Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece

Utworzono dnia 19.06.2020

Projekt „Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece” angażuje biblioteki publiczne z 3 krajów europejskich: Polski, Holandii i Portugalii. Podejmuje ważny temat bycia odpowiedzialnym ojcem w zmieniających się warunkach społecznych.

Wzmacniająca się pozycja kobiety w społeczeństwie, odgradzanie się dzieci i młodzieży od rodziców za zasłoną współczesnych technologii, brak wzorców, nowe trendy obyczajowe i liberalizacja zasad moralnych sprawiają, że ojcowie niejednokrotnie czują się odsunięci na margines życia rodzinnego. Poprzez realizację projektu „Odpowiedzialny tata. Edukacja rodzicielska w bibliotece” chcemy wspierać mężczyzn w rozwijaniu odpowiedzialnego ojcostwa oraz pokazać jak być aktywnym i spełnionym rodzicem.

Aby to osiągnąć, wyznaczyliśmy następujące główne cele projektu:

  • wymiana dobrych praktyk i nabycie przez uczestników kompetencji, które będą wykorzystywane w edukacji pozaformalnej w bibliotekach na rzecz budowania środowiska wsparcia dla rozwoju ojców i ich rodzin,
  • przełamywanie stereotypów i znajdowanie nowego języka komunikacji i porozumienia,
  • angażowanie uczestników/słuchaczy w budowanie wzajemnej relacji ojciec – dziecko opartej na akceptacji, otwartości i docenieniu,
  • osobisty, społeczny i zawodowy rozwój uczestników projektu,
  • wypracowanie nowych form aktywności w pracy z rodzicami,
  • utworzenie Klubu Ojców w każdej partnerskiej instytucji, zrzeszającego ojców dzieci w różnym wieku, chcących dzielić się doświadczeniami.

Przewidziane w projekcie działania wyposażą uczestników w nowe umiejętności potrzebne do rozwoju idei odpowiedzialnego ojcostwa. Wymiana doświadczeń na międzynarodowym poziomie pozwoli na przygotowanie nowych, ciekawych zajęć, które będą dotyczyły budowania relacji ojców z ich dziećmi w różnym wieku, także z dorastającymi i dorosłymi. Będziemy podpowiadać, jak poprzez literaturę, film, taniec i zabawę znaleźć inspirację w rozwijaniu i pogłębianiu relacji ojciec – dziecko. Relacji, w której ojciec jest przewodnikiem, nauczycielem i przyjacielem. Dzięki spotkaniom i różnorodnym warsztatom prowadzonym zarówno przez dobrze przygotowanych bibliotekarzy jak i profesjonalistów w temacie, nasi klubowicze zdobędą bezcenne informacje, zyskają nowe umiejętności oraz przekonanie, że bycie tatą to odpowiedzialność, ale także najwspanialsza przygoda na świecie!

Koordynator projektu: Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach

Partnerzy: Nieuwe Veste Breda, Holandia oraz Camara Municipal de Lisboa, Portugalia.

Projekt dofinansowano ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+, Partnerstwa strategiczne wspierające wymianę dobrych praktyk. Wartość dofinansowania 68.084 euro.