Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

O nas

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to miejsce, gdzie rodzą się pasje i realizują marzenia.

Nowa przestrzeń przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości. Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym.

Zdjęcie budynku z lotu ptaka z widocznym trawnikiem, ławkami i tarasemDążymy do tego, aby wszyscy mogli skorzystać nie tylko z bogatych zbiorów bibliotecznych, ale by równocześnie uczestniczyli w procesie indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Jesteśmy propagatorem idei uczenia się przez całe życie! Obszarem działania obejmujemy dzieci, młodzież, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promujemy czytelnictwo, organizujemy spotkania z ludźmi kultury i warsztaty z różnych dziedzin. Organizujemy wystawy prac artystów amatorów jak i profesjonalistów.

Uważnie słuchamy czytelników, angażujemy się w działania na rzecz społeczności, realizujemy wiele projektów i wydarzeń tematycznych, o których na bieżąco informujemy w aktualnościach. Nieustannie uczymy się i jesteśmy gotowi pomóc każdemu, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Z myślą o grupie dorosłych prowadzimy Dyskusyjny Klub Książki, warsztaty artystyczne „Sztuka moja pasja”, spotkania miłośników języka angielskiego „Chatting with tea”, naukę języka włoskiego dla początkujących, turnieje gier planszowych, zajęcia z DIY. Na młodych oprócz dobrej lektury czeka Strefa Młodych wyposażona w konsole XBox i PlayStation, strefę gier planszowych, komputery i stacje odsłuchu muzyki. O książkach można porozmawiać w trakcie spotkań „Młodzieżowego Klubu Książki”, dla osób z pasją do działań artystycznych jest miejsce na zajęciach „Młodzi artyści”. Fani gier planszowych mogą rywalizować podczas spotkań „Witaj w grze”.

Wiele uwagi poświęcamy najmłodszym czytelnikom. Stworzyliśmy spotkania inspirowane książkami, wspierające rozwój emocjonalny i sensoryczny „Zaczytani - rodzinnie w bibliotece” oraz „Zabawy sensoryczne” dla maluszków. „Klub Zaczarowanego Ołówka” to propozycja dla dzieci chcących poznać nowe techniki plastyczne. Fanów programowania zapraszamy do klubu „Lokalny Klub Kodowania” lub „Mali programiści”. Można u nas również nauczyć się języka angielskiego. Nad zręcznością można zaś popracować podczas spotkań „Mali mistrzowie zręczności – jenga dla dzieci”.

Lubiących naturę i świeże powietrze zapraszamy do Letniej Czytelni, gdzie w otoczeniu zieleni, na wygodnych fotelach można zrelaksować się z książką, gazetą, tabletem, skorzystać z darmowego WiFi lub spotkać się ze znajomymi. Dla fanów nowinek technologicznych, robotów i programowania przygotowaliśmy nowoczesną przestrzeń Makerspace, wyposażoną w drukarkę 3D, ploter laserowy, dron i tablety graficzne.

W naszej bibliotece znajdziesz przyjazne i integracyjne przestrzenie, umożliwiające pracę indywidualną czy w większej grupie. U nas usiądziesz wygodnie w Wypożyczalniach, Strefie Młodych, Dzieci i Multimediach, a także bezpłatnie zarezerwujesz jedną z Pracowni, aby porozmawiać, popracować lub zrealizować wspólny projekt oraz obejrzysz film w sali kinowej.

To jeszcze nie wszystko... u nas skorzystasz z nowoczesnych usług.

  • WRZUTNIA - zwracaj książki w dostępnej przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu wrzutni, zlokalizowanej przy wejściu bocznym do budynku.
  • TOTEM - dotknij ekranu i zobacz, co przygotowaliśmy w Bibliotece. Odszukaj informacje praktyczne, opis poziomów i pełną ofertę bezpłatnych zajęć stałych.
  • SELFCHECK - stanowisko do samodzielnego wypożyczania i zwracania zbiorów (poziom 0, 1 i 2). Przeglądasz aktualną ofertę biblioteki, przedłużasz wypożyczenia oraz dokonujesz opłaty za przetrzymane zbiory (poziom 1).
  • KATALOGI - ekrany w każdej wypożyczalni to nowoczesne katalogi. Sprawdź, czy to czego szukasz jest dostępne i wypożycz lub zarezerwuj dla siebie książkę, film, muzykę, grę.
  • E-biblioteka MATEUSZ - pobierz ze sklepu Play aplikację umożliwiającą szybki dostęp do katalogu bibliotecznego, konta użytkownika i strony www. Informacje o treści książki, wirtualna karta biblioteczna i zawsze aktualne wydarzenia w bibliotece, to zaledwie kilka podstawowych funkcjonalności nowej aplikacji.


Biblioteka z tytułem „Modernizacja Roku 2020”!

Miasto Żory jako inwestor otrzymało nagrodę główną w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”! W kategorii „nowoczesne biblioteki i sanktuaria kultury” bezkonkurencyjna okazała się Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach. Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło trzech podmiotów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Relacja z uroczystego wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie: www.zory.pl.
 

Remont budynku dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach na potrzeby nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Gmina Miejska Żory otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: 10. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie/Poddziałanie: 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT Subregionu Zachodniego w kwocie 7 073 228,72 zł oraz 832 144,56 zł dofinansowania z budżetu państwa.

 

Logotypy: 1. Romb z 3 gwiazdami i napisem Fundusze Europejsie Program Regionalny 2. Flaga Polski napis Rzeczpospolita Polska  3. Logo z motywem fal i napisem Śląskie. 4. Napis: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i flaga z okręgem z gwiazd

 

 

Artykuły prasowe

Artykuły prasowe

Biblioteka Żory

Biblioteka Żory

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Styczeń 2023 19 wydarzeń w tym miesiącu