Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pociąg do mowy - projekt językowy

Utworzono dnia 10.08.2018

22 września 2018 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach wjedzie POCIĄG DO MOWY. Należy zabrać ze sobą bagaż podręczny: ciekawość i pociąg do języka ojczystego.  Maszynistami będą profesjonaliści, a zatem nasz pociąg z pewnością się nie wykolei! Na stacji końcowej czeka nagroda - sprawny i gotowy aparat wymowy. Już od dziś możesz nabyć bezpłatny bilet do Twojej tożsamości językowej. Pamiętaj: Kiedy mówisz, wiem, gdzie przynależysz.

Projekt POCIĄG DO MOWY to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, który ma na celu zainteresowanie uczestników komponentami wpływającymi na poprawną mowę, począwszy od prawidłowego oddychania, poprzez emisję głosu, dykcję, kulturę wypowiedzi, skończywszy na komunikacie językowym, który stanowi prezentację człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Formuła pociągu, z podziałem na stacje-etapy, ma na celu uświadomienie uczestnikom, że prawidłowa mowa to efekt korelacji poszczególnych składowych. Projekt składa się z cyklu warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów, podzielonych na poszczególne etapy (dni), zwane STACJAMI. Forma warsztatów zakłada zaangażowanie odbiorcy, zabawę, inspiruje i zachęca do pracy nad mową. 
 
Zajęcia będą prowadzone na czterech różnych poziomach - młodzież z klas VII-VIII, młodzież szkół średnich oraz dorośli; są także zajęcia przeznaczone dla dzieci (szczegóły poniżej). Można zapisać się na pojedyncze stacje.
 
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018"
 

PROGRAM WYDARZEŃ W RAMACH PROJEKTU POCIĄG DO MOWY

STACJA ODDECH - na tej stacji uczestnicy zapoznają się z techniką świadomego oddychania-pranajamą, zwrócimy uwagę na nieprawidłowe wzorce oddechowe, które niekorzystnie wpływają na nasze ciało i umysł. Oddech to życiodajna siła, której nie można lekceważyć, dlatego poświęcimy mu trochę czasu i nauczymy się prawidłowo oddychać.

22 września (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 12:00 młodzież z klas VII-VIII;  12:00 - 13:00 młodzież szkół średnich; 13:00 - 14:00 dorośli

Prowadzący: Małgorzata Kubica - certyfikowany nauczyciel metody lyengara, praktykuje jogę od prawie 20 lat, właścicielka Studio Jogi AHIMSA w Żorach. Nieustająco doskonali swój warsztat u nauczycieli w kraju oraz zagranicą. Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się z licznym gronem współtowarzyszy na macie, nie tylko w Żorach, lecz także w innych miastach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i pracy nad sobą.


Na STACJI GŁOS zajmiemy się higieną głosu, eliminowaniem złych nawyków, ćwiczeniami fonacyjnymi oraz przyjrzymy się walorom estetycznym głosu.

29 września (sobota) br. w godzinach: 10:00 - 11:30 młodzież klas VII-VIII; 11:30 - 13:00 młodzież szkół średnich; 13:30 - 15:00 dorośli

Prowadzący: Dominika Płonka - trener wokalny, wokalistka, flecistka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, studium realizacji dźwięku w Krakowie. Certyfikowany nauczyciel śpiewu, mentor i członek zarządu ds. Europy w amerykańskim stowarzyszeniu nauczycieli śpiewu International Voice Teachers Of Mix.


Na STACJI DYKCJA skupimy się na poprawnej artykulacji, poznamy różne ćwiczenia dykcyjne, intonacyjne oraz zatrzymamy się nad tempem swojej mowy i prawidłową akcentacją.

6 października (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 12:00 młodzież klas VII-VIII; 12:00 - 13:00 młodzież szkół średnich; 13:00 - 14:00 dorośli

Prowadzący: Malwina Kożurno - znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie, którą można usłyszeć miedzy innymi w audiobookach z powieściami dla dzieci autorstwa Renaty Piątkowskiej, a także w Programie III Polskiego Radia.


STACJA KULTURA to przystanek, na którym oswajamy tremę, pracujemy z mikrofonem, panujemy nad wypowiedzią, ruchem i postawą ciała.

13 października (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 13:00 młodzież klas VII-VIII; 13:30 - 15:30 młodzież szkoł średnich; 16:30 - 18:30 dorośli

Prowadzący: Michał Zawadka - mówca inspiracyjno-motywacyjny, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Założyciel Mind&Dream, pierwszego i jedynego wydawnictwa w Polsce, ukierunkowanego na rozwój osobisty i społeczny dzieci i młodzieży. Trener wystąpień publicznych, komunikacji i sztuki słowa.  Mistrz Polski Przemówień Publicznych. Pisarz, autor bestsellerowych książek. Zagrał ponad 1400 przedstawień teatralnych na różnych kontynentach. W 2013 roku nominowany do Głównej Nagrody za Upowszechnianie Czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY.


MOWA KOŃCOWA, czyli POTYCZKI JĘZYKOWE

Po dotarciu do stacji końcowej, wyłonione w trakcie warsztatów osoby, będą mogły zaprezentować nabyte umiejętności w oparciu o wybrany przez prowadzącego tekst literacki, silnie naznaczony trudnościami pod względem wymowy. Laureat potyczek zaprezentuje zwycięską mowę na antenie Radia Żory.

13 października br. (sobota) godzina 18:30


WYDARZENIA DLA DZIECI:

SPOTKANIE AUTORSKIE z Joanną Krzyżanek - pisarką, twórczynią kilkudziesięciu atrakcyjnych wydawnictw dla dzieci, które w sposób przystępny i zabawny przybliżają najmłodszym zawiłości nie tylko ojczystej mowy, ale i wymowy ( m.in. przezabawne książki dla najmłodszych o Cecylce Knedelek, Lamelii Szczęśliwej i Kurze Adeli).

12 października br. (piątek) o godz.10:00 i 12:00

SEKRETY PIĘKNEGO MÓWIENIA (warsztaty dla dzieci) przedstawi TEATR MIEJSKI Z GLIWIC

13 października br. (sobota) o godzina 10:00


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W ramach projektu POCIĄG DO MOWY funkcjonować będzie Literacko-Językowa Poradnia Rozrywkowa, a w niej:

  • Bezbolesny Językowy Punkt Opatrunkowy - mównica, na której osoby odwiedzający bibliotekę mogą zmierzyć się z przygotowanymi dla nich tekstami.
  • Pokaż Język Językowi - konkurs z nagrodami na najtrudniejszy i najzabawniejszy tekst logopedyczny.
  • Zarazki Literackie: zainfekuj się śmiechem - zdobądź oryginalną zakładkę do książki z humorystycznym tekstem literackim polskich autorów.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisać się już teraz. Pytania związane z projektem i zgłoszenia należy kierować pod numer telefonu 32 43 44 584 wew. 26 lub mailem promocja@mbpzory.pl.
Przy zapisie prosimy o podanie imienia, nazwiska, grupy wiekowej i określenia, które warsztaty Państwa interesują.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.