Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa PRZEŻYLIŚMY GROSS-ROSEN

Utworzono dnia 30.08.2023

 

Zapraszamy na wystawę "Przeżyliśmy Gross-Rosen" przygotowaną przez Tomasza Przybylskiego. Otwarcie wystawy 5 października 2023 w Galerii na Piętrze o godzinie 18:00 z udziałem prelegenta Jacka "Olaf" Ogorzałka. Wystawa dostępna do zwiedzania od 5 października do 18 listopada 2023.

Wystawa przedstawia obóz KL Gross-Rosen w dzisiejszej Rogoźnicy w oparciu o pozyskane materiały z IPN-u jak i własne źródła. Przedstawione zostały wspomnienia świadków i uczestników wydarzeń, opisujące ich bolesne doświadczenia i ukazujące niemoralną, nieludzką część historii, o której świat chciałby zapomnieć.

Autor wystawy wykorzystuje m.in. zapisane wspomnienia więźniów, wydane w formie Biuletynów Historycznych pn. "Przeżyliśmy Gross-Rosen". Chce pobudzić wyobraźnię, wzruszyć serca i ocalić ludzkie historie od zapomnienia.

 

Fotografia Tomasza Przybylskiego.


O autorze wystawy

Tomasz Przybylski urodził się w 1977 roku w Świebodzicach. Choć mieszka w Żorach, to od dziecięcych lat sercem związany jest z Dolnym Śląskiem. Z zamiłowania zajmuje się historią II Wojny Światowej, zwłaszcza wydarzeniami, które miały miejsce na ziemi dolnośląskiej. Szczególnie pochłania go tematyka związana z obozami zagłady, martyrologia obozowa, a także historia obiektów sakralnych. Jest autorem tekstów publicystycznych dla portalu Prawica.net. Uczestnik konkursów "Żorskie opowieści", popularyzator wydarzeń kulturalnych na portalu społecznościowym, pasjonat literatury faktu. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.

 

 

Prelegent

Jacek "Olaf" Ogorzałek rocznik 1969. Popularyzator historii, społecznik, wieloletni organizator między innymi świebodzińskiego Tygodnia Patriotycznego, zielonogórskiej edycji Biegu Tropem Wilczym. Od lat poszukuje miejsc oraz wydarzeń z powojennej historii Ziemi Lubuskiej. Efektem prowadzonych poszukiwań popartych kwerendą archiwalną jest powstanie dwóch tablic pamiątkowych na siedzibach byłego PUBP w Zielonej Górze oraz Świebodzinie. Zainicjował oraz zrealizował wiele inicjatyw związanych zarówno z historią lokalną jak też z polską historią. Przez kilka lat działał w środowiskach społeczno-kombatanckich. Obecnie prowadzi kwerendę, która ma na celu upamiętnienie zapomnianych filii obozu KL Gross-Rossen znajdujących się na terenach obecnego województwa lubuskiego. Stale poszukuje, identyfikuje oraz weryfikuje groby Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość. Współautor bloga Odkrywanie z Historii. Za swoją pracę został wyróżniony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową za zasługi dla ŚZŻAK, Krzyżem Pamiątkowym 75-lecia Zrzeszenia WiN.