O nas w ETR

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to miejsce, gdzie rodzą się pasje i realizują marzenia.
Nowa przestrzeń jest nowoczesna i dostosowana do standardów europejskich. Do biblioteki może przyjść osoba niepełnosprawna.

Dążymy do tego, aby wszyscy mogli skorzystać ze zbiorów w bibliotece. Każdy może się w bibliotece rozwijać i realizować swoje pomysły. Promujemy ideę uczenia się przez całe życie! Nasze działania kierujemy do dzieci, młodzieży, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promujemy czytanie, organizujemy spotkania, warsztaty, wystawy prac artystów również amatorów.

Słuchamy czytelników, realizujemy wiele projektów i wydarzeń. Najnowsze informacje znajdują się na stronie głównej. Uczymy się i jesteśmy gotowi pomóc każdemu, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. Prowadzimy Dyskusyjny Klub Książki i warsztaty artystyczne „Sztuka moja pasja”. Odbywają się spotkania miłośników języka angielskiego „Chatting with tea” oraz nauka języka włoskiego. Są również turnieje gier planszowych i zajęcia z DIY. Na młodych w Strefie Młodych czeka dobra lektura, konsole XBox i PlayStation. Są również gry planszowe, komputery i stacje odsłuchu muzyki. O książkach można porozmawiać w trakcie spotkań „Młodzieżowego Klubu Książki”. Dla osób z pasją jest miejsce na zajęciach „Młodzi artyści”. Wiele uwagi poświęcamy najmłodszym czytelnikom. Stworzyliśmy spotkania wokół książek, „Zaczytani - rodzinnie w bibliotece” oraz „Zabawy sensoryczne”. „Klub Zaczarowanego Ołówka” to propozycja dla dzieci, które lubią zajęcia plastyczne. Fanów programowania zapraszamy do klubu „Lokalny Klub Kodowania” lub „Mali programiści”. Refleks można zaś ćwiczyć podczas „Spotkania z planszówkami”.

Lubiących naturę i świeże powietrze zapraszamy do Letniej Czytelni. Tam, na wygodnych fotelach można odpocząć z książką, gazetą czy tabletem. Można skorzystać z darmowego WiFi lub spotkać się ze znajomymi. Dla fanów nowinek technologicznych przygotowaliśmy nowoczesną przestrzeń Makerspace. Znajduje się w niej drukarka 3D, ploter laserowy, dron, tablety graficzne i maszyny do szycia. W naszej bibliotece znajdziesz przyjazne przestrzenie. Możesz w nich pracować samodzielnie lub w grupie. U nas usiądziesz wygodnie w Wypożyczalniach, Strefie Młodych, Dzieci i Multimediach. Możesz także bezpłatnie zarezerwować Pracownię, żeby w ciszy uczyć się lub pracować. W Sali Kinowej możesz obejrzeć wypożyczony w Multimediach film.

To jeszcze nie wszystko... u nas skorzystasz z nowoczesnych usług.
• WRZUTNIA - zwracaj książki przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Wrzutnia znajduje się przy wejściu bocznym do budynku.
• TOTEM - dotknij ekranu i zobacz, co przygotowaliśmy w Bibliotece. Odszukaj informacje praktyczne, opis poziomów i pełną ofertę bezpłatnych zajęć stałych.
• SELFCHECK - samodzielnie wypożyczaj i zwracaj zbiory, przeglądaj aktualną ofertę biblioteki
• KATALOGI - ekrany w każdej wypożyczalni to nowoczesne katalogi. Sprawdź dostępność i wypożycz lub zarezerwuj dla siebie książkę, film, muzykę, grę.
• E-biblioteka MATEUSZ - pobierz ze sklepu Play aplikację. Zyskasz szybki dostęp do katalogu, konta użytkownika, karty bibliotecznej i strony www.