Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wykład online Sztuczna inteligencja"

Utworzono dnia 28.06.2021, 10:34

14.07.2021 , 18:00


Projekt MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był prorokiem? to ciąg wydarzeń literacko-naukowych, których celem jest przybliżenie sylwetki Stanisława Lema w setną rocznicę jego urodzin. Stanisław Lem to wybitny twórca opowieści fantastyczno-naukowych, detektywistycznych, powieści, opowiadań, wierszy, felietonów, dramatów, a także słuchowisk i widowisk. Jego publikacje to ponad 30 milionów egzemplarzy, przetłumaczonych na ponad 40 języków.

Mimo tak intrygującej twórczości, książek Stanisława Lema nie ma dziś na liście lektur obowiązkowych w szkołach, dlatego realizując projekt dajemy młodym ludziom okazję do poznania twórczości tego wybitnego pisarza, jego wizji i fantastycznego świata. Dorośli i seniorzy otrzymają szansę weryfikacji współczesności z wizją świata opisanego przez Lema w literaturze ponad pół wieku temu. 

HARMONOGRAM:

LIPIEC:

01 - 31.07 - Wystawa "Oblicza Stanisława Lema" zorganizowana w Galerii Zakamarek oraz innych przestrzeniach Biblioteki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

03.07 - 12:00 - 14:00 - "Test na astronautę". Doktor Maja Taraszkiewicz-Łyda z Politechniki Śląskiej poprowadzi warsztaty z wykorzystaniem Aparatu Piórkowskiego oraz Tablic poppelreutera. Uczestnicy sprawdzą swoją szybkości reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności wykonywania dwóch czynności jednocześnie. Poczują się przez chwilę jak bohater książki Lema "Opowieści o pilcie Pirxie".

10.07 - 12:00 - 16:00 - "Cyberiada RPG 1 z 3". Will Wright twórca kultowej gry "The Sims" wielokrotnie podkreślał, że twórczość Stanisława Lema była jego główną inspiracją do stworzenia tej właśnie gry. Wright fascynował się "Cyberiadą", która i w tym projekcie będzie inspiracją dla młodzieży do stworzenia własnej gry fabularnej. Gracze wcielą się w pomocników wielkich konstruktorów Trurla i Kalapaucjusza, którzy będą mieli za zadanie pochwycenie i przyprowadzenia najgroźniejszej z bestii jakie widział kosmos. Przygoda na mechanice FU/OHET.

14.07 - 18:00 - 19:00 - "Sztuczna inteligencja". Wykład online przeprowadzony przez doktora Dariusza Myszora z Politechniki Śląskiej. Jego tematem będzie obecność sztucznej inteligencji we współczesnym świecie. Uczestnicy dowiedzą się czym jest sztuczna inteligencja, jak jest wykorzystywana i sami przekonają się jak działa. Realizacja z wykorzystaniem platformy Zoom.

15.07 - 18:00 - 20:00 - "Jak to z Lemem było". Spotkanie z Wojciechem Zemkiem, wieloletnim sekretarzem S. Lema, i Mirosławem Jabłońskim, pisarzem i tłumaczem SF. przybliżające nie tylko dokonania wielkiego mistrza, ale przede wszystkim ukazujące go jako człowieka, w sytuacjach z życia codziennego. Spotkanie z udziałem tłumacza PJM. 

SIERPIEŃ:

01.08 - 31.08 - "Optony i Lektony dostępne w bibliotece". W 1961 roku temu Stanisław Lem przewidział powstanie czytników e-booków oraz audiobooków. Obie formy książek są dostępne w bibliotece. 

13.08 - 20:00 - 22:00 - "Kino pod gwiazdą Solaris BD+14 45 99". Emisja filmu Stevena Soderberga “Solaris”. Film oparty jest na słynnej książce Stanisława Lema, ze znakomitą obsadą aktorską. Projekcja odbędzie się w letniej czytelni, w sierpniową noc spadających gwiazd.

14.08 - 12:00 - 18:00 "Pod planetą PIRX BD+14 45596 b”Obserwacja słońca i wykłady na temat układu słonecznego przeprowadzone we współpracy z Planetarium Śląskim

27.08 - 18:00 - 20:00 "Houston, mamy probLEM. Wizje (ciemnej) przyszłości Stanisława Lema". Dyskusja panelowa z udziałem dr hab. prof. UAM Agnieszki Gajewskiej (autorki monografii „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema”) i Marka Oramusa (autora pierwszej po śmierci Stanisława Lema książki „Bogowie Lema” poświęconej jego osobie i twórczości, ukazującej odbiegający od przyjętego wizerunek wybitnego pisarza). Spotkanie z udziałem tłumacza PJM.

