Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był prorokiem?

Utworzono dnia 10.08.2021

W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema zapraszamy do udziału w projekcie, którego celem jest przybliżenie sylwetki tego wybitnego pisarza, wizjonera i innowatora. Oferujemy literacką podróżą przez książki, naukę i wizje Lema.


Zaplanowaliśmy szereg wydarzeń nawiązujących do twórczości Stanisława Lema, ale projekt to nie tylko spotkania z pisarzami i propagatorami nauki. To również wciągająca gra RPG, koncert, kino pod gwiazdami czy walki robotów. Na chętnych czekają warsztaty 3D, testy na astronautę i nocna obserwacja nieba. Fani poezji porównają wiersze stworzone przez algorytm z tymi pisanymi przez ludzi. Bezprecedensowe będzie przygotowanie i ukrycie kapsuły czasu z wizjami przyszłości, która zostanie otwarta za 20 lat. 

Partnerem projektu jest Politechnika Śląska.

HARMONOGRAM NA WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK I LISTOPAD:

 

WRZESIEŃ:

04 września 12:00 - 16:00 Cyberiada RPG 2 z 3
Gracze wcielą się w pomocników wielkich konstruktorów Trurla i Kalapaucjusza, którzy będą mieli za zadanie pochwycenie i przyprowadzenia najgroźniejszej z bestii, jakie widział kosmos. Przygoda na mechanice FU/OHET.

11 września 11:00 - 14:00 "Jak roboty widzą nasz świat". Warsztaty interaktywne, podczas których uczestnicy wykorzystają własne pomysły i programy. Spotkanie odbędzie się z udziałem robotów edukacyjnych Lego Mindstorms NXT i EV3 oraz Makeblock mBot.

15 września 18:00 - 20:00 Kosmiczne opowieści
Spotkanie inspirowane twórczością Stanisława Lema, którą przedstawi Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii. Spotkanie z udziałem tłumacza PJM, połączone będzie z wieczorną obserwacją nieba w poszukiwaniu gwiazdy SOLARIS i planety PIRX widocznych w gwiazdozbiorze Pegaz.

PAŹDZIERNIK:

13 października Powrót z gwiazd
Spotkanie i rozmowa z uczniami szkół ponadpodstawowych na temat wizji przyszłości w twórczości Lema. Młodzież będzie miała okazję poznać bliżej twórczość pisarza oraz odpowiedzieć na pytanie "jak oni dzisiaj wyobrażają sobie świat za 20 lat". Wizje uczniów zostaną spisane i  umieszczone w kapsule czasu. Kapsuła zostanie ukryta na terenie biblioteki wraz z instrukcją jej otwarcia za 20 lat.

28 października do 27 listopada Supernova. Horyzonty materii. Wystawa artystki Sylvii C. Sosnovskiej, której prace to rodzaj introspekcji połączeń między energią, wyobraźnią oraz materią. Transmutacja, która dokonuje się pod wpływem łączenia form organicznych i nieorganicznych, prowadzi do powstania nowej wartości. Artystka podobnie jak Stanisław Lem podróżuje w kosmosie oczyma wyobraźni.

30 października 13:00 - 16:00 3D w obłoku Magellana Warsztaty z tworzenia form charakteryzujących się cechami organicznymi w procesie druku 3D. Uczestnicy dowiedzą się, że Stanisław Lem w jednej z książek przewidział powstanie druku 3D. Będą swoje wydruki przekształcać w przedmioty użytkowe i nowatorskie.

LISTOPAD:

01 do 18 listopada Misja poezja
Stanisław Lem w książce "Cyberiada" przewidywał powstanie Elektrybałta, algorytmu tworzącego poezję. Jak sprawdziłby się w tworzeniu poezji? Żeby się przekonać powstanie specjalny biblioteczny algorytm, który na podstawie zgłoszonych przez uczestników na Facebooku słów, stworzy z nich wiersz. Wiersz, który powstanie z zastosowania algorytmu wraz

06 listopada 12:00 - 16:00 Cyberiada RPG 3 z 3
Gracze wcielą się w pomocników wielkich konstruktorów Trurla i Kalapaucjusza, którzy będą mieli za zadanie pochwycenie i przyprowadzenia najgroźniejszej z bestii, jakie widział kosmos. Przygoda na mechanice FU/OHET.

19 listopada 18:00 Moon Hoax
Jazzowa opowieść o kosmosie. Lem używał muzyki jako dowodu na równoważność emocjonalną wszelkich form inteligencji, zarówno żywych jak i martwych. Celem tego wydarzenia jest zapewnienie wzorem Stanisława Lema równowagi emocjonalnej uczestnikom projektu. 

 

Na wydarzenia obowiązują zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Więcej o projekcie przeczytasz tutaj.


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: