Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Art Bridge | Most Sztuki

Utworzono dnia 10.06.2021

Projekt „Art Bridge | Most Sztuki” angażował organizacje zajmujące się kulturą, w tym biblioteki, z czterech krajów: Polski, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Był bezpośrednią odpowiedzią na konsekwencje pandemii COVID-19, która spowodowała znaczny wzrost problemów psychicznych i emocjonalnych wśród seniorów i osób dorosłych 50+ z grupy problemów zdrowotnych wysokiego ryzyka. Rozprzestrzenianie się wirusa wywołało strach i niepokój u wielu osób z tej grupy na całym świecie. Nasz projekt miał na celu stworzenie zestawu kreatywnych międzynarodowych spotkań, podczas których wymienialiśmy się pomysłami i wiedzą na temat arteterapii z wykorzystaniem różnych mediów, takich jak malarstwo, ceramika czy rzeźba. Stworzyliśmy wspólną platformę wymiany dobrych praktyk, syntetyzowania nowych metod pracy w celu ich wdrożenia w naszej lokalnej społeczności. Różne działania i warsztaty miały na celu wymianę dobrych praktyk oraz rozwijanie kreatywności i ekspresji kulturowej wśród uczestników, wykorzystując arteterapię jako sposób radzenia sobie z trudnymi i nieoczekiwanymi sytuacjami, takimi jak pandemia COVID-19. Projekt ukierunkowany był na realizację wspólnych inicjatyw promujących współpracę, partnerskie uczenie się i wymianę doświadczeń na poziomie europejskim, budujących świadomość problemu wykluczenia społecznego, szczególnie wśród seniorów jako grupy wysokiego ryzyka, w trudnych okresach izolacji społecznej podczas pandemii.

Logo projektu Art Bridge.Miały miejsce cztery międzynarodowe spotkania projektowe, a na każde z nich składały się m. in.:
- wymiana doświadczeń w zakresie zagadnień związanych z praktycznymi działaniami na rzecz aktywizacji i edukacji kulturalnej dorosłych, zwłaszcza osób powyżej 50 roku życia i seniorów,
- spotkanie z przynajmniej jedną lokalną organizacją / instytucją działającą w obszarze sztuki i zapoznanie się z jej metodologią w zakresie edukacji kulturalnej seniorów,
- spotkanie z lokalnym artystą,
- zorganizowanie pracowni malarskiej, rzeźbiarskiej, ceramicznej, zdobniczej itp. 

W wyniku tych działań i wymiany dobrych praktyk rozwinęliśmy nowe kompetencje i umiejętności do pracy z osobami znajdującymi się w trudnych sytuacjach emocjonalnych, wykluczonymi społecznie i wykluczonymi w czasie pandemii COVID-19, a przez to najbardziej dotkniętych alienacją. Tworzyliśmy bezpieczne i wygodne kulturowo otwarte środowisko dla tej grupy docelowej i wprowadzaliśmy je z powrotem do życia społecznego, tworząc pomost, po którym mogli chodzić i łączyć się z innymi ludźmi, angażując się w twórcze działania i dzieląc się wiedzą, odczuciami i rozwijaniem nowych talentów oraz umiejętności z innymi w swoim otoczeniu.

Partnerzy Biblioteki w Żorach będącej koordynatorem:
- Associazione Culturale Eduvita E.T.S., Włochy
- Asociacion Arrabal AID, Hiszpania
- Associação My Madeira Island, Portugalia

W ramach projektu wspólnie z partnerami powstała publikacja Art Bridge - the road to harmony z wiedzą na temat arteterapii i jej wpływu na zdrowie człowieka po pandemii. Pojawiły się w niej eseje na temat kreatywnego myślenia, wpływu pandemii na życie kulturalne, łączenia pokoleń poprzez arteterapię, integracji społecznej i roli kreatywnego myślenia oparte na pomysłach i informacjach, które rozwijaliśmy w trakcie trwania projektu. Partnerzy przedstawili też działania lokalne jako przykłady dobrych praktyk. Publikacja wydana na warunkach licencji CC-BY-NC-ND.

Projekt dofinansowano ze środków Komisji Europejskiej w ramach akcji 2 - Partnerstwa strategiczne na rzecz kreatywności (KA227) w programie Erasmus+ Edukacja dorosłych.

Wartość dofinansowania 65.382 €

Logo z flagą Unii Europejskiej i napisem "Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Erasmus+".                          

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:

   

 

GALERIE:

ZAŁĄCZNIKI: