Piknik europejski
Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej zapraszamy do udziału w "Pikniku Europejskim" w Bibliotece w Żorach, który odbędzie się 30 kwietnia w godzinach 10:00 - 14:00. Zapraszamy do naszej Letniej Czytelni (w razie niepogody atrakcje zostaną przeniesione do wnętrza biblioteki).
Oto co zaplanowaliśmy:
Malowanie twarzy | Malowanie giga flagi UE | Wielka krzyżówka | Wata cukrowa | Biblioteczka europejska | Flaga UE - zrób to sam | Interaktywnik | Europejska lekcja biblioteczna (spotkanie otwarte z uczniami szkół średnich, mieszkańcami i przedstawicielami samorządu - obowiązują zapisy)*
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Pan Bartłomiej Balcerzyk - (p.o.) Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, który poprowadzi lekcję biblioteczną o godzinie 10:30. Podczas spotkania opowiem o tym co Unia Europejska daje młodym ludziom, o korzyściach, jakie niesie ze sobą członkostwo Polski w UE oraz o wyzwaniach stojących przed Europą. Zapraszamy już dziś uczniów klas średnich, mieszkańców Żor oraz przedstawicieli władz samorządowych (obowiązują zapisy).
Bartłomiej Balcerzyk: (p.o.) Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
2018: Szef sekcji Informacji i Komunikacji Społecznej w Przedstawicielstwie KE w Polsce
2016: Specjalista Public Relations – Parlament Europejski, Biuro w Polsce
2012: Specjalista ds. polityki migracyjnej – Komisja Europejska, DG HOME, Bruksela
2008: Prawnik – Prawodawstwo w zakresie ochrony środowiska – Komisja Europejska, DG ENV, Bruksela
2005: Rechtsreferendar (aplikacja prawnicza) – Gemeinsames Juristisches Pruefungsamt der Laender Berlin und Brandenburg, Niemcy
Urodzony w 1977, pochodzi z Zakopanego, Żonaty z Aleksandrą, ojciec 4 dzieci. Po maturze ukończył studia z zakresu prawa, prawa europejskiego i praw człowieka/obywatela na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie w 2004 roku. Języki: biegła znajomość języka polskiego, niemieckiego, angielskiego, podstawowa znajomość języka francuskiego
Początki integracji Polski z Unią Europejską sięgają roku 1988, kiedy nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z ówczesną Wspólnotą Europejską. Rok później, 19 września 1989r., podpisano wspólną umowę o handlu i współpracy gospodarczej. Gdy w 1997 r. liderzy Europy Zachodniej dali zielone światło dla rozmów akcesyjnych z Polską, przed naszym państwem stanęło wyzwanie dostosowania krajowych norm prawnych do tych obowiązujących w Unii Europejskiej. Negocjacje podzielono na ponad 30 rozdziałów tematycznych, a każdym z nich zarządzał odrębny zespół ekspertów.
Polska stała się członkiem Unii Europejskiej dokładnie o północy 1 maja 2004 r. Wcześniej (16 kwietnia 2003 r.) w Atenach podpisano traktat akcesyjny, który zakończył wieloletnie wysiłki kolejnych polskich rządów. W imieniu Polski pod traktatem podpisali się ówczesny premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Hübner.
Źródło: https://20latwue.pl/
* Udział BEZPŁATNY we wszystkich wydarzeniach - zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.
Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.
Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: