Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Zaklęcie na „w”

Utworzono dnia 03.04.2020

Logo "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego".Zaklęcie na „w” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jego celem było zapoznanie dzieci z tematem wojny poprzez literaturę, jednak w poszczególne wydarzenia zaangażowani zostali też dorośli. Projekt obejmował m.in. cykl zajęć z książką, spotkania ze „świadkami historii”, pisarzami i historykami, konkurs literacki oraz grę. Uczestnicy projektu mogli utrwalić wiadomości zarówno z historii Polski, jak i poznać losy miasta poprzez konkurs czy grę miejską.

Projekt wspomagał edukację historyczną z wykorzystaniem literatury, wspierał postawę tolerancji, a przede wszystkim uwrażliwiał na los drugiego człowieka. Poprzez pracę z książką młodzi czytelnicy mogli dowiedzieć się czym jest wojna, poznać podstawowe informacje związane z II wojną światową oraz jej konsekwencje. Dzięki spotkaniom z autorami omawianych książek, uczestnicy projektu mogli poznać genezę zainteresowania tematem wojny i powody podejmowania go, metody zbierania informacji, a także dowiedzieć się jaka jest różnica między faktami a fikcją literacką. Poprzez przykłady bohaterów literackich dzieci poznawały losy narodu polskiego (walkę z okupantem, powstanie warszawskie, wysiedlenia), w tym w szczególności sytuację ich rówieśników w ramach cyklu zajęć z książką adresowanych do uczniów szkół podstawowych (9.09-20.12.2019):

  • Zaklęcie, które niszczy świat - zajęcia poświęcone tematowi wojny oparte na serii książek Wojny dorosłych – historie dzieci (klasy 1-6)
  • Czy wojna jest dla dzieci? - zajęcia prezentujące sytuację dzieci w trakcie II wojny światowej (klasy 1-3)
  • Co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku? - zajęcia poświęcone wybuchowi II wojny światowej (klasy 4-6)
  • Prawdziwi bohaterowie - zajęcia prezentujące postać Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka (klasy 1-6)
  • Śladami historii - zajęcia prezentujące bazy danych i archiwa cyfrowe (klasy 7-8)
  • Powstanie '44 - spotkanie poświęcone Powstaniu warszawskiemu (klasy 7-8)
  • Dziennik Anne - warsztaty komiksowe oparte na książce Dziennik Anne Frank (klasy 7-8).

Projekt obejmował również spotkania ze „świadkami historii”, pisarzami i historykami: Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Anną Czerwińską-Rydel, Katarzyną Ryrych, Beatą Ostrowicką, Barbarą Gawryluk, Renatą Piątkowską i Tomaszem Góreckim z Muzeum Miejskiego w Żorach. Historyczna gra miejska "Kryptonim Żory" pomogła utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów miasta. Okazją do zagłębienia się w historię Żor i losy jego mieszkańców był również konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor”, w ramach którego dzieci sięgnęły do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie opowiadania przedstawiły ich wspomnienia (zwycięska praca konkursowa Kornelii Goraus). W ramach zajęć bibliotecznych uczestnicy poznali też cyfrowe archiwa i bazy pozwalające odnaleźć informacje o krewnych.

Doświadczenia nabyte przy innych projektach, dotyczących tolerancji, wolności, praw człowieka czy wielokulturowości, oraz zainteresowanie ze strony dzieci i dorosłych (nauczycieli, rodziców, dziadków) wskazały na potrzebę podejmowania tego typu tematów. Biblioteka zaś, będąca miejscem swobodnej wymiany myśli, dającym poczucie bezpieczeństwa, odpowiedziała na tą potrzebę pozwalając w ciekawy sposób edukować i kształtować postawę dzieci. Wartość dofinansowania to 7 700 złotych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


 

Projekt "Zaklęcie na w"

Utworzono dnia 23.12.2019, 10:00