Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wernisaż wystawy autorstwa Brygidy Franciszki Przybyły „Zwierzęta mają prawo do życia”.

Utworzono dnia 10.02.2020, 10:21

12.03.2020 , 18:00


Odwołany wernisaż wystawy autorstwa Brygidy Franciszki Przybyły „Zwierzęta mają prawo do życia w związku z zagrożeniem koronawirusem!
Wystawa potrwa do końca maja br.

Pomysł wystawy obrazów, na których głównymi bohaterami są zwierzęta, powstał już wiele lat wcześniej. Jak wielu z nas kocham je, a świat bez nich byłby bardzo smutny. Chciałam przypomnieć, że na tej planecie żyjemy nie tylko my, ale też zwierzęta, które również mają prawo do życia – mówi Brygida Franciszka Przybyła, autorka zbliżającej się wystawy „Zwierzęta mają prawo do życia”. Zapraszamy 12 marca o godz. 18:00 na wernisaż w Galerii na Piętrze. Wystawa potrwa do końca maja br.

BRYGIDA FRANCISZKA PRZYBYŁA urodziła się w Rudzie Śląskiej, od czasu rozpoczęcia nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Hanki Sawickiej mieszkała i tworzyła w Rybniku, w którym jest wciąż zakochana, stąd też wiele z jej prac to pejzaże rybnickie. Ukończyła studia magisterskie ekonomiczne na Akademii Finansów (Warszawa 2001) oraz podyplomowe pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim (Katowice 2008-2010). Malarstwo jest dla niej podróżą po krainie piękna i prawdy, jest nie tylko pięknym sposobem spędzania czasu, ale też drogą wnikliwszego postrzegania otaczającego świata, to nowe wyzwania, nowa droga poznania, ale też okazja podzielenia się wrażeniami i emocjami. Teraz spełnia swoje artystyczne marzenia, o których mówi opowiadając anegdotę z przeszłości: to, że jednak w końcu zdecydowałam się na malarstwo to nie przypadek. Zawsze lubiłam rysować i malować, ale życie wciąż układało inne scenariusze i trzeba było przejść kilka załamań oraz autentycznego połamania obu rak (oczywiście z gracją, bo na łyżwach na naszym stawie za domem), doznać takiego szoku i przerażenia, aby w końcu zrozumieć swoje marzenia i w r e s z c i e je realizować.

Ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych, udział w kilku wystawach zbiorowych oraz w projektach:
1. Portugalia Sines - zajęcia plastyczne z seniorami i dziećmi (2012);
2. Projekt Biblioteki Publicznej w Rybniku pt. „Bajki słuchajki" - zajęcia plastyczne z dziećmi, wykonanie ilustracji do kilku bajek (2017).

Podejmowane tematy wystaw: Pejzaże rybnickie, Pejzaże beskidzkie, Pejzaże zimowe, Portugalia, Toskania, Wenecja, Kosmiczna podróż, Kwiaty, Portrety zwierząt.