Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wolontariat europejski

Utworzono dnia 03.04.2020

 

 

 

 

Wolontariat Europejski

 

Wolontariat dla młodych ludzi może być świetnym początkiem ich dalszej kariery zawodowej, oderwaniem od codzienności lub sposobem na spełnianie swoich marzeń i ambicji lub idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych nie w swoim kraju, lecz za granicą.

Projekt naszej Biblioteki: "CreativeSpace@Library" realizowany w ramach programu Europejski Korpus Solidarności, Wolontariat Europejski, dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej ma na celu tworzenie przestrzeni międzykulturowej, w której wolontariusze europejscy pracując w naszej bibliotece poznają ludzi nie tylko z Polski, ale także z innych krajów europejskich, wspólnie będą poszerzać swoje horyzonty, poznawać kultury, języki, aktywnie włączając społeczność lokalną w nurt swoich działań. Stwarza to niepowtarzalną szansę do ćwiczenia się w codziennej komunikacji na styku kultur, do ustalania i przestrzegania wspólnych zasad, a także respektowania odmiennych poglądów i wartości. Poprzez udział w projekcie wszyscy jego beneficjenci – wolontariusze, bibliotekarze, społeczność lokalna – pracując razem uczą się otwartości na różnorodność kulturową i jej poszanowania. Wszystko to pomaga zapobiegać uprzedzeniom, rasizmowi i wszelkim postawom prowadzącym do wykluczenia oraz rozwija poczucie tolerancji i zrozumienia dla różnorodności.

TRWA NABÓR WOLONTARIUSZY! Szczegóły: https://mbpzory.pl/we-are-looking-for-volunteers

 

WOLONTARIUSZE 2019/2020

 

Nazywam się Nedhir Hefhaf, mam 26 lat i pochodzę z Algierii (Afryka Północna). Właśnie ukończyłem studia magisterskie na kierunku telekomunikacja i uważam, że to idealny moment, aby wziąć udział w pracy społecznej. Wierzę, że to świetna okazja, aby uczyć się i rozwijać w różnych aspektach. W ostatnim semestrze akademickim korzystałem ze stypendium Erasmus+ na Politechnice Lubelskiej w Polsce. Brałem również udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Erasmus Student Network. W Algierii mówimy po arabsku i francusku, więc zapraszam na lekcje tych dwóch niesamowitych języków! Zapraszam również na warsztaty recyklingu plastiku i papieru. Podczas warsztatów będziemy uwrażliwiać się na środowisko naturalne.
 
 

Bonjour! Mam na imię Marie, pochodzę z Lyonu, gastronomicznej stolicy Francji. Przez 3 lata studiowałam antropologię, a kolejne 2 - cyfrowe wydawanie książek. Pod koniec studiów spędziłam 6 miesięcy w Japonii. To doświadczenie spowodowało, że nabrałam ochoty na odkrywanie Europy. Dlatego też właśnie w Europie szukałam wolontariatu. Jestem wdzięczna za możliwość odkrywania Polski, a dzięki Bibliotece mogę poznać Polaków i ich kulturę. Zapraszam serdecznie na spotkania z moim krajem, między innymi poprzez naukę języka francuskiego.
 
 
 
 

Nazywam się Sanda Jánosi Buslig i mam 19 lat. Jestem węgierką, pochodzę z Transylwanii. Jestem początkującą malarką. Ostatniego lata przerwałam studia, na których nauczyłam się edycji broszur i zdjęć (obecnie jestem w trakcie kursu artystycznego). Jestem miłośniczką sztuki, zwłaszcza sztuk pięknych. Lubię wystawy, historię sztuki i muzykę klasyczną, a także tańce folkowe, których kroków - mam nadzieję - będę mogła Was wkrótce nauczyć! Spędzę w Żorach cztery miesiące i mam nadzieję, że w tym czasie będę mogła podzielić się z Wami wiedzą na wiele tematów oraz nauczyć się i zbliżyć się do Waszego pięknego kraju i jego kultury. Zapraszam na zajęcia z języka węgierskiego oraz kursy artystyczne - zapewniam świetną atmosferę!

 

Hej! Nazywam się Cuma Taskiran i pochodzę z Turcji, jestem również Kurdyjczykiem. W zeszłym roku ukończyłem psychologię. Uczyłem dzieci „Technologii i Wzornictwa” przez 6 miesięcy, przez 3 miesiące pracowałem w szkole średniej ucząc filozofii i psychologii. Wiem także jak robić zdjęcia i edytować filmy. Od 7 lat gram na gitarze. Interesuję się muzyką hiszpańską (flamenco) i łacińską. Zapraszam do poznania techniki wykonywania mozaiki i malowania ceramiki. Jeśli będziecie zainteresowani Turcją, mogę Wam o niej opowiedzieć. Oczywiście będę również grał Wam na gitarze! :) Jestem tutaj, aby uczyć się polskiej kultury oraz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Uwielbiam być w bibliotece.

 

 

Mam na imię Anna. Pochodzę z Erewania w Armenii. Studiowałam zarządzanie, pracowałam na wielu stanowiskach – od pracownika recepcji w hotelu po managera studia artystycznego. Obecnie bardzo interesuję się sztuką, projektowaniem graficznym i fotografią. Uwielbiam pracę z dziećmi. Bardzo lubię wszelkie zajęcia kreatywne. Chciałabym organizować warsztaty rysunkowe dla dzieci i dorosłych i dzielić się swoją wiedzą na temat ormiańskiej kultury i języka. Wolontariat w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie dla mnie wspaniałą szansą na poznanie nowych ludzi i nauczenie się języka polskiego. Mam nadzieję na zdobycie ciekawych doświadczeń i wiedzy na temat Polski i jej kultury.

 

 

 

WOLONTARIUSZE 2018/2019

 

Cześć! Nazywam się Anna Dabaghyan i pochodzę z Armenii. Urodziłam sie w Kajaran, ale od 16 lat mieszkam w Abovyan (Armenia). Studiowałam Ekonomię i Zarządzanie na Uniwersytecie w Erywaniu. Zanim rozpoczęłam wolontariat w Żorach pracowałam jako specjalista ds. sprzedaży. Moje hobby to taniec i sztuka. Od 4 lat tańczę taniec nowoczesny, a od 2 lat ormiańskie tańce ludowe. Do biblioteki zapraszam na: rosyjski, ormiański i tańce.
 
 
 

 

Witam, nazywam się Johny Kondakjian, mam 30 lat, jestem Ormianinem. Urodziłem się w Syrii, w Aleppo. Mieszkałem w Libanie do 2015 roku. Następnie zamieszkałem w mojej ojczyźnie Armenii. Obecnie jestem wolontariuszem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach w ramach projektu Erasmus+. Jestem szczęśliwy i podekscytowany odkrywaniem nowej kultury, uczeniem się języka polskiego, zwiedzaniem najważniejszych miejsc w Polsce. Mam wielkie nadzieje na nawiązanie wielu przyjaźni z Polakami :) W obszarze moich zainteresowań są podróże i odkrywanie nowych kultur, pływanie, wycieczki górskie, sport i oczywiście fotografia. Pracowałem m.in. w zespole The Voice oraz przy realizacji dwóch projektów UNICEF pod nazwą Lahza 1 i Lahza 2. Moja praca w tych projektach polegała na uczeniu fotografii dzieci syryjskich uchodźców w Libanie.
 
 

Witam, nazywam się Svitlana Dolya, pochodzę z Ukrainy. Mam 27 lat i chcę powiedzieć, że "marzenia się spełniają", ponieważ jestem tutaj :) Ukończyłam Krymski Uniwersytet Humanitarny, na którym studiowałam język ukraiński i literaturę. Ostatnie kilka lat pracowałam w branży hotelarskiej, gdzie zrozumiałam, że chcę osiągnąć ważniejsze cele w moim życiu. Obecnie w pełni nastawiłam się na samorozwój i poznanie własnego potencjału. Zdaję sobie sprawę, że muszę odnaleźć się we współczesnym świecie i odkryć swoje powołanie. W tym przypadku muszę opuścić swoją strefę komfortu i spróbować się w innych obszarach, które mnie inspirują tj. organizacja interesujących wydarzeń, muzyka, języki oraz podróże. Wolontariat europejski Erasmus+ może dać mi doskonałe warunki do rozwoju, a ja mówię "Tak" nowej przygodzie w moim życiu!
 
 

Cześć! Jestem María del Pino González Sánchez, pochodzę z Gran Canaria w Hiszpanii. Przyjechałam do Polski, aby poznać nową kulturę odmienną od tej w moim kraju i cieszyć się nowymi doświadczeniami. Chciałabym pracować w dziedzinie kultury, sztuki i historii, dlatego też ukończyłam studia dyplomowe z historii na specjalizacji z zakresu dziedzictwa kulturowego. W bibliotece chcę prowadzić warsztaty lub gry, które zajmują się faktami historycznymi, kulturowymi i przeprowadzać proste eksperymenty. Wszystko jest ważne, co wzbudza ciekawość. ¡Gracias y hasta pronto!
 
 
 

WOLONTARIUSZE 2017/2018

 

Nazywam się Alisa Martirosyan. Przyjechałam z Armenii, gdzie mieszkam w Erywaniu. Ukończyłam studia na kierunku: stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Stanowym. W głębi duszy jestem artystką. Do biblioteki zapraszam na warsztaty m.in. malowania na wodzie (ebru), tkania dywaników i free art, czyli wszelkiego rodzaju zajęcia plastyczne. Prowadzę także kawiarenkę języka rosyjskiego oraz spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną w języku ormiańskim, rosyjskim, tureckim i angielskim, języka polskiego dopiero się uczę.
 
 
 
 

 

Nazywam się Marina Asensio Rincón. Przyjechałam z Hiszpanii, gdzie mieszkam niedaleko granicy z Portugalią. Jestem zawodowym fotografem i moją wiedzą oraz umiejętnościami chciałabym się podzielić z Wami na warsztatach, które prowadzę w bibliotece. Zapraszam do kawiarenki językowej oraz na spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną po hiszpańsku i angielsku; uczę się języka polskiego.
 
 
 
 
 

 

Nazywam się Charlélie Durieu. Przyjechałem z Francji, gdzie mieszkam w miejscowości Saint Étienne. Jestem grafikiem komputerowym i w bibliotece prowadzę warsztaty grafiki i animacji komputerowej. Zapraszam także na zajęcia z kaligrafii oraz do kawiarenki językowej i na spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną po francusku i angielsku; uczę się języka polskiego.
 
 
 
 

 

Nazywam się Dmitry Klachkievich. Przyjechałem z Białorusi, gdzie mieszkam w Mińsku, stolicy kraju. Ukończyłem Minsk State Automotive College. W bibliotece prowadzę warsztaty z majsterkowania oraz origami. Zapraszam także do kawiarenki językowej oraz na spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną w języku polskim, białoruskim, rosyjskim i angielskim.