Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Strefa Młodych. Miejsce młodzieży w bibliotece publicznej

Utworzono dnia 31.08.2022

Logo "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". „Strefa Młodych. Miejsce młodzieży w bibliotece publicznej – konferencja szkoleniowa dla bibliotekarzy” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, który otrzymał dofinansowanie z państwowego funduszu celowego MKiDN.

Zaprosiliśmy bibliotekarzy pracujących z młodzieżą do udziału w konferencji szkoleniowej „Strefa Młodych. Miejsce młodzieży w bibliotece publicznej”, która odbyła się w dniach 27 i 28 września 2022 roku w Żorach.

Konferencja obejmowała dwa dni prelekcji i warsztatów, podczas których uczestnicy nabyli wiedzę i nowe umiejętności, rozwijające ofertę bibliotek. Pierwsza część konferencji koncentrowała się na profilu młodych czytelników, sposobach dotarcia do nich i ich aktywnego uczestnictwa w kulturze,  pozyskiwania wolontariuszy oraz wykorzystywania nowych form kontaktu z literaturą w promocji biblioteki i książki. Druga część dotyczyła szeroko rozumianej oferty. Prelegenci zaprezentowali nowości wydawnicze, wartościowe tytuły oraz sposoby na zainteresowanie młodzieży literaturą. Do wprowadzenia nowatorskich działań przyczynił się panel dyskusyjny oraz warsztaty dotyczące gier i komiksów. Warsztaty booktalkingu rozwinęły umiejętność rekomendowania i promowania literatury. Konferencja była również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów między bibliotekarzami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wartość dofinansowania to 18 000,00 zł.

Rejestracja uczestników odbywała się poprzez FORMULARZ. Udział w konferencji był bezpłatny.
 

PROGRAM KONFERENCJI:

Plakat projektu "Strefa Młodych. Miejsce Młodzieży w bibliotece publicznej."

DZIEŃ I - 27.09.2022 (WTOREK)

09:00 Otwarcie

09:15 Pokolenie "Z", czyli kto? Dr Karol Jachymek

10:45 Przerwa kawowa

11:00 Z młodzieżą - czy dla młodzieży? Agata Warywoda

12:00 Wolontariat młodzieżowy w bibliotece Agata Warywoda

13:00 Przyszedłem na chwilę, zostałem na dłużej – wolontariusze żorskiej biblioteki

13:15 Przerwa obiadowa

14:00 Jak czyta młodzież? Dr Magdalena Smyczek

15:00 Czytam, bo lubię - Daniel Muniowski

17:00 Podsumowanie pierwszego dnia

DZIEŃ II - 28.09.2022 (ŚRODA)

09:30 Otwarcie drugiego dnia

09:45 Czytam, bo warto. Dr Edyta Antoniak-Kiedos

11:15 Sekrety biblioteki – oprowadzanie po bibliotece

11:45 Przerwa kawowa

12:00 Gry promujące książki. Łukasz Braun, Sebastian Pośpiech, Martyna Rzymanek, dr Magdalena Smyczek

13:30 Przerwa obiadowa

14:00 Warsztaty:

1) Opracowywanie gier planszowych - Małgorzata Chmielewska-Zając

2) Komiksowy wyższy level - dr Krzysztof Lichtblau

3) Gry fabularne - Sebastian Pośpiech

4) Gra w przestrzeni biblioteki - Monika Pawliczek

5) Jak mówić o książkach, żeby nas słuchali - dr Michał Zając

17:00 Zakończenie, podsumowanie konferencji

 

PRELEGENCI:

Agata Warywoda - absolwentka Polonistyki (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) oraz Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Pracując przez kilka lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odpowiadała za wdrożenie programu edukacji medialnej, promocję oraz pracą z młodzieżą. Jest absolwentką programu stażowego Narodowego Centrum Kultury oraz programu Wolontariusz Kultury, członkinią sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABiB. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajmuje się projektami dla maturzystów.

Daniel Muniowski – bloger, recenzent, czytelnik. Swoją przygodę z czytaniem rozpoczął od serii fantasy dla dzieci i młodzieży, z czasem odkrywając, dzięki wizycie w bibliotece, istnienie wielu świetnych książek. Wraz z żoną prowadzi Strefę Czytacza, jeden z najpopularniejszych i najprężniej rozwijających się kanałów książkowych na polskim YouTube. W 2021 roku wydał również swoją pierwszą książkę „Gra o marzenia”, powieść obyczajową dla młodzieży. W swoich działaniach aktywnie promuje literaturę, udowadniając, że czytanie po prostu sprawia przyjemność.

dr Edyta Antoniak-Kiedos – doktor nauk humanistycznych, krytyczka literacka, regionalistka, animatorka kultury, nauczycielka, wykładowczyni. Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury oraz trzykrotna stypendystka Prezydenta Sosnowca w Dziedzinie Kultury. Specjalizuje się w tematyce śląsko-zagłębiowskiej kultury oraz literaturze dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem biblioterapii oraz zaburzeń czytania i pisania. Redaktor kwartalnika „Guliwer. Czasopismo o książce dla dziecka”.

Łukasz Braun - absolwent etnologii i antropologii kulturowej oraz Doktoranckich Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się marketingiem i promocją gamifikacji w instytucjach kultury. Pasjonat gier przygodowych, planszówek, gier terenowych i wideo, escape roomów, a także sesji RPG.

Sebastian Pośpiech – miłośnik wszelkiego typu gier, od RPG i LARP po komputerowe. Mistrz gry prowadzący sesje dla młodzieży i dorosłych, autor scenariuszy, finalista ogólnopolskiego konkursu na najlepszy scenariusz do gry RPG – Quentin 2021. Prezes stowarzyszenia „Grom w Żorach”, zrzeszającego miłośników RPG.

Martyna Rzymanek – absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa oraz Zarządzania Informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje jako bibliotekarz w Zespole Szkół Nr 2 im. Księdza Profesora Józefa Tischnera w Żorach. Prywatnie jest miłośniczką gier planszowych, zarażając swoją pasją znajomych i uczniów.

dr Krzysztof Lichtblau – wydawca i animator kultury. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, niegdyś bibliotekarz, obecnie specjalista ds. promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Twórca cyklu „Pan od książek”. Autor artykułów i wystąpień dotyczących komiksu, w szczególności tematyki II wojny światowej w komiksie.

dr Michał Zając - wykładowca z Katedry Badań nad Bibliotekami i Innymi Instytucjami Kultury przy Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania to: rynek książki dziecięcej oraz biblioteki dla dzieci i młodzieży. Aktywnie działa w organizacjach pozarządowych związanych z książką, bibliotekami i ruchem wydawniczym: Fundacja Info XXI, Polska Sekcja IBBY, Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski.

dr Magdalena Smyczek – doktor nauk o komunikacji i mediach, specjalizująca się w literaturze dla dzieci i młodzieży, czytelnictwie i wykorzystaniu książki w edukacji młodych. Pracownik działu młodzieżowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Koordynatorka Młodzieżowego Klubu Książki, Klubu gier planszowych, prowadząca liczne zajęcia i warsztaty dla młodzieży, miłośniczka gier planszowych i komputerowych, członek stowarzyszenia „Grom w Żorach”.