Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast

Klimat na czytanie

Utworzono dnia 17.09.2024

Czytanie książek jest podstawą edukacji - nie ma co do tego wątpliwości. Jednak od długiego już czasu w Europie utrzymuje się niski wskaźnik osób czytających, zwłaszcza wśród dorosłych. Aby poprawić ten stan rzeczy, ważną rolę mają do odegrania biblioteki, które w swojej podstawowej działalności zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów, ale część z nich prowadzi również szereg działań edukacyjnych i rozwojowych dla różnych  grup odbiorców.
Projekt "Klimat na czytanie" uzupełnia i rozwija dotychczasową działalność bibliotek, podejmując ważny temat upowszechniania czytania wśród dorosłych w kontekście rosnącego analfabetyzmu wtórnego, a co za tym idzie, konieczność rozwoju kompetencji kluczowych. 

W projekcie uczestniczą biblioteki z 4 krajów europejskich: Chorwacji, Norwegii, Polski i Słowenii, z którymi wspólnie będziemy szukać niebanalnych dróg dotarcia do grupy docelowej. Nadrzędnym celem projektu jest upowszechnianie czytelnictwa, podnoszenie jego poziomu, a tym samym wyedukowanie mądrych, kreatywnych, zaangażowanych i odpowiedzialnych obywateli, którzy biorą aktywny udział w życiu demokracji. Ponadto celami projektu są:

1) wymiana doświadczeń w ramach międzynarodowej grupy projektowej w zakresie upowszechniania czytelnictwa wśród dorosłych.
2) opracowanie niebanalnych sposobów dotarcia do zidentyfikowanych grup dorosłych nieczytających lub czytających sporadycznie.
3) przeprowadzenie warsztatów wzmacniających umiejętności edukatorów w zakresie skutecznej promocji czytelnictwa.
4) rozwój kluczowych kompetencji, w szczególności: rozumienie i tworzenie informacji, kompetencje cyfrowe, kompetencje osobiste, społeczne i  w zakresie uczenia się, kompetencje obywatelskie.
5) propagowanie nowoczesnych technologii upowszechniania czytelnictwa
6) prowadzenie debaty na temat roli nowoczesnych bibliotek we współczesnym społeczeństwie
7) integracja środowiska bibliotekarskiego i doskonalenie kompetencji językowych
8) przygotowanie podstaw do stworzenia innowacyjnego projektu upowszechniania czytelnictwa, który będzie kontynuacją partnerstw i pomysłów.

 

Koordynator: Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach (Polska)
Partnerzy: SVEUCILISTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU (Chorwacja), Mestna knjiznica Ljubljana (Słowenia), Innlandet fylkeskommune fylkesbibliotek (Norwegia).
 
Współfinansowane przez Unię Europejską. Wartość dofinansowania 60 000,00 €
 

​