Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Fredro na deskach

Utworzono dnia 08.11.2023, 13:37

22.11.2023


Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym Fredro na deskach, podczas którego przedstawiony i przybliżony zostanie fenomen twórczości Aleksandra Fredry, którego sztuki grane są na teatralnych deskach nieustannie od lat. Spotkanie odbędzie się w środę 22 listopada 2023 r. o godzinie 18:00.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

Maria Spiss - Reżyserka, dramaturżka, konsultantka ds. artystycznych Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Absolwentka socjologii UJ, Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie oraz Studium Literacko-Artystycznego przy Instytucie Filologii Polskiej UJ. Stopień doktora uzyskała w PWST w Krakowie w 2014 r. Reżyserowała na wielu scenach w Polsce, m.in. Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej i  Teatru Nowego w Krakowie, Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatru Łaźnia Nowa, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu  oraz Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Jest również autorką dramatów (m.in. „Dziecko”, „Exit”, „Ja.txt”, „Antyzwiastowanie”, „Kortländer Saga“, „Zastrzel mnie i weź ze sobą”, „Amy. Klub 27”, „Aktor, pies i śmierć”) wystawianych, nagradzanych i wyróżnianych w konkursach dramaturgicznych, publikowanych w antologiach współczesnego dramatu i tłumaczonych na niemiecki, francuski, włoski, węgierski i rumuński. Dramat „Zastrzel mnie i weź ze sobą” zakwalifikował się do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014, a dramat „Patron“ do półfinału w r. 2016. Była dwukrotnie uczestniczką warsztatów improwizacji teatralnej Keitha Johnstone’a w Danii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rządu Norwegii i Austrii, a także beneficjentka programu rezydencyjnego w Thalia Theater w Hamburgu. Obecnie jest pedagogiem w PWST w Krakowie.

Grzegorz Krawczyk - Dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach. Menadżer instytucji kultury. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę kontynuował na tej samej uczelni na studiach podyplomowych w dziedzinie zarządzania kulturą w Instytucie Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji. Następnie ukończył międzynarodowe studia podyplomowe MPA na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej. W 1997 roku współpracował z Maciejem Nowickim przy produkcji filmów o Bolesławie Micińskim i Leo Lipskim. W 2000 roku był kierownikiem produkcji w Telewizji Puls. Po roku trafił do Teatru Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie przez trzy lata pracował jako konsultant programowy i szef biura Festiwalu Sztuki Wizualnej „ANIMACJE”. W Bielsku rozpoczął ścisłą współpracę z Piotrem Tomaszukiem. W 2003 roku wraz z nim reaktywował zawieszoną działalność Wierszalina. W 2004 roku został zastępcą dyrektora Pawła Gabary w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Pod koniec 2007 roku pełnił równocześnie obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego miasta stołecznego Warszawy. Od marca 2009 r. jest dyrektorem Muzeum w Gliwicach. W 2010 roku założył Czytelnię Sztuki, a następnie powiązany z jej programem wystawienniczo -wydawniczym  Dział Fotografii Artystycznej. Od 1 września 2015 r. do 31 lipca 2016 r. był ostatnim dyrektorem Gliwickiego Teatru Muzycznego, który następnie zgodnie z własną koncepcją organizacyjną i  programową przekształcił w Teatr Miejski w Gliwicach. W 2019 roku został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza za całokształt  działalności w sferze upowszechniania kultury.

Miłosz Markiewicz - Kierownik literacki Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Kulturoznawca i historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, tłumacz, dramaturg. Współtworzył przedstawienia teatralne jako autor adaptacji oraz dramaturgii zarówno tytułów kanonicznych, jak i najnowszych, m.in. w Teatrze Śląskim, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu czy Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Pracował również przy słuchowiskach, widowiskach plenerowych oraz serialu internetowym. Dwukrotnie pełnił funkcję kuratora programu merytorycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE (2018, 2022). W charakterze eksperta i współpracownika merytorycznego pracował dla licznych instytucji kultury w całym kraju. Autor m.in. tekstów do katalogów wystaw oraz do narzędziownika Narodowego Centrum Kultury na temat dobrych praktyk w badaniach publiczności. Były członek redakcji czasopisma naukowego „Estetyka i Krytyka”, obecnie związany z redakcjami pism kulturalnych „Czas kultury” i „Fragile”. Jest adiunktem w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkanie poprowadzi:

Ewa Niewiadomska - Kierownik Działu Kulturalnego w Radiu Katowice, gdzie prowadzi cykl audycji z pozytywnym wydźwiękiem "Pozytywka”. W 2023 roku otrzymała PIKowy Laur, nagrodę Polskiej Izby Książki. Razem z profesorem Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą i rektorem Uniwersytetu Śląskiego są autorami audycji Radia Katowice "Poczet Pisarzy Polskich"

Udział BEZPŁATNY.

Zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.


Wydarzenie organizowane w ramach projektu "ALE Fredro". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.