Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece

Utworzono dnia 19.06.2020

Grafika z wizerunkiem ojca, który trzyma dziecko na ramionach, widziani od tyłu. Na grafice logo Biblioteki w Żorach, Nieuwe Veste, Lisboa, BLX Bibliotecas de Lisboa, Erasmus+. Napis "Redponsible dad. Parental education in the library."

Projekt „Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece” angażuje biblioteki publiczne z 3 krajów europejskich: Polski, Holandii i Portugalii. Podejmuje ważny temat bycia odpowiedzialnym ojcem w zmieniających się warunkach społecznych.

Wzmacniająca się pozycja kobiety w społeczeństwie, odgradzanie się dzieci i młodzieży od rodziców za zasłoną współczesnych technologii, brak wzorców, nowe trendy obyczajowe i liberalizacja zasad moralnych sprawiają, że ojcowie niejednokrotnie czują się odsunięci na margines życia rodzinnego. Poprzez realizację projektu „Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece” chcemy wspierać mężczyzn w rozwijaniu odpowiedzialnego ojcostwa oraz pokazać jak być aktywnym i spełnionym rodzicem.

Aby to osiągnąć, wyznaczyliśmy następujące główne cele projektu:

  • wymiana dobrych praktyk i nabycie przez uczestników kompetencji, które będą wykorzystywane w edukacji pozaformalnej w bibliotekach na rzecz budowania środowiska wsparcia dla rozwoju ojców i ich rodzin,
  • przełamywanie stereotypów i znajdowanie nowego języka komunikacji i porozumienia,
  • angażowanie uczestników/słuchaczy w budowanie wzajemnej relacji ojciec – dziecko opartej na akceptacji, otwartości i docenieniu,
  • osobisty, społeczny i zawodowy rozwój uczestników projektu,
  • wypracowanie nowych form aktywności w pracy z rodzicami,
  • utworzenie Klubu Ojców w każdej partnerskiej instytucji, zrzeszającego ojców dzieci w różnym wieku, chcących dzielić się doświadczeniami.

Przewidziane w projekcie działania wyposażą uczestników w nowe umiejętności potrzebne do rozwoju idei odpowiedzialnego ojcostwa. Wymiana doświadczeń na międzynarodowym poziomie pozwoli na przygotowanie nowych, ciekawych zajęć, które będą dotyczyły budowania relacji ojców z ich dziećmi w różnym wieku, także z dorastającymi i dorosłymi. Będziemy podpowiadać, jak poprzez literaturę, film, taniec i zabawę znaleźć inspirację w rozwijaniu i pogłębianiu relacji ojciec – dziecko. Relacji, w której ojciec jest przewodnikiem, nauczycielem i przyjacielem. Dzięki spotkaniom i różnorodnym warsztatom prowadzonym zarówno przez dobrze przygotowanych bibliotekarzy jak i profesjonalistów w temacie, nasi klubowicze zdobędą bezcenne informacje, zyskają nowe umiejętności oraz przekonanie, że bycie tatą to odpowiedzialność, ale także najwspanialsza przygoda na świecie!

Koordynator projektu: Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach

Partnerzy: Nieuwe Veste Breda, Holandia oraz Camara Municipal de Lisboa, Portugalia.

Projekt dofinansowano ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+, Partnerstwa strategiczne wspierające wymianę dobrych praktyk. Wartość dofinansowania 68.084 euro.

Logo z wizerunkiem flagi Unii Europejskiej i napisem "Erasmus+".

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6