Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Warsztaty pisania i opowieści

Utworzono dnia 01.03.2023

"Światy do opisania - warsztaty pisania i opowieści z Anną Goc i Marcinem Żyłą". Zapraszamy do udziału w warsztatach, które odbędą się 25.03.2023 r., w godzinach 09:00 - 16:00.

Prowadzisz profil w mediach społecznościowych, który śledzi coraz więcej osób. Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką albo zbierasz materiał do książki. Znasz historie, które warto opisać, ale zastanawiasz się nad formą opowieści. A może chcesz porozmawiać o swoim warsztacie pisarskim lub po prostu przyjrzeć się temu, jak piszesz? Warsztaty mają uwrażliwić na język, którego używamy i zaciekawić ludźmi, o których niewiele wiemy.

Uczestnikami i uczestniczkami mogą być zarówno licealiści, studenci, jak i seniorzy. Wszyscy, którzy na co dzień zajmują się opowiadaniem o otaczającej ich rzeczywistości. Prowadzący warsztaty kładą nacisk na efekt, jaki wywołuje słowo, uczą sztuki skracania tekstów i dystansu do nich. Podpowiadają, jak współpracować z redakcjami i wydawnictwami. Zajęcia to głównie praktyka: kilkanaście ćwiczeń z tekstami własnymi i innych autorów, praca nad różnymi konwencjami językowymi i formami tekstu.

Prowadzący:

Anna Goc publikowała w „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym” nagradzane reportaże, wywiady i teksty śledcze. Wydała wywiad rzekę z ks. Adamem Bonieckim („Boniecki. Rozmowy o życiu”, Znak, 2018), oraz „Głuszę”, pierwszą w Polsce książkę reporterską o osobach głuchych i ich walce o prawo do własnego języka (Dowody na Istnienie, 2022). Laureatka m.in. Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „reportaż prasowy”, wyróżniona w konkursie „Pióro Nadziei” Amnesty International.

 

 

Marcin Żyła jest zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, autorem reportaży, wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział eksodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Na początku XXI w. w państwach b. Jugosławii był świadkiem powojennych przemian i drogi do niepodległości Kosowa. Od 2020 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata.

 

 

Razem pracują w „Tygodniku”, gdzie planują i prowadzą kolejne wydania, łącząc kompetencje dziennikarskie i redaktorskie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY w Informacji-Recepcji: tel. 32 43 43 197 wew. 20, informacja@mbpzory.pl