Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak opisać zbrodnię?

Utworzono dnia 26.10.2018, 14:34

08.11.2018 , 18:00


Zapraszamy na panel dyskusyjny pt. "Jak opisać zbrodnię? Sztuka pisania reportażu kryminalnego. Dziennikarstwo śledcze", który będzie miał miejsce 8 listopada br. o godzinie 18:00. Wydarzenie z udziałem wyjątkowych Gości będzie poświęcone tematyce reportażu kryminalnego. Praca autora wymaga nie tylko sprawnej sztuki komunikacji, posługiwania się słowem pisanym, ale również wyważenia emocji, obiektywizmu. Reporter ma dostęp do akt sprawy, niepublikowanych materiałów, szuka naocznych świadków. Ma świadomość, że proces twórczy będzie długi, mozolny, gdyż śledztwo czasem trwa latami, a spodziewane rozwiązanie nie następuje. O planowaniu procesu pracy nad reportażem kryminalnym, szukaniu tematów, gromadzeniu materiałów, o rozmowach z przestępcami oraz rodzinami ofiar dyskutować będą:

CEZARY ŁAZAREWICZ – reporter, autor książek reportażowych, laureat Nagrody Literackiej Nike 2017, dziennikarz prasowy i publicysta. W 1991 dziennikarz „Gazety Wyborczej”; 2000-2003 dyr. Radia na Fali w Szczecinie, następnie dziennikarz „Przekroju”, od 2007 „Polityki” jako publicysta działu krajowego. Wstąpił do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2015 roku wydał książkę Elegancki morderca, przedstawiającą historię polskiego seryjnego mordercy Władysława Mazurkiewicza. Został laureatem nagrody dziennikarskiej MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Laureat nagród: Książka Historyczna Roku z 2016 oraz Nagrody Literackiej „Nike” z 2017 za książkę Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Książka ta została również nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2017.

ROMAN HULA - oficer policji w stanie spoczynku, w latach 1991–1992 komendant główny Policji. W 1989 pełnił funkcję zastępcy szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych ds. Milicji w Piekarach Śląskich. W 1990 stanął na czele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy MO. Autor książki Glina, w której ujawnia kulisy pracy w MO i policji na przełomie lat 80 i 90. Opowiada w niej m.in. o ujęciu seryjnego mordercy kobiet i dzieci Joachima Knychały "śląskiego wampira", o doprowadzeniu do pierwszego strajku milicjantów, powstaniu policji, założeniu związku zawodowego policjantów oraz porusza temat spotkania z Lechem Wałęsą i opozycjonistami.

JAROSŁAW SIDOROWICZ - dziennikarz Gazety Wyborczej. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, ale też kwestiami społecznymi i politycznymi. Oprócz dziennikarstwa newsowego pisze również reportaże. Dwukrotny laureat Małopolskiej Nagrody Dziennikarzy przyznawanej od 2004. W 2010 roku zdobył nagrody w kategorii Prasa publicystyka w 2010 roku za historię o użyciu defibrylatora w tramwaju, a dwa lata później w kategorii Prasa news za cykl materiałów o zatrzymaniu Ameera Alkhawlany’ego, irackiego doktoranta z Uniwersytetu Jagielońskiego.

W dyskusji mogą pojawić się kontrowersyjne treści.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu "Historie ukryte w słowach" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.