Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kamera w podróży i Drzewa - wystawa

Utworzono dnia 19.01.2018

Zapraszamy na wystawę w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej w "Galerii na Piętrzę" autorstwa Ryszarda Karczmarskiego pt. Kamera w podróży i Drzewa.

Wystawa potrwa od 29 stycznia do 3 marca 2018r.

Wystawa składa się z dwóch części: Kamera w podróży oraz Drzewa, która jest zestawem fotografii wykonanych za pomocą kamery otworkowe. Pierwsza część wystawy to zbiór zdjęć z ostatnich podróży Ryszarda Karczmarskiego, odnajdziemy tam miejsca bliskie fotografowi takie jak Uherskie wierzby, chata, oraz Nadbużańskie pejzaże jak i Jurajskie Skałki, pejzaże przemysłowe Katowic, zakamarki Łemkowszczyzny i okolic Bardejowa oraz odległe wyspy Indonezji, Zatoka Serengan oraz magiczne miejsca wyspy Lombok. Ryszard Karczmarski napisał o zdjęciach jako o szczególnej rejestracji, rozstawienie statywu, przygotowanie odpowiednio kamery, zawsze zajmujacej nieco czasu, które  wymaga spokoju, głębszego zastanowienia nad kadrem. "Fotografowanie to spotkanie z miejscem, powolne oswajanie i zapis szczególnych emocji które towarzyszą procesowi tworzenia. To cykl ciągle uzupełniany o nowe intrygujące miejsca, które skłaniają do zastanowienia i refleksji nad upływającym czasem." Druga część wystawy to "Drzewa". Autor zdjęć uważa że: "Drzewo jest ważnym elementem mojej fotografii, często zasadzone ręką ludzką, jest oznaką życia, trwania, dające cień, owoce, upamiętniające miejsce, wyznaczające drogę...To często miejsca tajemnicze i magiczne, mające swoją odległą historię. Na mojej łące w Uhrze rośnie okazała samotna wierzba, potargana wiatrem, obolała, jej dostojne rozległe konary zapraszają do środka, niepokoją! Odchodzące kasztanowce z Górki Chełmskiej, okazałe dęby z Jabłecznej, zapomniane aleje grabowe i kasztanowe, to ślady dawnej dworskiej świetności, prowadzące obecnie donikąd. Samotne grusze na miedzach, coraz rzadszy element polskiego pejzażu. Te miejsca inspirują."

 

Ryszard Karczmarski

urodzony w 1957 roku w Gdyni, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Mistrz fotografii. Członek Fotoklubu Ziemi Chełmskiej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików – prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF. Żeglarz i podróżnik. Autor wielu wystaw, pokazów i warsztatów fotograficznych w kraju i za granicą, m.in.: w Armenii, Szwecji, Holandii, na Litwie, Białorusi oraz Ukrainie. Od 2000 roku realizuje projekty z użyciem camery obscury. Autor albumu fotografii wykonanych w technice otworkowej „Dotyk światła(2005). Prowadzi Galerię „Atelier” w Chełmie.

Zapraszamy na wystawę!