Zrozumieć Gombrowicza - warsztaty
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich na warsztaty literackie „Zrozumieć Gombrowicza”, które odbędą się 19 listopada 2024 roku o godzinie 10:00.
Podczas warsztatów, razem z uczestnikami, wnikniemy w fascynujący świat analizy twórczości Witolda Gombrowicza. To wyjątkowa okazja, by zgłębić jego literackie dziedzictwo i odkryć nowe perspektywy interpretacyjne.
Prowadząca:
MONIKA GLOSOWITZ - literaturoznawczyni, animatorka kultury, działaczka społeczna. Pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktorat co-tutelle w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i gender studies obroniła w Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie w Oviedo. Jest stypendystką Komisji Europejskiej w ramach programu European Master in Women's and Gender Studies w Uniwersytecie w Utrechcie i Uniwersytecie w Grenadzie oraz Uniwersytetu w Oviedo w ramach programu doktoranckiego Género y Diversidad.
Publikowała m.in. na łamach „Central Europe", „Czasu Kultury", „Praktyki Teoretycznej", „Autobiografii", „The Polish Journal of Aesthetics". Tłumaczyła teksty Michela Foucaulta, Rosi Braidotti, Sary Ahmed i Luce Irigaray. W 2019 roku opublikowała Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet (IBL PAN 2019), za które w 2020 roku otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W latach 2018–2020 była przewodniczącą Rybnickiej Rady Kobiet. Obecnie kieruje projektem badawczym „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych". W 2024 roku ukaże się pod jej redakcją książka "Opowieści kobiet z rodzin górniczych" nakładem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej.
UDZIAŁ BEZPŁATNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY w Informacji-Recepcji osobiście, telefonicznie (nr 32 43 44 584/32 43 43 197, wew. 20) lub mailowo na adres informacja@mbpzory.pl.
Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.
Warsztaty odbędą się w ramach projektu "Z Gęby w Gębę", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: