Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2019

Utworzono dnia 12.08.2019

Po raz kolejny Biblioteka w Żorach zaprasza na Narodowe Czytanie, które jest ogólnopolską akcją organizowaną pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku.

W tym roku, spośród ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, para Prezydencka wybrała osiem nowel pióra wybitnych polskich pisarzy, a my wybraliśmy nowelę Brunona Schulza. 7 września 2019 r. o godzinie 17:00 spotkamy się w Parku Miejskim w Żorach (zmiana lokalizacji), aby wspólnie ją przeczytać, a następnie zgłębiać meandry życia i twórczości tego wybitnego pisarza podczas spotkania i rozmowy z dr Arturem Madalińskim.

Wydarzenie rozpocznie się już o 16:45 od spotkania "W starym kinie" - nowele i opowiadania Narodowego Czytania 2019 zostaną przestawione w konwencji kina niemego w wykonaniu Zespołu Szkół Nr 2 w Żorach w reżyserii Anety Antosiak. Muzyka, słowo i ruch połączą się w obrazach kina niemego.

O godz. 17:00 rozbrzmi hymn strażacki „Rycerze Floriana uroczyście odegrany przez członka orkiestry Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, a tuż po nim rozpocznie się czytanie noweli Brunona Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków”. Na zakończenie, w swobodnej atmosferze, będzie można porozmawiać o autorze polskiej noweli w trakcie spotkania z dr Arturem Madalińskim.