Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Pociąg do mowy 2023

Utworzono dnia 16.05.2023

Projekt “POCIĄG DO MOWY” powraca i ponownie będzie dążył do budowania kompetencji językowych uczestników oraz rozwijania umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. W edycji pierwszej nacisk położony był na techniczny wymiar mowy, a w drugiej uczestnicy poznali różne formy komunikacji z uwzględnieniem ograniczeń psychofizycznych występujących u rozmówców. Tym razem w projekcie skupiamy się na słowie, które przybiera różnorodną formę zależną od przekazywanej treści, umiejętności i wizji nadawcy i odbiorcy słów. Tytułowa gra słów zwraca uwagę na elastyczność języka polskiego oraz bogate i różnorodne słownictwo. Warsztaty edukacyjne prowadzone będą przez specjalistów, a towarzyszyć im będą spotkania i wydarzenia artystyczno-kulturalne.

Plakat promujący projekt "Pociąg do mowy - edycja 3" 20-29.06.2023W większości wydarzeń przewidziano udział osób z niepełnosprawnościami, zapewniając możliwość uczestnictwa osobom z psem asystującym, z niepełnosprawnością ruchową i słuchową, a także osobom korzystającym z pomocy asystenta.

Udział BEZPŁATNY we wszystkich wydarzeniach — zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.

 

POCIĄG DO MOWY - HARMONOGRAM:

  1. STACJA SŁOWO MÓWIONE / WARSZTATY Z KOMUNIKACJI
    20 czerwca / 17:00 - 19:00 / młodzi (16+), dorośli


    Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak dobierać słowa podczas wypowiedzi i w jaki sposób przekazywać informacje tak, by uczestnik rozmowy usłyszał i zrozumiał wszystko, co rozmówca chce mu powiedzieć.
    Prowadzący Mirosław Oczkoś — właściciel firmy doradczo- szkoleniowej „OCZKOŚ PERFECT IMAGE”. Aktor, reżyser filmowy i telewizyjny. Doradca i mentor wizerunkowy ludzi biznesu, polityki, show biznesu. Specjalista w zakresie autoprezentacji, mowy ciała, budowy wizerunku, technik manipulacyjnych, elementów retorycznych oraz pracy głosem. Autor książek m.in „Abecadło mówienia”, „Sztuka Poprawnej Wymowy, czyli o Bełkotaniu i Faflunieniu ”, „Paszczodźwięki. Mały poradnik dla wielkich mówców”.
     
  2. STACJA SŁOWO CZYTANE / WARSZTATY LEKTORSKIE
    21 czerwca / 17:00 - 21:00 / dorośli


    Uczestnicy pod okiem profesjonalnego lektora poznają tajniki pracy podczas nagrywania audiobooków. Dowiedzą się jak kształtować barwę głosu i zwiększać możliwości ekspresyjne wypowiedzi. Nauczą się interpretować teksty polskich autorów, by potem w studiu Radia Żory wspólnie nagrać słuchowisko, które będzie odtwarzane na antenie.
    Prowadzący Jarosław Juszkiewicz — przez 30 lat był dziennikarzem Polskiego Radia Katowice. Jest autorem radiowych audycji dokumentalnych i edukacyjnych, jest także rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, w którym organizuje seanse popularnonaukowe. Prowadzi studio lektorskie Polish Voices, a od 2020 również własny kanał w serwisie YouTube. Od 2007 roku jest znany jako polski głos nawigacji Google Maps, a od stycznia 2022 pracuje w Radio 357, gdzie prowadzi cykl audycji "Pionierzy medycyny". W 2021 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie dziennikarskim "Silesia Press". W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.
    Prowadząca Katarzyna Juszkiewicz — jest lektorką od 2006 roku. Prowadzi studio nagrań Polish Voices, które prowadzi wraz z mężem Jarosławem Juszkiewiczem. Od 1997 roku pracuje jako dziennikarka, od ponad dwudziestu lat związana jest z Polskim Radiem Katowice. Zajęcia dziennikarskie i lektorskie łączy z wykładaniem na Uniwersytecie Śląskim. Przez kilkanaście lat redagowała artykuły poświęcone kwestiom społeczno-gospodarczym w miesięczniku Śląsk. Jest członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich RP, a prywatnie mamą dwójki dzieci, miłośniczką muzyki, literatury oraz zwierząt.
     
  3. STACJA SŁOWO ŚPIEWANE / WARSZTATY POEZJI ŚPIEWANEJ
    23 czerwca / 17:00 - 20:00 / młodzi (16+), dorośli


    Warsztaty o śpiewaniu poezji, dzięki której uczymy się "czytania między wierszami". Uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu kultury słowa, artykulacji, prawidłowego oddechu, emisji głosu i interpretacji.
    Prowadząca Mariola Konieczna — poetka wykonująca piosenki autorskie. Jest laureatką konkursu poezji śpiewanej w Siemianowicach Śląskich (I miejsce) i ogólnopolskiego festiwalu Piostur Gorol Song w Andrychowie (III miejsce oraz wyróżnienie za teksty). Jej twórczość została zaprezentowana w programie III Polskiego Radia. Debiutowała na łamach dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt”, gdzie publikowała relacje z działań grupy poetyckiej „Na Dziko”. Jest autorką komentarzy i interpretacji malarstwa, grafiki oraz exlibrisu Małgorzaty Seweryn na stronie internetowej malarki. Jest związana z Bytomiem, gdzie współpracuje z grupą poetycką Obok Sceny.
     
  4. STACJA SŁOWO PISANE - WARSZTATY NOWOCZESNEJ KALIGRAFII ** 
    24 czerwca / 09:00 - 12:00 / Grupa I młodzi (13 - 18 lat)
    24 czerwca / 12:00 - 15:00 / Grupa II dorośli


    W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się pięknie pisać i wykorzystując pędzle oraz pisaki z elastyczną końcówką z tuszem wodnym, przeniosą słowa na arkusze papieru kaligraficznego.
    Prowadząca Patka z Pracowni artystycznej Patki — zajmuje się zawodowo grafiką, rysowaniem i nauką pięknego pisania. Tworzy grafiki, rysunki i literki na zamówienie, prowadzi bloga i warsztaty z letteringu.
     
  5. STACJA POSŁOWIE - SPOTKANIE AUTORSKIE
    28 czerwca / 18:00 / młodzi (13+), dorośli


    Spotkanie z prof. dr hab. Ryszardem Koziołkiem, który podpowie uczestnikom, jaka siła tkwi w książkach, jak czytanie wpływa na rozwój i jak powiększa zasób słów. Zwróci też uwagę na to, jaką przewagę daje nam biegłe posługiwanie się mową ojczystą.
    Ryszard Koziołek — literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, rektor UŚ na kadencję 2020 — 2024. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka”. Członek jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012-2015. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. W 2016 jego książka "Dobrze się myśli literaturą" została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. W 2023 roku wydał książkę “Czytać, dużo czytać”, w której odkrywa przed czytelnikami transformującą moc literatury, która pozwala budować i wzbogacać nie tylko świat czytelnika, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo.
     
  6. LITERACKA STACJA KOŃCOWA:
    WYGRAM, DAJĘ SŁOWO** 22 czerwca / 17:00 - 20:00 / młodzi (16+), dorośli 

    Turniej gier planszowych na podstawie gry "Wsiąść do pociągu", dla zwycięzców przewidziano nagrody.

    DOSŁOWNIE 29 czerwca / 19:00 / młodzi (13+) i dorośli
    Koncert poezji śpiewanej z najpiękniejszymi wierszami polskich poetów w wykonaniu Marioli Koniecznej, przy akompaniamencie Jarosława Reclika.

**wydarzenia z udziałem tłumacza PJM 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023.