Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora panel dyskusyjny Czy w sieci wszystko wolno? Nienawiść w języku internetu zostaje odwołany. Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy na równie atrakcyjne wydarzenie po wakacjach.

Utworzono dnia 15.04.2019, 09:58

14.06.2019 , 18:00

Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora panel dyskusyjny Czy w sieci wszystko wolno? Nienawiść w języku internetu", który miał odbyć się 14 czerwca zostaje odwołany.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach pod wspólną nazwą "Język Kształtuje Świat" w ramach obchodów XXI Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Celem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja, tego dnia w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

14 czerwca 2019, godz. 18:00 Panel dyskusyjny: Czy w sieci wszystko wolno - nienawiść w języku internetu
Szymon Hołownia (dziennikarz, pisarz, publicysta), dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz (specjalistka zarządzania mediami), Dariusz Kortko (dziennikarz, pisarz, politolog)

SZYMON HOŁOWNIA dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press (w 2006 roku w kategorii wywiad i w 2007 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne). Zdobywca nagród „Ślad”, MediaTory, Wiktora Publiczności. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, kanale Religia.tv, prowadził autorski program w TVP1, w stacji TVN współprowadzi z Marcinem Prokopem program „Mam Talent!”, jest felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej, ostatnio „Boskie zwierzęta” (2018), „Instrukcję Obsługi Solniczki” i „Święci pierwszego kontaktu”(2017). Założył i prowadzi Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, finansujące działalność Domu Dziecka w Kasisi w Zambii, hospicjum w Kabudze w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Ntamugendze w Dem. Rep. Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu. Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W 2016 r. został odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka „Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”.

DARIUSZ KORTKO jest z wykształcenia politologiem – ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1991 roku pracuje w katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej” jako dziennikarz, natomiast od 2004 roku sprawuje funkcję redaktora naczelnego. Jest współautorem takich tytułów jak "Dobry zawód. Z lekarzami rozmawiają Krystyna Bochenek i Dariusz Kortko", „Dobry zawód”, „Ludzie czy bogowie” oraz „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”. Dariusz Kortko szczególną uwagę poświęca zagadnieniu jednej z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny, czyli transplantologii. Pisze o obecnej sytuacji w służbie zdrowia i przeprowadza wywiady z przedstawicielami różnych specjalizacji lekarskich i zawodów pokrewnych. Jest autorem licznych artykułów na temat problemów zdrowotnych.

DR HAB. PROF. UŚ KRYSTYNA DOKTOROWICZ otrzymała stopnień doktora habilitowanego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Reprezentuje dyscyplinę nauki o polityce, posiada dorobek naukowy w zakresie wiedzy o mediach. W latach 1996-2016 pełniła funkcje prodziekana oraz dziekana Wydziału Radia i Telewizji. Kieruje Zakładem Zarządzania Mediami i Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej realizując projekty naukowe z zakresu nowych mediów. Jest członkinią Senatu Komisji ds. Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego oraz Komisji Budżetu i finansów, której przewodniczy. W latach 2001-2005 była członkiem Rady Programowej Polskiego Radia SA, w latach 2003-2010 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Artystycznej Teatru Śląskiego. Od roku 2007 przewodniczy Radzie Programowej Silesia Film.

Szczegóły: www.mbpzory.pl/n,xxi-dzien-godnosci-wydarzenia

Październik 2019