Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Tydzień Bibliotek "Znajdziesz mnie w bibliotece"

Utworzono dnia 05.05.2021
W dniach 8-15 maja 2021, po raz osiemnasty, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

W tym roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece".  Takie inicjatywy chętnie popieramy i przyłączamy się do nich świętując też u nas. Proponujemy wypełniony niespodziankami, grami i quizami tydzień. Wystarczy tylko znaleźć się w bibliotece.

Program Tygodnia Bibliotek:

10 maja "Znajdź czas na przygodę" - gra biblioteczna, wata cukrowa oraz niespodzianki dla najmłodszych. Szukaj w Strefie Dzieci.
11 maja "Morderstwo w Bibliotece" - gra biblioteczna, gadżety dla młodych. Szukaj w Strefie Młodych.
12 maja "Znajdź mnie" - quiz, niespodzianki. Szukaj w Strefie Multimediów.
13 maja "Łowcy tytułów" - quiz, niespodzianki. Szukaj w Wypożyczalni poziom 1.
14 maja "Śladami żorskiego umysłu"- krzyżówka, upominki dla laureatów. Szukaj w Wypożyczalni poziom 0.
15 maja "Znajdziesz mnie w Letniej Czytelni". Kogo? Co? Przekonaj się.

Tegoroczne hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących „Tydzień Bibliotek” to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia..

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” zawiera w sobie także pewną nie organiczność wynikającą z ogromnej metaforyki, w której można rozczytać nie tylko swoje potrzeby, ale wręcz swoje pragnienia i marzenia o przeżyciu czegoś pięknego, niezwykłego, a zarazem obecnego w codziennym doświadczeniu, w którym gdzieś, dokądś biegniemy, ale nikt nie odwrócił się do Nas i nie krzyknął, nie wyszeptał: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. A ten krzyk, czy też szept, brzmi, mógłby brzmieć, jak kolejny tytuł filmu Woody Allena, kolejny tytuł książki Gabriela Garcii Marqueza, albo piosenki Dawida Bowie, więc może warto tym razem nakręcić krótki film o kimś kto biegnie do biblioteki, aby znaleźć kogoś, coś, a może tak naprawdę siebie pośród innych ludzi, bo przecież biblioteka to miejsce, gdzie zawsze kogoś znajdziesz, wystarczy chcieć.

Krzysztof Dąbkowski, członek Prezydium ZGSBP