Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Klasa Kobiet

Źródła marginalizacji kobiet są konsekwencją gęstego splotu okoliczności gospodarczych, społecznych, religijnych, itp. Projekt KLASA KOBIET – W STULECIE PRAWA WYBORCZEGO KOBIET to cykl wydarzeń poruszających w atrakcyjnej, literackiej formie ważny społecznie temat, którego rozwiązanie zależy nie tylko od zapisów prawnych, ale od wielu czynników, jak tradycja, przekonania, wiedza i uczestnictwo w kulturze. Pokażemy, że kultura wysoka podlega szczególnej ochronie, bo jest naczelną wartością umożliwiającą zmianę postaw i zachowań, a także postrzeganie świata. Proponowane wydarzenia:

SLAM POETYCKI W ŻORACH to wydarzenie plenerowe z udziałem poetek i poetów z różnych miast .Decyzję o zwycięstwie podejmie jury złożone z mieszkanek Żor, a zwycięzcy otrzymają nagrody. Tematem przewodnim wydarzenia będzie kobieta.

AKCJA SPOŁECZNA "ZDECYDUJ" obejmuje cykl warsztatów czytania prowadzonych przez krytyków literatury, podczas których uczestnicy będą rozmawiać o wydarzeniach, które doprowadziły do udzielenia kobietom praw wyborczych w różnych krajach świata, przede wszystkim w Polsce, a także z obecnością kobiet w przestrzeni publicznej, ze szczególnym naciskiem na sferę kulturalną i polityczną. Wszystko to w oparciu o literaturę, z której wyłoniony zostanie Żorski Kanon Literacki. Powstanie także mapa pojęciowa STO SŁÓW NA STULECIE PRAW KOBIET zawierająca listę najważniejszych pojęć związanych z prawami wyborczymi kobiet oraz z ich obecnością w przestrzeni publicznej.

GŁOS KOBIET to cykl dyskusji z pisarkami i pisarzami na temat sposobu, w jaki literatura może zmienić nasze postrzeganie relacji społecznych oraz pomóc w zneutralizowaniu kulturowych i społecznych stereotypów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

   

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5