Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkolenia "Kurs na multikulturalizm"

W ramach projektu Migruj do biblioteki dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej odbyło się dwuetapowe szkolenie Kurs na multikulturalizm, w którym udział wzięli bibliotekarze z Biblioteca Municipal de Arucas w Hiszpanii, Gradska knjiżnica Ivan Vidali, Korcula w Chorwacji, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka na Litwa oraz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach.

Część I pod nazwą Zrozumieć cudzoziemca26.02-2.03.2018, Polska

Cykl szkoleń rozpoczęliśmy w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, gdzie na bazie materiałów przygotowanych przez Christinę E. Chavarria z Levine Institute for Holocaust Education w United States Holocaust Memorial Museum Bostonie rozmawialiśmy o Wczesnych oznakach ludobójstwa. Odwiedziliśmy także Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu. Szkolenia i warsztaty w naszej bibliotece prowadzone były przez trenerkę Agnieszkę Kosowicz, prezes Polskiego Forum Migracyjnego oraz Tomasza Wojtasika, trenera z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis. Ostatnie szkolenie  odbyło się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu i było prowadzone przez Annę Janus, wicedyrektora biblioteki. Odwiedziliśmy także Muzeum Pana Tadeusza, gdzie poznaliśmy wiele szczegółów z życia naszego wielkiego emigranta - Adama Mickiewicza - oraz jego epoki.

Efektem szkolenia było zrozumienie różnych punktów patrzenia na świat, wielokulturowości, migracji, różnic kulturowych i religijnych, mitów i stereotypów o migrantach, poznanie praktycznych aspektów nauki języka ojczystego dla obcokrajowców, umiejętności komunikacyjnych oraz projektów adresowanych do migrantów i lokalnej społeczności.

Część II pod nazwą Inny też tu pasuje – 9-13.04.2018, Chorwacja

Na początek uczestnicy szkolenia wzięli udział w całodziennym seminarium pt. Okrągły stół – praca z mniejszością narodową w instytucjach kultury, w którym uczestniczyła ludność romska oraz naukowcy i praktycy z Zagrzebia. Następnie słuchali wykładu i wzięli udział w warsztatach dotyczących asymilacji, multikulturalizmu i integracji. Mogli nie tylko dyskutować, ale przede wszystkim zrozumieć i odnaleźć elementy, które mogą pomóc drugiemu człowiekowi poczuć się dobrze w nowym środowisku. Do dyskusji włączyli się uchodźcy z Iranu i Syrii. Czwartego dnia pojechaliśmy na szkolenie do Centrum dla Uchodźców (Porin Centre for Asylum Seekers), w którym obecnie przebywa 330 osób, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu, gdzie są wojny i prześladowania, a następnie do biblioteki w Dugave (Knjižnica Dugave), która prowadzi liczne zajęcia dla uchodźców. Ostatni dzień szkolenia uczestnicy spędzili w Fundacji Praw Człowieka w Zagrzebiu słuchając wykładów nt. polityki integracyjnej wobec migrantów oraz odwiedziliśmy bibliotekę publiczną w Varaždin.

W efekcie udziału w szkoleniu uczestnicy dowiedzieli się, jak stopniowo włączać migrantów w lokalną społeczność i umożliwić im odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Dowiedzieli się, jak złagodzić szok kulturowy oraz jak przekonać społeczność lokalną do nawiązania bliższych stosunków z przybyszami. Nauczyli się prawidłowych reakcji na mowę nienawiści, dyskryminację i przemoc.

Materiały szkoleniowe znajdują się w załącznikach oraz poniższych linkach:

Fundamentals of Genocide and Mass Atrocity Prevention (book by Scott Straus)-- you can download a PDF of the book from the main page or order a copy:

 

https://www.ushmm.org/confront-genocide/take-action-against-genocide/resources/fundamentals-of-genocide-and-mass-atrocity-prevention

 

Case Studies of Genocides

https://www.ushmm.org/confront-genocide/cases

 

Defining Genocide

https://www.ushmm.org/confront-genocide/defining-genocide

 

Early Warning Project

https://www.ushmm.org/confront-genocide/how-to-prevent-genocide/early-warning-project

ZAŁĄCZNIKI:

								

Integration in the local community

Utworzono dnia 30.07.2018, 14:56

Migrate to library- Integration

Utworzono dnia 30.07.2018, 14:56

Migrate to Library_Other also belong here

Utworzono dnia 30.07.2018, 14:55

Refugees - people in need

Utworzono dnia 30.07.2018, 14:55

Migrants-who are they and what are they doing here?

Utworzono dnia 30.07.2018, 14:55

Cultural differences

Utworzono dnia 30.07.2018, 14:54