Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Migruj do biblioteki! - mamy kolejny grant

Utworzono dnia 30.08.2017

W ramach programu Erasmus+ otrzymaliśmy grant w wysokości 73.725 euro na realizację międzynarodowego projektu "Migruj do biblioteki!", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Biblioteka w Żorach.

Celem projektu jest wymiana dobrych praktyk i nabycie przez uczestników kompetencji, które będą wykorzystywane w edukacji pozaformalnej prowadzonej przez bibliotekarzy na rzecz integracji środowisk lokalnych z migrantami, a przez to ich włączenie społeczne i przeciwdziałanie segregacji i dyskryminacji. Projekt angażuje do współpracy 4 biblioteki publiczne z różnych krajów europejskich:

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach - Polska, Biblioteca Municipal de Arucas - Hiszpania, Gradska knjiżnica Ivan Vidali, Korcula - Chorwacja oraz Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Litwa.

W ramach projektu zaplanowano spotkania międzynarodowe w bibliotekach poszczególnych partnerów. Każde z nich to aktywne uczestnictwo w dyskusjach, warsztatach, spotkaniach z władzami lokalnymi i organizacjami pracującymi na rzecz migrantów. Zostanie nawiązany dialog międzykulturowy. Zdobyta wiedza, nowe metody i narzędzia pracy, poznawanie europejskiej kultury stanie się podstawą naszej dalszej pracy na rzecz migrantów i współpracy na arenie międzynarodowej i sprzyjać będzie wzmacnianiu roli biblioteki oraz wzbogacaniu naszej oferty edukacyjnej.

Naszych zagranicznych partnerów będziemy gościć w Żorach już w dniach 10-14 października br. Wtedy w naszej bibliotece odbędzie się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe.