Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

XX Tydzień Bibliotek

Utworzono dnia 14.04.2023

Jubileuszowa, XX edycja ogólnopolskiego programu SBP – Tydzień Bibliotek przebiegać będzie pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka".

"Biblioteka jest miejscem, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub Facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać." W ten sposób Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uzasadniło wybór tegorocznego hasła.

Tydzień Bibliotek w 2023 roku potrwa od 8 do 15 maja.

Wydarzenia główne:
08.05 - Dzień Bibliotekarza
09.05 18:00 - Wielcy Nieobecni. Maestro Lodovico - beethovenowskie wariacje filmowe (zapisy)
10.05 18:00 - Bez taryfy ulgowej. Spotkanie z Przemysławem Borkowskim (zapisy)
11.05 18:00 - LARP? Spotkanie z Mateuszem Danilewiczem (zapisy)
12.05 17:00 - Uszyjemy coś razem? Warsztaty kaletnicze z Justyną Liszkowską (16+, zapisy)

Wydarzenia towarzyszące:

WYPOŻYCZALNIA POZIOM 0:
08 - 15.05 | TOP LISTA, czyli najlepsze półki Czytelników

WYPOŻYCZALNIA POZIOM 1:
04 - 12.05 | MIKS-TURY - konkurs poetycki > Regulamin
08 - 15.05 | OKŁAD(ka) Z KOLAŻU - konkurs plastyczny
10 - 11.05 | WYMIANA ZIÓŁ I ROŚLIN OGRODOWYCH

MULTIMEDIA:
11.05 | NASZA BIBLIOTEKA - quiz wiedzy o Bibliotece w Żorach (dorośli)

STREFA DZIECI:
09.05 / 13:30 - 15:00 | BAWIMY SIĘ, CZYTAMY, KSIĄŻKI KOCHAMY - 20 pomysłów na zabawy z książką (5+, zapisy)
10.05 / 13:30 - 15:00 | OPOWIEM CI HISTORYJKĘ - teatrzyk kamishibai
11.05 / 13:30 - 15:00 | AKRYLEM MALOWANE - tworzenie drewnianych zakładek (8+, zapisy)
12.05 / 10:00 - 18:00 | WYMIANA KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

STREFA MŁODYCH:
09.05 / 17:00 | PLANSZÓWKI z Portal Games (10+)
10.05 / 17:00 | DZIKIE POLA - gra fabularna RPG (15+ zapisy)
11.05 / 16:00 | DZIECIAKI NA ROWERACH - gra fabularna RPG (13+, zapisy)
12.05 / 17:00 | MIASTO MGŁY - gra fabularna RPG (10+, zapisy)
13.05 / 12:00 | DZIECIAKI W HOGWARCIE - gra fabularna RPG (13+, zapisy)

Udział BEZPŁATNY we wszystkich wydarzeniach - zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.

 

WIELCY NIEOBECNI. MAESTRO LODOVICO - BEETHOVENOWSKIE WARIACJE FILMOWE:

Jak co roku Ola Kuczmierczyk zaprasza w podróż literacko-filmową. Tym razem Wielkim Nieobecnym jest Ludvig Van Beethoven. Z pozoru wszystkim bardzo dobrze znany. Ale czy rzeczywiście? W  maju poznamy słynnego kompozytora nie tylko z perspektywy sal koncertowych. „Muzyka winna krzesać ogień z ducha ludzi. Jest ona objawieniem wyższym niż wszelka mądrość i filozofia. Kto wniknie w znaczenie mojej muzyki, będzie wolny od całej nędzy, w której wloką się inni ludzie”

 

 

BEZ TARYFY ULGOWEJ. SPOTKANIE Z PRZEMYSŁAWEM BORKOWSKIM:

Przemysław Borkowski - znany szerszej publiczności z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Tworzył m.in. dla portalu Onet.pl, miesięcznika "Kariera" i "Przekroju". Jego wiersze i opowiadania były  publikowane na łamach "Frondy", "Odry" i "Twórczości". Przede wszystkim, Przemysław Borkowski to autor znakomicie przyjętej trylogii kryminalnej o psychologu Zygmuncie Rozłuckim ("Zakładnik", "Niedobry Pasterz", "Widowisko"), a także nowej serii z Gabrielą Seredyńską ("Rytuał Łowcy", "Śmierć nie ucieknie"). Jesienią miała miejsce premiera kolejnej książki - "Wieża Strachu" - następnego tomu serii z prokurator Seredyńską. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zawalska-Hawel.
(Fot. Mikołaj Starzyński)

 

LARP? SPOTKANIE Z MATEUSZEM DANILEWICZEM:

Jeśli chcesz zatopić się w niesamowity świat fantazji i przygody przyjdź na spotkanie z Mateuszem Danilewiczem, który z powodzeniem realizuje niszową i niezwykłą pasję, jaką jest LARP (Live action role–playing). Nad przebiegiem gry czuwa mistrz gry, który nawiguje przebieg wydarzeń. Ten rodzaj rozrywki jest naturalnym następstwem czytania książek fantasy. Na czym polega LARP i kto może uczestniczyć w grze? Dowiesz się wszystkiego podczas spotkania.

 

 

USZYJEMY COŚ RAZEM? WARSZTATY KALETNICZE Z JUSTYNĄ LISZOWSKĄ:

"Zapraszam na warsztaty kaletnicze, podczas których nauczę Was ręcznego szycia ze skóry. Na warsztat bierzemy zakładki do książek. Używam wyłącznie wysokiej jakości materiałów (skóry garbowane roślinnie) i profesjonalnych narzędzi. Pracuję tak, by uczestnik, nie wstydził się pokazać znajomym, co zrobił". (Justyna Liszowska). W Najmniej Odpowiednim Momencie to firma zajmująca się warsztatami rzemieślniczymi, podczas których poza jakością ważna jest atmosfera. Zapach i faktura skóry, szum narzędzi, to prawdziwa uczta sensoryczna dla poszukiwaczy nowych doświadczeń.

 

 

ZAŁĄCZNIKI: