Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Książki

Utworzono dnia 20.09.2015

Literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Literatura popularnonaukowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Księgozbiór podręczny ze wszystkich dziedzin wiedzy, w tym liczne encyklopedie, leksykony, słowniki, kompendia, rozprawy i opracowania naukowe, wydawnictwa informacyjne.
Książki dla najmłodszych np. kartonikowe, ceratkowe, dotykowe, dźwiękowe, przestrzenne, ruchome, interaktywne, książeczki kontrastowe, logopedyczne.
Komiksy dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Książki z dużym drukiem
Książki w językach obcych dla dzieci i dorosłych (j.angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, czeski i inne) np. Seria Grate Book, The Encyclopedia of Visual Art, Le Grand Atals De L’Art, Encyklopedia Britannica, seria Priory Classices, Bonny Books i wiele innych.
Podręczniki do nauki języków obcych, samouczki, słowniki, rozmówki także na płytach CD i CD-ROM
Wydawnictwa albumowe z zakresu kultury i sztuki
Podręczniki akademickie, uzupełniające, repetytoria
Plany, mapy i atlasy turystyczne, historyczne, topograficzne, mapy tematyczne, przewodniki turystyczne po miastach i regionach Polski, Europy i świata, a także literatura z zakresu turystyki oraz czasopisma krajoznawcze i turystyczne. Największym zbiorem map i atlasów dysponuje Czytelnia Główna.

Ofertę sprawdzisz on-line w katalogu zbiorów na stronie internetowej Biblioteki w zakładce E-katalog

Trudne Sprawy
Dorastająca młodzież zastanawia się, jak modnie wyglądać, jak zyskać podziw w oczach rówieśników, jak dogadać się z rodzicami, jak sprawić, by przestali ciągle zrzędzić? Dla jednych problemem jest nieśmiałość, depresja młodzieńcza, trudności w nauce albo przemoc w szkole. Nastolatki przeżywają pierwszy pocałunek, pierwszą miłość, pierwsze odrzucenie, rozterki z powodu zmieniającej się sylwetki. Jeszcze innym przychodzi borykać się z problemem rozwodu rodziców, mobbingu internetowego, cyberprzemocy albo uzależnienia (od narkotyków, alkoholu, papierosów, siecioholizmu itp.).
Nastolatek nie zawsze potrafi zwierzać się rodzicom ze swoich problemów. Może mu pomóc lektura książek, w których jego rówieśnicy przeżywają podobne jak on rozterki.
Trudne Sprawy to wydzielony w Oddziale dla Dzieci regał, na którym młodzi czytelnicy znajdą, polecane przez bibliotekarzy i terapeutów książki beletrystyczne, opisujące problemy, z którymi zmagają się nastolatki.

Z kolei rodzice mogą znaleźć pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw wychowawczych korzystając z Biblioteczki Książkowego Pogotowia Ratunkowego
Biblioteczka Książkowego Pogotowia Ratunkowego
Jest to baza informacji o książkach poruszających „trudne tematy”, poszerzona o zagadnienia związane z problemami wychowawczymi, emocjonalnymi, relacjami w rodzinie itp. Baza tworzona jest na podstawie rekomendacji ukazujących się na portalach internetowych poświęconych książkom, przeznaczona jest dla rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i bibliotekarzy.
Książkowe Pogotowie Ratunkowe daje im do dyspozycji przykłady literackie, które mogą wykorzystać w rozmowie z dzieckiem o problemie, który dziecko dotyka, w każdym okresie jego życia.
Podpowiada, co można polecić dziecku do samodzielnego czytania, albo co z dzieckiem wspólnie poczytać, by służyć mu wsparciem w codziennych życiowych rozterkach, lękach, złych doświadczeniach, czy przeżytych traumach, jak na przykład: anoreksja, bulimia, adopcja i rodzina zastępcza, przemoc rówieśnicza, przemoc w rodzinie, choroby w rodzinie, nałogi, molestowanie, pojawienie się młodszego rodzeństwa, rozwód rodziców, starzenie się, śmierć.
Zainteresowani znajdą tu także informacje o pozycjach książkowych pomagających w rozwiązywaniu takich problemów jak: nauczenie dziecka korzystania z nocnika, pójście do przedszkola lub szkoły, pójście z dzieckiem do lekarza, dentysty lub fryzjera, kłótnie wśród rodzeństwa, kłopoty z zasypianiem, nocne strachy, dorastanie, pobyt dziecka w szpitalu, nadwaga, nieśmiałość, nauka obowiązków np. opieka nad zwierzątkiem domowym i wiele innych.  Bazę informacji o książkach uzupełniają informacje o audiobookach, czyli książkach do słuchania na płytach CD.
Biblioteczka Książkowego Pogotowia Ratunkowego dostępna jest w Oddziale dla Dzieci w Kąciku Rodzica.