Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

75 lat Biblioteki w Żorach

Utworzono dnia 15.04.2021

Tak, to już 75 lat!

Przypomnijmy w skrócie - bibliotekę publiczną w Żorach powołano do życia 15 kwietnia 1946 roku na mocy dekretu Miejskiej Rady Narodowej. Nosiła wówczas nazwę Biblioteka Powszechna i funkcjonowała w budynku przy ulicy Dworcowej. Pod koniec 1947 roku już jako Miejska Biblioteka Publiczna zaczęła funkcjonować w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Kościuszki 12, w lutym 1953 przeniesiono ją do lokalu w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Rybnickiej 3 (obecnie Klimka), a dwa lata później znalazła nową lokalizację w Domu Kultury przy ulicy Dolne Przedmieście 1. Rok 1979 przyniósł kolejną zmianę adresową i biblioteka zajęła lokal przy ulicy Dworcowej 7. Po sześciu latach przeniesiono ją do budynku Urzędu Miasta pod adres Rynek 9. W latach 1989-2020 siedziba biblioteki mieściła się na osiedlu Pawlikowskiego PU-13.

W dniach 12 i 13 września 2020 r. rozpoczęliśmy działalność w nowej siedzibie, zrewitalizowanym budynku dawnego młyna, zlokalizowanym przy ulicy Rybnickiej 6-8 w centrum miasta, a patronem biblioteki został noblista, potomek założyciela młyna elektrycznego Otto Stern. Dziś Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym. Stale rośnie też grono czytelników i sympatyków biblioteki.

Choć pandemia mocno pokrzyżowała zamierzone obchody jubileuszu, to jednak do końca roku będziemy zapraszać na interesujące spotkania, ciekawe warsztaty i wystawy oraz inne wydarzenia związane z historią biblioteki. Czytelnicy będą mogli pozyskać specjalne, rocznicowe karty biblioteczne oraz okolicznościowe gadżety. Liczymy na mnóstwo życzeń, które będzie można wpisać do pamiątkowej księgi. Nie zabraknie niespodzianek, konkursów i prezentów. Będzie literacko, muzycznie i przyjemnie!

Aktualizowany na bieżąco plan urodzinowy:

- Możliwość nabycia specjalnych, okolicznościowych kart bibliotecznych

- Możliwość zakupu specjalnych, okolicznościowych gadżetów bibliotecznych

- Możliwość wpisu życzeń urodzinowych do specjalnej Księgi Życzeń

- 75/75 KSIĄŻKI MAJĄ GŁOS. Cykl audycji w Radio Żory, w których Bronisław Jacek Próchnicki czyta 75 wybranych reportaży

- Prezenty urodzinowe dla naszych czytelników - 75 latków

- "Retorspekcje. Archiwalny przegląd prasy".

 

Grafika z dużą cyfrą 75 i napisem "1946-2021 75 lat Biblioteki w Żorach. Świętuj z nami!". Logo Biblioteka w Żorach.

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 23 wydarzeń w tym miesiącu