę czeka klub „Zainspirowani łamigłówkami”. Fani gier planszowych mogą rywalizować podczas spotkań „Witaj w grze” oraz porozmawiać o „Herosach w Bibliotece”.

Wiele uwagi poświęcamy najmłodszym czytelnikom. Stworzyliśmy spotkania inspirowane książkami, wspierające rozwój emocjonalny i sensoryczny „Zaczytani - rodzinnie w bibliotece” oraz „Zabawy sensoryczne” dla maluszków. „Klub Zaczarowanego Ołówka” to propozycja dla dzieci chcących poznać nowe techniki plastyczne. Fanów programowania zapraszamy do klubu „Lokalny Klub Kodowania” lub „Mali programiści”. Można u nas również nauczyć się języka na zajęciach „W kółko z językiem niemieckim i angielskim”. Nad zręcznością można zaś popracować podczas spotkań „Mali mistrzowie zręczności – jenga dla dzieci”.

Lubiących naturę i świeże powietrze zapraszamy do Letniej Czytelni, gdzie w otoczeniu zieleni, na wygodnych fotelach można zrelaksować się z książką, gazetą, tabletem, skorzystać z darmowego WiFi lub spotkać się ze znajomymi. Dla fanów nowinek technologicznych, robotów i programowania przygotowaliśmy nowoczesną przestrzeń Makerspace, wyposażoną w drukarkę 3D, ploter laserowy, dron i tablety graficzne.

W naszej bibliotece znajdziesz przyjazne i integracyjne przestrzenie, umożliwiające pracę indywidualną czy w większej grupie. U nas usiądziesz wygodnie w Wypożyczalniach, Strefie Młodych, Dzieci i Multimediach, a także bezpłatnie zarezerwujesz jedną z Pracowni, aby porozmawiać, popracować lub zrealizować wspólny projekt oraz obejrzysz film w sali kinowej.

To jeszcze nie wszystko... u nas skorzystasz z nowoczesnych usług.

  • WRZUTNIA - zwracaj książki w dostępnej przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu wrzutni, zlokalizowanej przy wejściu bocznym do budynku.
  • TOTEM - dotknij ekranu i zobacz, co przygotowaliśmy w Bibliotece. Odszukaj informacje praktyczne, opis poziomów i pełną ofertę bezpłatnych zajęć stałych.
  • SELFCHECK - stanowisko do samodzielnego wypożyczania i zwracania zbiorów (poziom 0, 1 i 2). Przeglądasz aktualną ofertę biblioteki, przedłużasz wypożyczenia oraz dokonujesz opłaty za przetrzymane zbiory (poziom 1).
  • KATALOGI - ekrany w każdej wypożyczalni to nowoczesne katalogi. Sprawdź, czy to czego szukasz jest dostępne i wypożycz lub zarezerwuj dla siebie książkę, film, muzykę, grę.
  • E-biblioteka MATEUSZ - pobierz ze sklepu Play aplikację umożliwiającą szybki dostęp do katalogu bibliotecznego, konta użytkownika i strony www. Informacje o treści książki, wirtualna karta biblioteczna i zawsze aktualne wydarzenia w bibliotece, to zaledwie kilka podstawowych funkcjonalności nowej aplikacji.

Zapraszamy do nas - zostań z nami na dłużej!

 

Remont budynku dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach na potrzeby nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Gmina Miejska Żory otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: 10. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie/Poddziałanie: 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT Subregionu Zachodniego w kwocie 7 073 228,72 zł oraz 832 144,56 zł dofinansowania z budżetu państwa.

 

Logotypy: 1. Romb z 3 gwiazdami i napisem Fundusze Europejsie Program Regionalny 2. Flaga Polski napis Rzeczpospolita Polska  3. Logo z motywem fal i napisem Śląskie. 4. Napis: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i flaga z okręgem z gwiazd

!

 

Artykuły prasowe

Artykuły prasowe

Biblioteka Żory

Biblioteka Żory

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6