Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Spotkanie z praprawnuczką Aleksandra Fredry profesor Barbarą Naganowską oraz jego prapraprawnuczką doktor Marią Naganowską.

Utworzono dnia 01.09.2023, 13:09

23.09.2023


"ALE Fredro!" to projekt, którego celem jest przybliżenie sylwetki Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin. Zapraszamy do udziału młodzież (16+), dorosłych i seniorów. Pierwsze wydarzenia już w sierpniu.

Aleksander Fredro, to twórca oryginalnej polskiej komedii, pamiętnikarz, poeta, oficer i hrabia. Wydarzenia zaplanowane w projekcie mają za zadanie podkreślenie jego wkładu w rozwój polskiej kultury. W projekcie „ALE Fredro!” oferujemy literacką podróż przez twórczość, teatr i życie prywatne tego znakomitego twórcy i wyjątkowego człowieka.

HARMONOGRAM:

23 września / 18:00 O rachunkach fredrowskich - Spotkanie z praprawnuczką Aleksandra Fredry profesor Barbarą Naganowską oraz jego prapraprawnuczką doktor Marią Naganowską. Celem spotkania jest nie tylko przybliżenie dokonań wielkiego pisarza, ale przede wszystkim ukazanie go jako człowieka, wojskowego i gospodarza. **

21 października / 13:00 Co będzie? - Sesja fotograficzna w przestrzeni biblioteki z wykorzystaniem strojów z dawnej epoki. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przebrać się i poczuć jak bohaterowie z utworów Aleksandra Fredry. Dodatkowo uczestnikom sesji zostaną udostępnione książki pisarza jako rekwizyty. Wyeksponowane książki można będzie wypożyczyć. Uczestnicy otrzymają wykonane zdjęcia na własność. **

21 października / 17:00 Miłość po Fredrowsku - Spektakl teatralny w wykonaniu Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry „FREDREUM” w Przemyślu - Stały Niezawodowy Teatr z siedzibą na Zamku Kazimierzowskim.

Październik Czy Fredro by się pod tym podpisał - Konkurs na wiersz w stylu “fredrowskim” połączony z wystawą twórczości Aleksandra Fredry. Wiersze opatrzone zostaną okolicznościowymi grafikami lokalnych artystów, które nawiązywać będą do wybranego utworu. 

16 listopada / 17:00 Aktywista A.F. Spotkanie z lokalnym aktywistą, który opowie o możliwościach aktywnego włączenia się w rozwój lokalny. Celem tego wydarzenia jest przedstawienie mniej znanej - biznesowej strony Fredry. **

Listopad Fredro na deskach - Panel dyskusyjny, podczas którego przedstawiony i przybliżony zostanie fenomen twórczości Aleksandra Fredry, którego sztuki grane są na teatralnych deskach nieustannie od lat. **

Listopad Outsider A.F. - Happening. Wyeksponowanie starego sekretarzyka, w którym znajdą się utwory i fragmenty wybranych dzieł Fredry. Lokalni poeci amatorzy będą mogli "podrzucić" swoje. Najlepsze zostaną opublikowane w mediach społecznościowych. 

** wydarzenie z udziałem tłumacza PJM 

 

W większości wydarzeń przewidziano udział osób z niepełnosprawnościami, zapewniając możliwość uczestnictwa osobom z psem asystującym, z niepełnosprawnością ruchową i słuchową, a także osobom korzystającym z pomocy asystenta.

Udział BEZPŁATNY we wszystkich wydarzeniach. 

Zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury