Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koncert online "U brzegów jazzu"

Utworzono dnia 25.11.2020

Zapraszamy na koncert online "U brzegów jazzu" w wykonaniu: Michał Karbowski TRIO z gościnnym udziałem Iwony Karbowskiej. Transmisja online odbędzie się 8 grudnia (wtorek) godz. 18:00 na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach (www.facebook.com/mbpzory).

"U brzegów jazzu" to koncert jazzowy upamiętniający postać Leopolda Tyrmanda - prekursora i propagatora jazzu jako formy ekspresji. Istotną częścią dorobku zawodowego Leopolda Tyrmanda była działalność jazzowa, którą zainteresował się podczas pobytu we Francji, a fascynację do tego gatunku przeniósł na polski grunt. Zasłynął między innymi jako prekursor tego gatunku muzyki w Polsce, był prezesem polskiego Jazz Clubu i pomysłodawcą festiwalu Jazz Jamboree, który do dziś cieszy się międzynarodową sławą. Punktem wyjścia do zorganizowania w ramach projektu koncertu jazzowego miał tytuł eseju L. Tyrmanda: „ U brzegów jazzu”.

Na koncercie wystąpi Michał Karbowski TRIO z gościnnym udziałem Iwony Karbowskiej. Usłyszymy Jazz w kilku odsłonach, pokazujących ewolucję gatunku. Zespół czerpiąc swobodnie z całego dorobku muzyki popularnej tworzy mieszankę zaskakującą, w której Swing, Be-Bop czy Modern Jazz przenika się z współczesnymi brzmieniami. Oprócz znanych standardów zabrzmią jazzowe wersje popularnych utworów rockowych (Black Sabbath, Breakout) oraz kompozycje autorskie.


Wystąpią:

Iwona Karbowska - śpiew
Michał Karbowski - gitara
Jędrzej Łaciak - bas
Arek Skolik - perkusja
 

Iwona Karbowska - artystka wszechstronna, z łatwością poruszająca się w różnych stylistykach: od jazzu, aż po arie operowe. Laureatka wielu nagród w ogólnopolskich konkursach piosenki jako autorka i kompozytorka. Ma za sobą debiut operowy w operze „Suor Angelica” G. Pucciniego (główna rola). W 2015 r. ukazała się jej płyta „Wiersze na operę i perkusję” zawierająca pieśni do poezji Wojciecha Brzoski w duecie z Przemysławem Borowieckim w awangardowych interpretacjach z pogranicza jazzu oraz muzyki klasycznej. W 2018 r. na rynku muzycznym pojawił się album zawierający przebojową piosenkę Ivonn pt. „Po stronie słońca”.

Michał Karbowski - gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, lider w jazzowym zespole Moon Hoax, współpracuje z orkiestrą Teatru Rozrywki, w grze łączy elementy jazzu głównego nurtu z sonorystyką i wpływami muzyki rockowej. W marcu 2017 roku wydał swój pierwszy solowy album - The King - Race above the sky. W 2017 r. wziął udział w projekcie Nowosiecka wraz z innymi artystami polskiej sceny muzycznej, gdzie po  koncertach w NOSPR retransmitowanych przez TVP wydano płytę "Nowosiecka". W 2018 wystapił na scenie Tauron Life Festival Oświęcim z takimi artystami sceny rockowej jak: Kazik Staszewski, D. Malejonek, Moskwa, WŁOCHATY, T. Budzyński, KSU, Ga-Ga, Zielone Żabki, Guma, Rusowicz.

Jędrzej Łaciak - muzyk, gitarzysta basowy. Współtwórca (z pianistą Kamilem Urbańskim) zespołu jazzowego Interplay Jazz Duo, wielokrotnie nagradzanego, m.in. Nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013, czy Grand Prix Konkursu Lotos Festiwal 14. Bielskiej Zadymki Jazzowej (2012). Duo wykonuje własne kompozycje oraz aranżacje standardów jazzowych. Od września 2019 r. Jędrzej Łaciak jest członkiem orkiestry Teatru Rozrywki.

Arek Skolik - perkusista, kompozytor i aranżer jazzowy. Od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma JAZZ FORUM jako perkusista jazzowy. Został obdarzony tytułem „najlepszego perkusisty roku” przez miesięcznik „Gitara Bas i Bębny”, a także otrzymał nagrodę prezydenta miasta Gliwic za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury muzycznej. Należy do grona muzyków, którzy nie gonią za nowatorstwem, a raczej wpisują się swoją energią i temperamentem w tradycję jazzową.

 

Projekt „W rolach głównych: Leopold Tyrmand” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wartość dofinansowania to 8 800,00 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Grafika w pomarańczowe linie z napisem "U brzegu jazzu", koncert Michał Karbowski TRIO z gościnnym udziałem iwony Karbowskiej

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 834

W poprzednim tygodniu: 669

W tym miesiącu: 1141

W poprzednim miesiącu: 4214

Wszystkich: 179024