Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa Łukasza Cyrusa NADFOTOGRAFIA

Utworzono dnia 26.01.2021

Zapraszamy na wystawę o fotografii odklejonej i jej syntezie pt. NADFOTOGRAFIA autorstwa Łukasza Cyrusa. Wystawa dostępna od 26 lutego do 1 kwietnia 2021 r.

Plakat z napisem Łukasz Cyrus, wystawa Nadfotografia, Galeria na Piętrze, czas trwania wystawy: 26.02 - 1.04.2021 r.. Fotografia budynków, za nimi słońce. Logo Biblioteki (duże B) Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna ul. Rybnicka 6-8, 44-240 Żory

O wystawie "NADFOTOGRAFIA"

NADFOTOGRAFIA jest próbą odtworzenia naturalnego dla człowieka sposobu budowania wyobrażenia o ludziach, sprawach, rzeczach czy miejscach. W tym sposobie skrawki informacji, które pochodzą od zmysłów, pamięci, uczuć i intuicji łączą się w jeden spójny obraz. Taki obraz jest unikalny dla każdego z nas tak, jak unikalna jest każdego z nas droga przez życie. W tej drodze, część doświadczeń mamy wspólnych z innymi ludźmi, a część własnych, bardzo osobistych. Z tej mieszanki budujemy własny świat obrazów, w którym każda sprawa, o której nam wiadomo ma swój obraz.

Żyjemy w świecie obrazów, w którym każdy z nas jest kuratorem swojej własnej galerii.

Bywa tak, że obraz z czasem zmienia się. Pewne elementy wypadają z układanki, obraz się rozsypuje. Później jednak układa się na nowo, trochę inny, bo nowe elementy zajęły miejsce starych. Czasem bywa dziurawy, miejscami nieczytelny, bo pamięć zawodzi, zawsze jednak dąży do syntezy.

FOTOGRAFIA ODKLEJONA buduje obraz NADFOTOGRAFICZNY. Każde odklejone zdjęcie jest jak strzęp pamięci, ślad przeżycia, blask olśnienia, żar podniety. Z osobna, żadne z nich nic nie znaczy. Jest tylko małym kawałkiem w wielkiej układance. Razem tworzą obraz.

Liczę, że obraz świata podany jako NADFOTOGRAFIA jest mniej narzucający dla widza. Podając ledwie skrawki informacji, kawałki układanki, pozwala każdemu na budowę własnego obrazu, syntezę własnego wyobrażenia.

Łukasz Cyrus, 2021

 

O NADFOTOGRAFII

Zestawy NADFOTOGRAFII powstają poprzez automatyczną i bezrefleksyjną pracę intuicji przy marginalizacji rozumowania. NADFOTOGRAFIA to czysty automatyzm myśli. W ten sposób uzyskuję najczystsze odbicie samego siebie w powstałych pracach. To najdoskonalsza forma realizacji postulatu FOTOGRAFII ODKLEJONEJ - fotografuję źródło emocji. Dzięki fotografii, emocje przyjmują materialną formę obrazu.

Jednocześnie zdjęcia stanowią zapis pewnego przeżycia, a także interpretacyjną opowieść o miejscu. Opowieść ta ma charakter nieliniowy, a zatem posługuje się logiką i estetyką snu, w którym logika jawy jest zaburzona. Dlatego zdjęć tych nie można odczytać jak historie fotoreportera. Trzeba je odebrać emocjami. Znaczenia zestawów powstają w chwili odbioru ze zbliżenia pozornie nieprzystających do siebie fragmentów rzeczywistości i odczytywane są indywidualnie przez każdego z odbiorców. I tu zdjęcia wpisują się w postulat FOTOGRAFII ODKLEJONEJ o uniwersalnej metodzie transmisji czystych emocji poprzez obraz.

Łukasz Cyrus, 2018

Zapraszamy na  wirtualną wystawę przygotowaną przez artystę: https://sway.office.com/WFG9rqrrwFY6mSvV?ref=Link

 


O autorze i credo

O autorze

Łukasz Cyrus, rocznik '78, urodzony i mieszkający w Rudzie Śląskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Nauczyciel języka angielskiego w chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym, wspinacz, miłośnik muzyki, fotografii i filozofii.

"Fotografią zajmuję się od końca lat '90. Poszukiwania w obrębie podobieństw muzyki i fotografii doprowadziły mnie do sformułowania autorskiej koncepcji, którą nazwałem Fotografią odklejoną. Dalsze rozważania filozoficzne doprowadziły mnie do sformułowania koncepcji NADFOTOGRAFIISwoje rozważania zapisuję w postaci krótkich esejów, które publikuję na osobistym bogu i autorskiej stronie internetowej. Eseje ilustruję własnymi fotografiami."

Linki:

Osobisty blog.

Autorska strona internetowa - Fotografia odklejona.

 

Credo

Fotografia odklejona

"Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.

Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami.

Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać."

Łukasz Cyrus, 2016 - 2021

 

Nakładające się na siebie, czarno-białe zdjęcia twarzy mężczyzny w długich włosach, koszuli i krawacie

logo i podpis: związek polskich artystów fotografików okręg śląski

 

Zaprezentowane fotografie pochodzą z albumów z cyklu "Nadfotograficzny obraz miasta" wykonanych w latach 2018 - 2020.

Cytowane albumy: "Świdnica - Katedra", "Świdnica - Starówka", "Katowice - Czarne Królestwo", "Gliwice - Sikornik".

Wystawa Łukasza Cyrus "NADFOTOGRAFIA”

Utworzono dnia 24.02.2021, 12:55