WRZESIEŃ:

04.09 - 12:00 - 16:00 - "Cyberiada RPG 2 z 3". Will Wright twórca kultowej gry "The Sims" wielokrotnie podkreślał, że twórczość Stanisława Lema była jego główną inspiracją do stworzenia tej właśnie gry. Wright fascynował się "Cyberiadą", która i w tym projekcie będzie inspiracją dla młodzieży do stworzenia własnej gry fabularnej. Gracze wcielą się w pomocników wielkich konstruktorów Trurla i Kalapaucjusza, którzy będą mieli za zadanie pochwycenie i przyprowadzenia najgroźniejszej z bestii jakie widział kosmos. Przygoda na mechanice FU/OHET.

11.09 - 11:00 - 14:00 - "Jak roboty widzą nasz świat". Warsztaty interaktywne, podczas których uczestnicy wykorzystają własne pomysły i programy. Spotkanie odbędzie się z udziałem robotów edukacyjnych Lego Mindstorms NXT i EV3 oraz Makeblock mBot.

15.09 - 18:00 - 20:00 "Kosmiczne opowieści”. Spotkanie inspirowane twórczością Stanisława Lema, którą przedstawi Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii. Spotkanie z udziałem tłumacza PJM, połączone będzie z wieczorną obserwacją nieba w poszukiwaniu gwiazdy SOLARIS i planety PIRX widocznych w gwiazdozbiorze Pegaz.

PAŹDZIERNIK:

13.10 - "Powrót z gwiazd". Spotkanie i rozmowa z uczniami szkół ponadpodstawowych na temat wizji przyszłości w twórczości Lema. Młodzież będzie miała okazję poznać bliżej twórczość pisarza, oraz odpowiedzieć na pytanie "jak oni dzisiaj wyobrażają sobie świat za 20 lat". Wizje uczniów zostaną spisane i  umieszczone w kapsule czasu. Kapsuła zostanie ukryta na terenie biblioteki wraz z instrukcją jej otwarcia za 20 lat.

28.10 - 27.11 - "Supernova. Horyzonty Materii". Wystawa artystki Sylvii C. Sosnovskiej, której prace to rodzaj introspekcji połączeń między energią, wyobraźnią oraz materią. Transmutacja, która dokonuje się pod wpływem łączenia form organicznych i nieorganicznych, prowadzi do powstania nowej wartości. Artystka podobnie jak Stanisław Lem podróżuje w kosmosie oczyma wyobraźni.

30.10 - 10:00 - 16:00 "3D w obłoku Magellana". Warsztaty z tworzenia form charakteryzujących się cechami organicznymi w procesie druku 3D. Uczestnicy dowiedzą się, że Stanisław Lem w jednej z książek przewidział powstanie druku 3D. Będą swoje wydruki przekształcać w przedmioty użytkowe i nowatorskie.

LISTOPAD:

03.11 - 18.11 - "Misja Poezja". Stanisław Lem w książce "Cyberiada" przewidywał powstanie Elektrybałta, algorytmu tworzącego poezję. Jak sprawdziłby się w tworzeniu poezji? Żeby się przekonać powstanie specjalny biblioteczny algorytm, który na podstawie zgłoszonych przez uczestników na Facebooku słów, stworzy z nich wiersz. Wiersz, który powstanie z zastosowania algorytmu wraz z wierszami Stanisława Lema zostanie odczytany uczestnikom spotkania poetyckiego. Stanie się jednocześnie punktem wyjścia do dyskusji na temat poezji.

06.11 - 12:00 - 16:00 - "Cyberiada RPG 3 z 3". Will Wright twórca kultowej gry "The Sims" wielokrotnie podkreślał, że twórczość Stanisława Lema była jego główną inspiracją do stworzenia tej właśnie gry. Wright fascynował się "Cyberiadą", która i w tym projekcie będzie inspiracją dla młodzieży do stworzenia własnej gry fabularnej. Gracze wcielą się w pomocników wielkich konstruktorów Trurla i Kalapaucjusza, którzy będą mieli za zadanie pochwycenie i przyprowadzenia najgroźniejszej z bestii jakie widział kosmos. Przygoda na mechanice FU/OHET.

19.11 - 18:00 - 19:00 - "Moon Hoax". Jazzowa opowieść o kosmosie w wykonaniu zespołu Karbowski Trio. Lem używał muzyki jako dowodu na równoważność emocjonalną wszelkich form inteligencji, zarówno żywych jak i martwych. Celem tego wydarzenia jest zapewnienie wzorem Stanisława Lema równowagi emocjonalnej uczestnikom projektu. 

 

 

Na wybranych spotkaniach będzie dostępny tłumacz PJM.

Na wydarzenia obowiązują zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

----------------------------------------------

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.