Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Dzień Kobiet i Mężczyzn

Utworzono dnia 28.02.2023

W Dniu Kobiet (8 marca) oraz w Dniu Mężczyzn (10 marca) tradycyjnie zapraszamy do Biblioteki. W Wypożyczalni Poziom 0 czekają niespodzianki, dla wszystkich odwiedzających w dniach bibliotekę.

W 2023 r. uwagę kierujemy na piszące książki kobiety oraz piszących mężczyzn. Dlatego 8 marca, w Dniu Kobiet, przygotowaną przez nas niespodziankę może otrzymać każdy, kto zdecyduje się na wizytę w bibliotece i wypożyczy minimum 1 książkę autorstwa kobiety. Podobnie 10 marca w Dniu Mężczyzny, niespodzianka trafi do osoby, która w tym dniu wypożyczy minimum 1 książkę autorstwa mężczyzny. UWAGA: książki należy wyszukać i wypożyczyć w Wypożyczalni Poziom 0.

A dla przypomnienia:

Międzynarodowy Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwotnie miało silny związek z walką o prawa kobiet, a obecnie w Polsce odbywają się manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. 

Dzień Mężczyzn obchodzony jest 10 marca, a geneza jego powstania nie jest jednoznaczna. Jedną z teorii jest, że w tym dniu kościół katolicki i prawosławny wspomina 40 męczenników z Sebasty, co stało się powodem do celebrowania święta panów w tym dniu.