Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Film "Siłaczki" oraz Marta Dzido, Piotr Śliwowski i Włodzimierz Nowak

Utworzono dnia 21.11.2018

7 grudnia o godz.18:00 zapraszamy na projekcję filmu Siłaczki opowiadającego historię walki o prawa wyborcze kobiet w Polsce, który obejrzycie Państwo w towarzystwie jego twórców: Marty Dzido, reżyserki, producentki, pisarki i dziennikarki oraz Piotra Śliwowskiego, reżysera i producenta. Po seansie rozmowę z naszymi Gośćmi poprowadzi Włodzimierz Nowak - reporter, dziennikarz, kulturoznawca, redaktor naczelny magazynu „Duży Format”.

Siłaczki to fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.

Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.

Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.
Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:
Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

Premiera filmu Siłaczki miała miejsce w Warszawie dokładnie w setną rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych kobiet, tj. 28.11.2018.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.