Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Ks. Adam Boniecki – spotkanie z osobowością

Utworzono dnia 09.04.2019

Zapraszamy na spotkanie z osobowością, księdzem Adamem Bonieckim, niekwestionowanym autorytetem dla wielu Polaków, dziennikarzem i publicystą. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu wydarzeń pod wspólną nazwą Język kształtuje świat. Słowem czyńmy go lepszym z okazji obchodów XXI Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podczas wieczoru dostępna będzie najnowsza książka księdza Adama pt. „Połączenie odebrane” z wyborem najistotniejszych, ponadczasowych tekstów ks. Bonieckiego z ostatnich lat, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie poprowadzi Jarosław Makowski, filozof i teolog.

15 maja 2019 (środa), godz. 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13. Wstęp wolny.

KS. ADAM BONIECKI - redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Ur. w 1934 r. w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 r. na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny. W 1972 r. wyjechał na dwa lata do Francji studiować w Instytucie Katolickim. W 1979 r. na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu i na polecenie papieża zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat. W 1991 r. wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata później wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Marianów. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie.

Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem. W listopadzie 2011 r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”. Zakaz ten został zniesiony w lipcu 2017 r. Jest autorem kilkuset artykułów i wielu książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”,” Abonent chwilowo nieosiągalny”, „Powroty z bezdroży. Notatki na marginesach Biblii”, „Połączenie odebrane”.

W 2011 r. odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez prezydenta Francji orderem Commandeur dans l’Ordre national du Mérite (Komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej).    
Otrzymał szereg nagród, m.in w 2005 r. Premio Internazionale Calabria; w 2007 r. - Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Mały Feniks”; w 2008 r. - Nagrodę Dziennikarzy Małopolski: Publicysta Roku; w 2009 r. - Nagrodę Fikusa w kategorii „Wydawca”; w 2012 r. - Nagrodę Zarządu Lewiatana i Fundacji Na Rzecz Myślenia im. B. Skargi; w 2013 r. - w plebiscycie Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory główną nagrodę AuTORytet; w 2016 r. Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, Nagrodę Specjalna BCC – Złotą Statuetkę „za wskazywanie Polakom zasad i wartości tolerancji, odwagi, przyzwoitości, prawości, umiaru i dialogu społeczno-obywatelskiego", Grand Press XX-lecia „za udowodnienie, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne niż wrzawa wielu mediów, za mądrość rzeczywistą, która nie poddaje się niemądrym okolicznościom oraz za dobry styl i humor, który pozwala znosić brak stylu"; w 2017 r. - Nagrodę Fundacji im. Stefana Kisielewskiego „za potęgę milczenia w związku z nałożonym na niego w 2011 roku zakazem wystąpień medialnych – poza „Tygodnikiem Powszechnym”; w 2018 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiej Rady Biznesu, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego oraz Srebrny Medal Honorowy za zasługi dla Województwa Małopolskiego. Obecnie jest redaktorem-seniorem „Tygodnika”, do każdego numeru pisze edytorial. Ks. Adam Boniecki prowadzi wykłady, bierze udział w debatach, spotkaniach autorskich i konferencjach.

Źródło: www.tygodnikpowszechny.pl

JAROSŁAW MAKOWSKI - z wykształcenia jest filozofem i teologiem, z pasji miejskim aktywistą i śląskim samorządowcem, stale publikuje w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Newsweeku, Polityce, Miesięczniku ZNAK. Jest autorem wielu książek, m.in. "Mistrzowie w krainie życia: rozmowy nie tylko o filozofii" (2001), "Dziesięć ważnych słów: rozmowy o Dekalogu" (2002), "Trochę zostawić Bogu" (2004), "Kobiety uczą Kościół" (2007), "Wariacje Tischnerowskie" (2012) czy "Pobudka, Kościele!" (2018).