Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim

Utworzono dnia 22.10.2021, 15:37

05.11.2021


Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Piotrem Milewskim, które odbędzie się 5 listopada o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.

 

PIOTR MILEWSKI – pisarz, dziennikarz, fotografik, podróżnik.

Urodził się w 1975 roku Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii i Otaru. Mieszkał w Monachium, Sapporo i Tokio. Dziewięć lat spędził w Japonii. Był nauczycielem angielskiego, pomocnikiem kucharza na obozie dla osób z niepełnosprawnościami umysłowymi w USA, lektorem podręcznika do nauki języka polskiego w Tokio, wykładowcą akademickim, Świętym Mikołajem podczas targu bożonarodzeniowego w Sapporo, roznosicielem ulotek, sprzedawcą prasy, dziennikarzem, handlowcem w japońskim przedsiębiorstwie, ankieterem. Podróżował po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Zadebiutował w 2000 roku wierszem na łamach Magazynu Literacko-Publicystycznego Młodych Iskra. Autor i współautor książek reportersko-podróżniczych. Pisze po polsku, angielsku i japońsku. Publikuje teksty i zdjęcia w: National Geographic Traveler, Magazyn Kontynenty, Magazyn USTARzeczpospolitaGazeta WyborczaTygodnik Powszechny, PodróżeOdraZwierciadło, Kwartalnik Literacki WYSPAPoznaj Świat, miesięcznik społeczno-kulturalny "Teraz" (w Filadelfii), Gazeta Polska w Japonii oraz japońskich Mainichi WeeklyHokkaido ShimbunGengo Tetsudō Fan.

Jego książka "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji"  zdobyła nagrodę magazynów National Geographic Polska i National Geographic Traveler Polska w kategorii Książka Roku 2020 w 15. jubileuszowej edycji plebiscytu Travelery.

Książki:

„Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” (2020)
„Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2020/2014)
„Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (2018)
„Dzienniki japońskie. Zapiski z Roku Królika i Roku Konia” (2015)
„Wyspa. Opowieści podróżne” (2018) (współautor)
„Azja. Opowieści podróżne” (2018) (współautor)
„Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” (2014) (współautor)

Nagrody i wyróżnienia (wybrane):

2021 Autor roku 2020 portalu „Książka zamiast kwiatka”
2019 Nagroda Magellana Magazynu Literackiego „Książki” w kategorii najlepsza książka podróżnicza roku 2018 („Islandia”)
2016 Stypendium Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego
2016 Nagroda Magellana Magazynu Literackiego „Książki” w kategorii najlepsza książka podróżnicza roku 2015 („Dzienniki japońskie”)
2015 Nagroda Magellana Magazynu Literackiego „Książki” w kategorii najlepszy reportaż podróżniczy roku 2014 („Transsyberyjska”)

 

ADAM SZAJA - dziennikarz, autor bloga www.smakksiazki.pl

Pisze i rozmawia o książkach. Współpracował z Newsweekiem, katowicką Gazetą Wyborczą, Radiem ZET Chilli oraz Radiem EM, a także Dziennikiem Zachodnim. Zwycięzca konkursu „PIK-owy Laur” (2021) Polskiej Izby Książki w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie”. Współorganizator pierwszych w Polsce pandemicznych Viralowych Targów Książki, wybrany do TOP 10 influencerów książkowych 2021 w kategorii profesjonaliści, ambasador 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. W 2020 roku poprowadził panel dyskusyjny „Dziennik 1954. Granice intymności granicami moralności?” zorganizowany w Bibliotece w Żorach w ramach projektu „W rolach głównych: Leopold Tyrmand”.