Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Klasa Kobiet - w stulecie prawa wyborczego kobiet

Utworzono dnia 03.04.2020

Plakat projektu "Klasa Kobiet - w stulecie prawa wyborczego kobiet" z harmonogramemŹródła marginalizacji kobiet są konsekwencją gęstego splotu okoliczności gospodarczych, społecznych, religijnych, itp. Projekt KLASA KOBIET – W STULECIE PRAWA WYBORCZEGO KOBIET to cykl wydarzeń poruszających w atrakcyjnej, literackiej formie ważny społecznie temat, którego rozwiązanie zależy nie tylko od zapisów prawnych, ale od wielu czynników, jak tradycja, przekonania, wiedza i uczestnictwo w kulturze. Pokazaliśmy, że kultura wysoka podlega szczególnej ochronie, bo jest naczelną wartością umożliwiającą zmianę postaw i zachowań, a także postrzeganie świata. Proponowane wydarzenia:

SLAM POETYCKI W ŻORACH to wydarzenie plenerowe z udziałem poetek i poetów z różnych miast. Decyzję o zwycięstwie podejmowało jury złożone z mieszkańców Żor, a zwycięzcy otrzymali nagrody. Tematem przewodnim wydarzenia była kobieta.

AKCJA SPOŁECZNA "ZDECYDUJ" obejmowała cykl warsztatów czytania prowadzonych przez krytyków literatury, podczas których uczestnicy rozmawiali o wydarzeniach, które doprowadziły do udzielenia kobietom praw wyborczych w różnych krajach świata, przede wszystkim w Polsce, a także z obecnością kobiet w przestrzeni publicznej, ze szczególnym naciskiem na sferę kulturalną i polityczną. Wszystko to w oparciu o literaturę, z której wyłoniony został Żorski Kanon Literacki. Powstała także mapa pojęciowa STO SŁÓW NA STULECIE PRAW KOBIET zawierająca listę najważniejszych pojęć związanych z prawami wyborczymi kobiet oraz z ich obecnością w przestrzeni publicznej.

GŁOS KOBIET to cykl dyskusji z pisarkami i pisarzami na temat sposobu, w jaki literatura mogła zmienić nasze postrzeganie relacji społecznych oraz pomóc w zneutralizowaniu kulturowych i społecznych stereotypów.

 

Logo "Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  

GALERIE: