Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Miłość po Fredrowsku - Spektakl teatralny

Utworzono dnia 25.07.2023, 15:45

21.10.2023


"ALE Fredro!" to projekt, którego celem jest przybliżenie sylwetki Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin. Zapraszamy do udziału młodzież (16+), dorosłych i seniorów. Pierwsze wydarzenia już w sierpniu.

Aleksander Fredro, to twórca oryginalnej polskiej komedii, pamiętnikarz, poeta, oficer i hrabia. Wydarzenia zaplanowane w projekcie mają za zadanie podkreślenie jego wkładu w rozwój polskiej kultury. W projekcie „ALE Fredro!” oferujemy literacką podróż przez twórczość, teatr i życie prywatne tego znakomitego twórcy i wyjątkowego człowieka.

HARMONOGRAM:

Lipiec-sierpień Niech Cię czarci chwycą - Happening połączony z ekspozycją cytatów autorstwa Aleksandra Fredry. Uczestnicy odkryją zabawne, klasyczne i oryginalne zwroty i zdania które, mimo iż powstały wiele lat temu, zaskakują swą aktualnością.

Lipiec-sierpień Samotnik A.F. - Wspólne nagranie audiobooka z wybranymi fragmentami utworów Aleksandra Fredry. Nagranie odbędzie się w profesjonalnym studiu nagraniowym Radia Żory, pod czujnym okiem specjalistów.

08 sierpnia / 17:00 Hrabia A.F. - Warsztaty płaskorzeźby. Uczestnicy wykonają płaskorzeźby, odwzorowując herb hrabiowski Aleksandra Fredry lub tworząc herb własnego rodu, nawet jeśli do tej pory go nie posiadali. Warsztaty poprowadzi Anna Bodzek-Sikora - wykładowczyni, mistrzyni florystyki, członkini Stowarzyszenia Międzykulturowego Maloka. Od wielu lat prowadzi warsztaty artystyczne, międzykulturowe i florystyczne oraz kursy dokształcające w dziedzinie florystyki. Zamiłowanie do sztuki i przyrody łączy z niekonwencjonalnym podejściem do upcyklingu. **

09 sierpnia / 17:00 Trzy po trzy Warsztaty pisania pamiętników. Idąc śladem Aleksandra Fredry, który był mistrzem w tej formie pisarskiej, uczestnicy spróbują własnych sił w sztuce, która już nieco odeszła w zapomnienie. Warsztaty te przypomną definicję pamiętnika i jego terapeutyczną rolę. Warsztaty poprowadzi Klaudyna Maciąg  - pracuje słowem, kreuje, opowiada historie. Sprawia, że zwyczajne komunikaty zamieniają się w przekaz, który chce się chłonąć. Wykorzystuje naturalny talent do tworzenia, a także doświadczenia twórcze zbierane od 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy zrealizowała płatne zlecenie copywriterskie. Nagrywa podcast „Zacznijmy od słowa”, aktywnie bloguje i łączę prowadzenie firmy z rozwojem osobistym, macierzyństwem i nauką języków.(KlaudynaMaciag.pl - Copywriting • Kreatywne pisanie • Freelancing)

16 sierpnia / 20:00 Letnia zemsta Plenerowe kino przybliży twórczość Aleksandra Fredry przez emisję filmu Andrzeja Wajdy “Zemsta”. Film oparty jest na słynnej książce pisarza, ze znakomitą obsadą aktorską.

Sierpień Oficer A.F. - Krzyżówka podróżniczo-historyczna wiodącą przez wojskowe przygody i walki u boku Napoleona przez Aleksandra Fredro. 

21 października / 13:00 Co będzie? - Sesja fotograficzna w przestrzeni biblioteki z wykorzystaniem strojów z dawnej epoki. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przebrać się i poczuć jak bohaterowie z utworów Aleksandra Fredry. Dodatkowo uczestnikom sesji zostaną udostępnione książki pisarza jako rekwizyty. Wyeksponowane książki będą mogły zostać wypożyczone. Uczestnicy otrzymają na własność wykonane zdjęcia. **

21 października / 17:00 Miłość po Fredrowsku - Spektakl teatralny w wykonaniu Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry „FEDREUM” w Przemyślu - Stały Niezawodowy Teatr z siedzibą na Zamku Kazimierzowskim.

Październik O rachunkach fredrowskich - Spotkanie z profesor Barbarą Naganowską, która jest praprawnuczką Aleksandra Fredry. Celem spotkania jest przybliżenie nie tylko dokonań wielkiego pisarza, ale przede wszystkim ukazanie go jako człowieka, wojskowego i gospodarza. **

Październik Czy Fredro by się pod tym podpisał - Konkurs na wiersz w stylu “fredrowskim” połączony z wystawą twórczości Aleksandra Fredry. Wiersze opatrzone zostaną okolicznościowymi grafikami lokalnych artystów, które nawiązywać będą do wybranego utworu. 

16 listopada / 17:00 Aktywista A.F. Spotkanie z lokalnym aktywistą, który opowie o możliwościach aktywnego włączenia się w rozwój lokalny. Celem tego wydarzenia jest przedstawienie mniej znanej - biznesowej strony Aleksandra Fredry. **

Listopad Fredro na deskach - Panel dyskusyjny, podczas którego przedstawiony i przybliżony zostanie fenomen twórczości Aleksandra Fredry, którego sztuki teatralne grane są na teatralnych deskach nieustannie od lat. **

Listopad Outsider A.F. - Happening. Wyeksponowanie starego sekretarzyka, w którym znajdą się utwory i fragmenty wybranych dzieł Fredry. Lokalni amatorzy poeci będą mogli "podrzucić" swoje. Najlepsze zostaną opublikowane w mediach społecznościowych. 

** wydarzenie z udziałem tłumacza PJM 

 

W większości wydarzeń przewidziano udział osób z niepełnosprawnościami, zapewniając możliwość uczestnictwa osobom z psem asystującym, z niepełnosprawnością ruchową i słuchową, a także osobom korzystającym z pomocy asystenta.

Udział BEZPŁATNY we wszystkich wydarzeniach. Zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury