Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wolontariat europejski

Utworzono dnia 03.04.2020

Logo: flaga Uni Europejskiej - gwiazdy ułożone w okręgu i napis "Europejski Korpus Solidarności".

 

 

 

Wolontariat Europejski

Wolontariat dla młodych ludzi może być świetnym początkiem ich dalszej kariery zawodowej, oderwaniem od codzienności lub sposobem na spełnianie swoich marzeń i ambicji, czy też idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych nie w swoim kraju, lecz za granicą.

Projekt "KREATYWNE WYZWANIA KULTURALNE" realizowany jest w ramach programu Europejski Korpus Solidarności, Wolontariat Europejski, i dofinansowany został ze środków Komisji Europejskiej. Celem projektu jest rozbudzenie inicjatywy, kreatywności i aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w życiu społecznym i kulturalnym. Projekt daje możliwość i zachęca młodych ludzi do odgrywania aktywnej roli w społecznościach lokalnych najpierw w Polsce, potem w swoim kraju. Rozwija poczucie solidarności, tolerancji i współodpowiedzialności wśród młodzieży. Promuje w atrakcyjnej formie różnorodność europejską, uczy jej poszanowania ułatwiając młodym ludziom z różnych środowisk kulturowych realizację wspólnych działań, stwarzając w ten sposób szerokie możliwości międzykulturowego uczenia się.

Wartość dofinansowania 55.818 €.

Zapraszamy na zajęcia wolontariuszy.
 

WOLONTARIUSZE 2022/2023

 

Ezgi Naz Korkmaz

Cześć, jestem Ezgi. Pochodzę ze Stambułu, który jest najbardziej znanym i najpiękniejszym miastem w Turcji. Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy od innych ludzi, jednocześnie dzieląc się rzeczami ode mnie. W ten sposób czuję piękną więź, która powstaje między nami. Od dziecka bardzo interesowałam się neuronauką i nie mogę się doczekać podzielenia się tym, czego dowiedziałem się na jej temat od profesorów z całego świata. Bardzo lubię też robić zdjęcia, aby pokazać ludziom świat moimi własnymi oczami i perspektywą. Dorastałam w rodzinie kochającej sztukę i zawsze miałam w ręku ołówek do rysowania, bardzo chciałbym kontynuować rysowanie z Tobą i czegoś Cię nauczyć. Jestem bardzo podekscytowana przygodami, które będziemy razem przeżywać. Do tego czasu i przez resztę swojego życia zawsze koncentruj się na czerpaniu przyjemności z tego, co robisz i idź dalej! :)

 

Sandra Pujante Parra

Cześć wszystkim. Jestem Sandra, mam 22 lata i pochodzę z Albacete w Hiszpanii. Jestem bardzo ciekawską osobą, właśnie skończyłam studia z nauk eksperymentalnych, w których poznałam różne nauki (geologia, fizyka, matematyka, biologia i chemia), pracowałam też jako wolontariuszka prowadząc działania dla dzieci. Uwielbiam pomagać ludziom w doskonaleniu ich umiejętności. Mam nadzieję, że kiedy zobaczę Cię w bibliotece, będę mogła przekazać Ci część mojej pasji do nauki i nauczania :).

 

 

Fotografia młodej kobiaty w włosach do ramion.Liana Habeshyan

Hej! Jestem Liana. Pochodzę z Armenii, małej krainy wysokich gór i boskiej natury. Przez całe życie doskonaliłam różne zawody, rozpoczynając karierę jako specjalista EFL (język angielski jako język obcy), pedagog-psycholog, językoznawca, następnie studiowałam marketing, PR i reklamę w szkole medialnej i zajmowałam niewielkie etatowe stanowiska fotografa-asystenta, administratora i specjalisty ds. komunikacji :) Mam silną motywację do odkrywania nowych kultur, ich pochodzenia i osobliwości oraz dodawania wrażeń do moich prac artystycznych, dlatego przyjechałam do pięknych Żor. Zorganizuję angielski klub, w którym będziemy mogli dyskutować na różne interesujące tematy, od technik podstawowej rozmowy po lekcje historii sztuki, analizy malarstwa, psychologii człowieka i tak dalej. Wystąpienia publiczne, zajęcia przywództwa, zajęcia Social Media Marketing byłyby miłym uzupełnieniem naszych działań. Zapraszam do mojego świata w poszukiwaniu czegoś nowego!!!

Fotografia młodej kobiety w kręconych włosach i okularach.
Giuseppina Baudo

Witajcie :) Jestem Giusi i pochodzę z Sycylii we Włoszech. Mam dyplom z języka i kultury arabskiej na Uniwersytecie w Katanii. Uczę się języka arabskiego i jego dialektów od 4 lat i zakochałem się w ich języku i kulturze, ponieważ ma wiele do zaoferowania. Brałam już udział w projekcie wolontariatu w Rumunii w zeszłym roku, a teraz jestem tutaj w Żorach, ponieważ uważam, że praca i bycie za granicą to najlepszy sposób na rozwój i doskonalenie się. Do Biblioteki w Żorach chcę wnieść moją miłość do języka arabskiego jak również do mojego kraju, dlatego chciałabym uczyć języka włoskiego i arabskiego dla początkujących. Do zobaczenia :)

 

Fotografia młodej dziewczyny we włosach do ramion.
Sevgi  Yakut

Cześć, jestem Sevgi. pochodzę z Van, miasta we wschodniej Turcji. Studiuję na wydziale Radia, Telewizji i Kina na Uniwersytecie Ege. Jestem również nauczycielem kurdyjskiego. Udzielałam lekcji kurdyjskiego jako wolontariusz. Piszę poezję w języku kurdyjskim, a także artykuły do magazynów, kiedy tylko mam okazję. Powodem, dla którego tu przyjechałam, jest poznanie polskiej kultury i języka.

 

 

  

WOLONTARIUSZE 2021/2022

Cristina Perez Garcia
Witam wszystkich, mam na imię Cristina, mam 24 lata i pochodzę z Granady w Hiszpanii. Jestem absolwentką Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie w Granadzie, a także ukończyłam studia magisterskie ze Współpracy międzynarodowej i polityki rozwojowej, co skłoniło mnie do określenia, w jaki sposób chcę rozwijać swoją przyszłość zawodową i poznania możliwości, takich jak projekt Europejskiego Korpusu Solidarności, dzięki któremu jestem teraz wolontariatuszem w żorskiej bibliotece. Zapraszam do przyłączenia się do prowadzonych przeze mnie lekcji języka hiszpańskiego, a także do  warsztatów: języka i kultury arabskiej, gry w szachy i innych, które ja i moje koleżanki będziemy prowadzić przez cały nasz pobyt w Polsce. Mam nadzieję do zobaczenia :)

 

Ginevra Sofia Avella
Cześć, jestem Ginevra z Włoch. Pracuję nad projektami kulturalnymi od 18 roku życia, kiedy stworzyłam „Poesia Nomade Malastrana” projekt, który łączy sztukę uliczną, poezję i eksperymentalne techniki artystyczne. Piszę poezję dwujęzyczną dla czasopism z Ameryki Południowej, Hiszpanii i Włoch. Pracowałam jako autorka artykułów dla
Italian National Federation of Street Art, a w 2020 roku moja pierwsza antologia poezji została wydana w Kolumbii w ramach kolektywnego projektu poezji feministycznej, imigranckiej i tubylczej Poetica de los Sures Femeninos. Ostatnio skupiam się na konspiracji undergroundowej, ikonografii i wizualnej części poezji, studiując fotografię narracyjną i wystawiając swoją sztukę w Hiszpanii na Festival de Poesia Visual NUDO w Barcelonie. Będę prowadziła warsztaty poetyckie i kreatywnego pisania, zajęcia z języka włoskiego, warsztaty tworzenia zinów oraz zajęcia dotyczące równości społecznej i różnorodności kulturowej. Do zobaczenia :)

Isobel Dyson
Hej! Mam na imię Isobel. Urodziłam się i wychowałam w RPA, ale właśnie skończyłam trzyletnie studia w Holandii. Dyplom zdobyłam ze specjalności
Interdisciplinary Arts, co oznaczało, że pracowałam nad wieloma projektami, które łączyły myślenie artystyczne i praktyki z innymi dyscyplinami, takimi jak przedsiębiorczość czy nauki społeczne. Ostatecznie jednak skupiłam się na ilustracji i opowiadaniu historii, a także na szeroko zakrojonych badaniach branży modowej. Będę robić cotygodniowe zajęcia odrabiania prac domowych z języka angielskiego dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują pomocy lub nadzoru. Poprowadzę także lekcje baletu. Mam wiele pomysłów na zabawne i kreatywne warsztaty, np. przerabianie ubrań lub kręcenie krótkich filmów. Jestem bardzo podekscytowana naszą wspólną przygodą i chętnie zobaczę, jak dołączasz do moich zajęć :)
  

WOLONTARIUSZE 2019/2020

Młody mężczyzna uśmiechnięty w eleganckiej koszuli.Nazywam się Nedhir Hefhaf, mam 26 lat i pochodzę z Algierii (Afryka Północna). Właśnie ukończyłem studia magisterskie na kierunku telekomunikacja i uważam, że to idealny moment, aby wziąć udział w pracy społecznej. Wierzę, że to świetna okazja, aby uczyć się i rozwijać w różnych aspektach. W ostatnim semestrze akademickim korzystałem ze stypendium Erasmus+ na Politechnice Lubelskiej w Polsce. Brałem również udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Erasmus Student Network. W Algierii mówimy po arabsku i francusku, więc zapraszam na lekcje tych dwóch niesamowitych języków! Zapraszam również na warsztaty recyklingu plastiku i papieru. Podczas warsztatów będziemy uwrażliwiać się na środowisko naturalne.
 
 

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w okularach i spiętych włosach.Bonjour! Mam na imię Marie, pochodzę z Lyonu, gastronomicznej stolicy Francji. Przez 3 lata studiowałam antropologię, a kolejne 2 - cyfrowe wydawanie książek. Pod koniec studiów spędziłam 6 miesięcy w Japonii. To doświadczenie spowodowało, że nabrałam ochoty na odkrywanie Europy. Dlatego też właśnie w Europie szukałam wolontariatu. Jestem wdzięczna za możliwość odkrywania Polski, a dzięki Bibliotece mogę poznać Polaków i ich kulturę. Zapraszam serdecznie na spotkania z moim krajem, między innymi poprzez naukę języka francuskiego.
 
 
 
 

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w długich, rozpuszczonych włosach.Nazywam się Sanda Jánosi Buslig i mam 19 lat. Jestem węgierką, pochodzę z Transylwanii. Jestem początkującą malarką. Ostatniego lata przerwałam studia, na których nauczyłam się edycji broszur i zdjęć (obecnie jestem w trakcie kursu artystycznego). Jestem miłośniczką sztuki, zwłaszcza sztuk pięknych. Lubię wystawy, historię sztuki i muzykę klasyczną, a także tańce folkowe, których kroków - mam nadzieję - będę mogła Was wkrótce nauczyć! Spędzę w Żorach cztery miesiące i mam nadzieję, że w tym czasie będę mogła podzielić się z Wami wiedzą na wiele tematów oraz nauczyć się i zbliżyć się do Waszego pięknego kraju i jego kultury. Zapraszam na zajęcia z języka węgierskiego oraz kursy artystyczne - zapewniam świetną atmosferę!

 

Młody, szeroko uśmiechnięty mężczyzna.Hej! Nazywam się Cuma Taskiran i pochodzę z Turcji, jestem również Kurdyjczykiem. W zeszłym roku ukończyłem psychologię. Uczyłem dzieci „Technologii i Wzornictwa” przez 6 miesięcy, przez 3 miesiące pracowałem w szkole średniej ucząc filozofii i psychologii. Wiem także jak robić zdjęcia i edytować filmy. Od 7 lat gram na gitarze. Interesuję się muzyką hiszpańską (flamenco) i łacińską. Zapraszam do poznania techniki wykonywania mozaiki i malowania ceramiki. Jeśli będziecie zainteresowani Turcją, mogę Wam o niej opowiedzieć. Oczywiście będę również grał Wam na gitarze! :) Jestem tutaj, aby uczyć się polskiej kultury oraz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Uwielbiam być w bibliotece.

 

 

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w długich, rozpuszczonych włosach i skórzanej kurtce.Mam na imię Anna. Pochodzę z Erewania w Armenii. Studiowałam zarządzanie, pracowałam na wielu stanowiskach – od pracownika recepcji w hotelu po managera studia artystycznego. Obecnie bardzo interesuję się sztuką, projektowaniem graficznym i fotografią. Uwielbiam pracę z dziećmi. Bardzo lubię wszelkie zajęcia kreatywne. Chciałabym organizować warsztaty rysunkowe dla dzieci i dorosłych i dzielić się swoją wiedzą na temat ormiańskiej kultury i języka. Wolontariat w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie dla mnie wspaniałą szansą na poznanie nowych ludzi i nauczenie się języka polskiego. Mam nadzieję na zdobycie ciekawych doświadczeń i wiedzy na temat Polski i jej kultury.

 

 

 

WOLONTARIUSZE 2018/2019

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w kręconych włosach. W tle widoczne drzewa.Cześć! Nazywam się Anna Dabaghyan i pochodzę z Armenii. Urodziłam sie w Kajaran, ale od 16 lat mieszkam w Abovyan (Armenia). Studiowałam Ekonomię i Zarządzanie na Uniwersytecie w Erywaniu. Zanim rozpoczęłam wolontariat w Żorach pracowałam jako specjalista ds. sprzedaży. Moje hobby to taniec i sztuka. Od 4 lat tańczę taniec nowoczesny, a od 2 lat ormiańskie tańce ludowe. Do biblioteki zapraszam na: rosyjski, ormiański i tańce.
 
 
 

 

Młody, uśmiechnięty mężczyzna z tatuażem z motywem aparatu fotograficznego.Witam, nazywam się Johny Kondakjian, mam 30 lat, jestem Ormianinem. Urodziłem się w Syrii, w Aleppo. Mieszkałem w Libanie do 2015 roku. Następnie zamieszkałem w mojej ojczyźnie Armenii. Obecnie jestem wolontariuszem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach w ramach projektu Erasmus+. Jestem szczęśliwy i podekscytowany odkrywaniem nowej kultury, uczeniem się języka polskiego, zwiedzaniem najważniejszych miejsc w Polsce. Mam wielkie nadzieje na nawiązanie wielu przyjaźni z Polakami :) W obszarze moich zainteresowań są podróże i odkrywanie nowych kultur, pływanie, wycieczki górskie, sport i oczywiście fotografia. Pracowałem m.in. w zespole The Voice oraz przy realizacji dwóch projektów UNICEF pod nazwą Lahza 1 i Lahza 2. Moja praca w tych projektach polegała na uczeniu fotografii dzieci syryjskich uchodźców w Libanie.
 
 

Młoda dziewczyna patrząca na fotografa, ma półdługie rozpuszczone włosy.Witam, nazywam się Svitlana Dolya, pochodzę z Ukrainy. Mam 27 lat i chcę powiedzieć, że "marzenia się spełniają", ponieważ jestem tutaj :) Ukończyłam Krymski Uniwersytet Humanitarny, na którym studiowałam język ukraiński i literaturę. Ostatnie kilka lat pracowałam w branży hotelarskiej, gdzie zrozumiałam, że chcę osiągnąć ważniejsze cele w moim życiu. Obecnie w pełni nastawiłam się na samorozwój i poznanie własnego potencjału. Zdaję sobie sprawę, że muszę odnaleźć się we współczesnym świecie i odkryć swoje powołanie. W tym przypadku muszę opuścić swoją strefę komfortu i spróbować się w innych obszarach, które mnie inspirują tj. organizacja interesujących wydarzeń, muzyka, języki oraz podróże. Wolontariat europejski Erasmus+ może dać mi doskonałe warunki do rozwoju, a ja mówię "Tak" nowej przygodzie w moim życiu!
 
 

Młody uśmiechnięty chłopak. W tle widoczne drzewa.Cześć, nazywam się Gino Coscarella, pochodzę z Hiszpanii, ale urodziłem się w Argentynie. Bardzo lubię sport, zwłaszcza piłkę nożną. Lubię też bawić się z dziećmi. Innym moim hobby jest oglądanie filmów i czytanie. Odkąd przyjechałem do Polski to z każdym dniem coraz bardziej lubię ten kraj!

 

 

 

 

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w długich, rozpuszczonych włosach i skórzanej kurtce.

Cześć! Jestem María del Pino González Sánchez, pochodzę z Gran Canaria w Hiszpanii. Przyjechałam do Polski, aby poznać nową kulturę odmienną od tej w moim kraju i cieszyć się nowymi doświadczeniami. Chciałabym pracować w dziedzinie kultury, sztuki i historii, dlatego też ukończyłam studia dyplomowe z historii na specjalizacji z zakresu dziedzictwa kulturowego. W bibliotece chcę prowadzić warsztaty lub gry, które zajmują się faktami historycznymi, kulturowymi i przeprowadzać proste eksperymenty. Wszystko jest ważne, co wzbudza ciekawość. ¡Gracias y hasta pronto!
 
 
 

 

WOLONTARIUSZE 2017/2018

 

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w krótkich włosach.Nazywam się Alisa Martirosyan. Przyjechałam z Armenii, gdzie mieszkam w Erywaniu. Ukończyłam studia na kierunku: stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Stanowym. W głębi duszy jestem artystką. Do biblioteki zapraszam na warsztaty m.in. malowania na wodzie (ebru), tkania dywaników i free art, czyli wszelkiego rodzaju zajęcia plastyczne. Prowadzę także kawiarenkę języka rosyjskiego oraz spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną w języku ormiańskim, rosyjskim, tureckim i angielskim, języka polskiego dopiero się uczę.
 
 
 
 

 

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna w spiętych włosach i lekkiej sukience.Nazywam się Marina Asensio Rincón. Przyjechałam z Hiszpanii, gdzie mieszkam niedaleko granicy z Portugalią. Jestem zawodowym fotografem i moją wiedzą oraz umiejętnościami chciałabym się podzielić z Wami na warsztatach, które prowadzę w bibliotece. Zapraszam do kawiarenki językowej oraz na spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną po hiszpańsku i angielsku; uczę się języka polskiego.
 
 
 
 
 

 

Mlody chłopak z lekkim zarostem, na głowie ma założoną czapkę, ubrany w kurtkę. Z tyłu widoczne zabudowania.Nazywam się Charlélie Durieu. Przyjechałem z Francji, gdzie mieszkam w miejscowości Saint Étienne. Jestem grafikiem komputerowym i w bibliotece prowadzę warsztaty grafiki i animacji komputerowej. Zapraszam także na zajęcia z kaligrafii oraz do kawiarenki językowej i na spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną po francusku i angielsku; uczę się języka polskiego.
 
 
 
 

 

Młody chłopak z lekkim zarostem, krótkimi włosami, ubrany w koszulę. Nazywam się Dmitry Klachkievich. Przyjechałem z Białorusi, gdzie mieszkam w Mińsku, stolicy kraju. Ukończyłem Minsk State Automotive College. W bibliotece prowadzę warsztaty z majsterkowania oraz origami. Zapraszam także do kawiarenki językowej oraz na spotkania z kulturą mojego kraju. Porozmawiasz ze mną w języku polskim, białoruskim, rosyjskim i angielskim.