Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

W rolach głównych: Leopold Tyrmand

Utworzono dnia 03.04.2020

Projekt „W rolach głównych: Leopold Tyrmand” to inicjatywa upamiętniająca kultową postać kultury polskiej, w setną rocznicę jego urodzin, przypadającą w 2020 roku. Leopold Tyrmand w świadomości współczesnych odbiorców literatury i sztuki istnieje marginalnie lub nie istnieje wcale. Tymczasem jego dorobek, rozmaite życiowe aktywności, styl życia, przekonania, czyli wszystko to, co składa się na biografię tego artysty, zasługuje na uznanie i wydobycie na światło dzienne. Kultura polska nie funkcjonuje bez polskich autorów, jeśli polscy autorzy nie funkcjonują jako bohaterowie naszej codzienności, zatem celem projektu jest przybliżenie postaci Leopolda Tyrmanda jako uniwersum symbolicznego.

Wszystkie działania są nierozerwalnie związane z domenami określającymi całość działalności kulturalnej, intelektualnej, zainteresowań, a także wizerunku pisarza i skierowane są przede wszystkim dla młodzieży, dorosłych i osób w wieku 60+. Projekt realizowany będzie od września do listopada 2020 roku. To ciąg wydarzeń literacko-artystycznych mających na celu przybliżenie społeczności lokalnej sylwetki pisarza, publicysty, prekursora i propagatora jazzu w Polsce, trendsettera, człowieka-legendy. Wielość wcieleń autora tak dalece przesłoniła same utwory, że paradoksalnie, Tyrmand mimo popularności, wciąż pozostaje pisarzem do odkrycia, skomentowania, umiejscowienia w historii literatury polskiej. Biografia pisarza jest integralnie scalona z jego twórczością, pozą, ideami. Jest rodzajem dopowiedzenia lub wskazówki do interpretacji jego dokonań literackich. Inspiracją do działań stał się jego dorobek artystyczny, stanowiący punkt wyjścia do poszczególnych założeń projektu. Zaplanowaliśmy panel dyskusyjny, koncert jazzowy, lekcje literatury dla młodzieży, warsztaty kreatywnego pisania, maraton literacki oraz wystawę fotografii.

Projekt „W rolach głównych: Leopold Tyrmand” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wartość dofinansowania to 8 800,00 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
 

 

 

 

GALERIE:

Życie towarzyskie i uczuciowe - fotogaleria

Życie towarzyskie i uczuciowe - fotogaleria