Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Śląkfa w rękach bibliotekarzy!

Utworzono dnia 21.01.2021
Statuetka z brązu, przypomina wędrowca owiniętego suknem z kapturem na głowie

Śląkfa to nagroda przyznawana przez Śląski Klub Fantastyki. Jest on najstarszym w Polsce, działającym już od 1984 roku, klubem fantastyki. Jury, w skład którego wchodzi zarząd ŚKF oraz zaproszone osoby, wybiera laureatów. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Lista zwycięzców ogłaszana jest podczas odbywającego się co roku Seminarium Literackiego. Wśród nagrodzonych do tej pory są takie osobistości jak Tomasz Bagiński, Andrzej Sapkowski, Juliusz Machulski czy Stanisław Lem.

W gronie laureatów znaleźli się również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. Zwycięskim projektem został "BiblioteCon - dni fantastyki 2019". Jego autorami byli: Arkadiusz Krych, Kasia Piksa, Joanna Płoska i Magdalena Smyczek. Projekt zwyciężył w kategorii Fan Roku.

Śląkfa ma dostrzegać nie tylko wielkie wydarzenia, ale też ciężką pracę tych, którzy środowisko dopiero budują, a o których często się zapomina. Takimi osobami są pracownicy małych ośrodków, bibliotek czy domów kultury, którzy często przy niewielkim wsparciu wkładają mnóstwo pasji i serca, by do fantastyki zachęcić ludzi jeszcze nie wiedzących, że mogą się nią zainteresować. Arkadiusz Krych, Katarzyna Piksa, Joanna Płoska i Magdalena Smyczek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach włożyli olbrzymią pracę w zorganizowanie BiblioteConu – Dni Fantastyki, zarówno szukając kontaktów, układając program, jak i zdobywając finansowanie. Nie był to może wielki konwent, ale był początkiem. Takie zarzewia są bardzo ważne, to właśnie od nich zaczynają się środowiska.

Dlatego też nominację dla żorskiego zespołu do Śląkfy w kategorii Promotor Roku uważam nie tylko za słuszną, ale i ważną.

Marta Markowska

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoProjekt BiblioteCon - dni fantastyki 2019 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt wychodził naprzeciw zainteresowaniom czytelników, ale zakładał znacznie więcej - to cykl wydarzeń, podczas których wykreowaliśmy „fantastyczną bibliotekę”, koncentrując się na literaturze (LCon), sztuce (ArtCon) i grach (GryCon). Do świata wyobraźni zaprosiliśmy entuzjastów tego gatunku, a także wszystkich rozwijających pasje i zainteresowania. Głównym zadaniem projektu było przybliżenie fantastyki w możliwie jak najciekawszy sposób. Zaproponowaliśmy wykłady, prelekcje, spotkania z pisarzami „literatury absolutnej” i artystami, specjalistyczne warsztaty, działanie artystyczne, turnieje gier oraz konkurs literacki i inne tematyczne aktywności. Wartość dofinansowania to 11 340 złotych.

W filmie krótkie podsumowanie projektu "BiblioteCon - dni fantastyki 2019". Życzymy miłego oglądania!

 

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 364

W poprzednim tygodniu: 937

W tym miesiącu: 1469

W poprzednim miesiącu: 3946

Wszystkich: 183299