Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Zaklęcie na W - zwycięska praca w konkursie literackim

Utworzono dnia 24.01.2020

Biblioteka w Żorach zrealizowała projekt „Zaklęcie na W” nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt był realizowany od września do grudnia 2019 r. i miał na celu zapoznanie dzieci z tematem wojny poprzez literaturę, jednak w poszczególne wydarzenia zaangażowani zostali też dorośli. Planowano zorganizowanie 25 wydarzeń, w których udział miało wziąć około 800 uczestników. Oferta biblioteki spotkała się jednak z takim entuzjazmem, że przygotowano łącznie 50 wydarzeń, w których wzięło udział aż 1392 uczestników.

Projekt obejmował m.in. cykl zajęć z książką adresowanych do uczniów szkół podstawowych i spotkania ze „świadkami historii”, pisarzami i historykami: Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Anną Czerwińską-Rydel, Katarzyną Ryrych, Beatą Ostrowicką, Barbarą Gawryluk, