Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Utworzono dnia 02.11.2022, 11:09

04.11.2022


„Książka była lepsza?” to cykl spotkań i warsztatów dotyczących literatury i jej filmowych adaptacji. 

Logo "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego".Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach odpowiadając na zainteresowanie użytkowników, gromadzi i udostępnia nie tylko zbiory książkowe, ale równie filmy i seriale. Wśród osób wypożyczających je znajdują się zarówno aktywni czytelnicy jak i grono niesięgające do słowa pisanego. Projekt „Książka była lepsza?” jest adresowany w szczególności do młodych ludzi, dla których oglądanie filmów stanowi główne źródło rozrywki i spędzania czasu. Obejmuje cykl spotkań i warsztatów ukazujących wzajemne przenikanie się świata książki i filmu. Będzie stanowić okazję do promocji literatury młodzieżowej oraz polskich autorów. Poprzez bezpośrednie zaangażowanie młodzieży w nowatorskie formy promocji literatury, takie jak animacja poklatkowa czy konkurs na zwiastun, zainspirujemy ich do sięgnięcia po książki oraz ich własną interpretację. W formie debaty oksfordzkiej zastanowią się również nad rolą adaptacji filmowych w „oswajaniu” lektur szkolnych. Spotkanie będzie okazją do refleksji nad wpływem sztuki filmowej na wybory czytelnicze i odbiór literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wartość dofinansowania to 21 000,00 zł.

PROGRAM:

03.10.2022 09:00 / SPOSÓB NA UCZNIA warsztaty dla nauczycieli polonistów i bibliotekarzy Elwira Rewińska

Jak promować czytelnictwo wśród pokolenia „Z”, tak bardzo nastawionego na korzystanie z łatwej rozrywki? Czy to w ogóle możliwe do zrealizowania? Warsztaty poświęcone tematyce wykorzystania filmu w różnych przestrzeniach edukacyjnych, rozwijające otwartość na nowe metody nauczania.  

25.10.2022 i 15.11.2022 10:00 / JAK UGRYŹĆ LEKTURĘ? spotkanie w formie debaty oksfordzkiej.
W debacie wezmą udział uczniowie żorskich szkół ponadpodstawowych przygotowani przez Agnieszkę Kraińską, nauczycielkę i organizatorkę debat oksfordzkich. 

26.10.2022 11:30 / FANTASTYCZNE ŚWIATY spotkanie dla młodzieży.
Spotkanie wokół literackich pierwowzorów i ich filmowych adaptacji, adresowane do młodzieży, będzie okazją do poznania najciekawszych tytułów, wymiany wrażeń i opinii oraz zastanowienia się nad wyższością książki nad filmem. Bo w głowie nigdy nie kończy się budżet na efekty specjalne. Spotkanie poprowadzi Mirosław Piotr Jabłoński.

04.11.2022 17:00 / GDY PISARZ ZOSTAJE SCENARZYSTĄ spotkanie z Ałbeną Grabowską, pisarką, autorką powieści dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Na podstawie jej serii powstał serial „Stulecie Winnych”. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Goraus.

08.11.2022 11:00  / PRZEPIS NA SCENARIUSZ warsztaty scenariopisarstwa dla młodzieży
Warsztaty poprowadzi Konrad Pronobis Wędrowny Filmoznawca, związany z Filmoteką Narodową. 

18.11.2022* 11:00 MULTIVERSUM spotkanie dla młodzieży / * zmiana terminu z 17.11 na 18.11
Spotkanie poświęcone komiksowemu uniwersum pozwoli młodzieży odnaleźć się w zawiłościach wielorakich form i mnogości tytułów filmowych i książkowych. Zachęci do sięgania po komiksy i powieści. Będzie to również okazja do dyskusji na temat roli i znaczenia popkultury. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy i komiksowy Jakub Demiańczuk. 

22.11.2022 19:00 (NIE)BEZPIECZNE ZWIĄZKI FILMU I LITERATURY

Spotkanie z filmoznawcą Tomaszem Raczkiem będzie okazją do przypomnienia najlepszych i najgorszych tytułów filmów na podstawie książek. Uczestnicy spotkania dowiedzą się co wpływa na sukces, w jaki sposób filmy wpływają na odbiór dzieła literackiego i jak kształtują nasze gusty. Spotkanie poprowadzi dr Anna Marchewka.

24, 25.11.2022 10:00 WARSZTATY FILMU ANIMOWANEGO
Filmowcy amatorzy na warsztatach poznają historię filmu animowanego, podstawy jego powstawania, nauczą się jak budować scenariusz oraz własnoręcznie wykonają scenografię i bohaterów, w oparciu o ulubioną książkę. Warsztaty poprowadzi poklatkowo.pl.

POZA TYM:

KONKURS NA ZWIASTUN dla młodzieży szkolnej
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu zwiastuna filmowej adaptacji książki polskiego autora, z wykorzystaniem dowolnej techniki animacyjnej i filmowej. Ocenie będzie podlegać pomysł oddający ducha książki oraz możliwość promocji literackiego pierwowzoru.

WYSTAWKA
Prezentacja adaptacji i ich książkowych pierwowzorów we wszystkich wypożyczalniach biblioteki będzie stanowić formę promocji różnorodnych zbiorów. 


PRELEGENCI:

dr Anna Marchewka - literaturoznawczyni, krytyczka literacka, publikowała na łamach (m.in.) „Lampy”, „Zadry”, „Znaku”, „Zeszytów Literackich”, „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”. W miesięczniku „Znak” opiekuje się rubryką Stacja: literatura. Współprowadziła poświęcone literaturze programy radiowe (Koło Kultury) i telewizyjne (Czytelnia, Czytanie to awantura, Myślnik). Autorka książki Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg (2014). Przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ prowadzi zajęcia poświęcone literaturze popularnej, literaturze polskiej po '89 roku oraz współczesnemu życiu literackiemu. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych.

Tomasz Raczek - polski teatrolog, krytyk filmowy i publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych, wydawca Instytutu Wydawniczego Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, w latach 2012–2013 redaktor naczelny miesięcznika „Film”. Od 2017 redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Filmowy” wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Laureat Wiktora (1986) oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.

Agnieszka Kraińska – nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 w Żorach. Mentorka młodzieży. Organizatorka wydarzeń związanych z kulturą i historią miasta. Opiekunka zespołów biorących udział w debatach oxfordzkich. Konrad Pronobis - współpracownik Filmoteki Narodowej oraz Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej. Autor cyklu zajęć prowadzonych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ałbena Grabowska - polska pisarka, autorka książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała już książkę non-fiction (Tam, gdzie urodził się Orfeusz), sagę (Stulecie Winnych – na podstawie której powstał popularny serial emitowany na antenie TVP), kryminał (Ostatnia chowa klucz), książki przygodowe dla dzieci (cykl Julek i Maja), bajkę terapeutyczną (O małpce, która spadła z drzewa), powieści psychologiczne (Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią), cykl powieściowy obejmujący romans, powieść awanturniczą oraz thriller szpiegowski (Alicja w krainie czasów), dystopię dla młodzieży (Nowy świat), powieści obyczajowe (Kości proroka i Matki i córki), a także cykl powieści z elementami historii medycyny (Uczniowie Hippokratesa: Doktor Bogumił).

Jakub Demiańczuk - krytyk filmowy i komiksowy, przez wiele lat szef działu kultury "Dziennika Gazety Prawnej", dziś stały współpracownik "Polityki", "Kina" oraz kilku innych pism.

Elwira Rewińska - polonistka i filmoznawczyni, koordynator edukacji filmowej w Trójmieście, wieloletni opiekun gabinetu filmowego w Pałacu Młodzieży w Gdańsku wg autorskiego programu, organizatorka uczniowskiego DKF i prelegentka Centrum Edukacji Filmowej Helikon. Wieloletnia organizatorka konkursów o tematyce filmowej, autorka publikacji z zakresu edukacji filmowej (min. scenariuszy zajęć), prowadziła zajęcia dla nauczycieli z zakresu edukacji filmowej, prowadzi zajęcia w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Żak, prowadzi też wykłady i zajęcia filmoznawcze w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Od 2004 roku prowadzi Spotkania Filmowe na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku i Sopocie.

Mirosław Piotr Jabłoński - polski pisarz science fiction, tłumacz, scenarzysta filmowy, dziennikarz i podróżnik. W 1981 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Absolwent zaocznego Studium Scenariuszowego przy PWSFTiTV w Łodzi. Laureat twórczego Stypendium Miasta Krakowa w 1988 roku. Jego debiutem w literaturze fantastycznonaukowej było opowiadanie "Drzewo genealogiczne" zamieszczone na łamach "Nurtu" (1978, nr 1). Drukował również w "Gazecie Krakowskiej", "Problemach", "Piśmie Literacko-Artystycznym", "Fantastyce", "Fenixie". Debiutem książkowym Jabłońskiego była powieść Kryptonim "Psima" (Iskry 1982) należąca do nurtu klasycznej fantastyki. Scenariusz filmu Piotra Szulkina Ga, ga. Chwała bohaterom zainspirowany był częściowo tą właśnie powieścią oraz filmem Twaróg Pier Paola Pasoliniego. Jako dziennikarz, Jabłoński pracował i współpracował z krakowską "Gazetą Towarzyską", "Czasem Krakowskim", "Gazetą Krakowską" oraz "Gazetą Wyborczą", a obecnie głównie z nowojorskim "Nowym Dziennikiem", w którym publikuje reportaże z podróży. Członek krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.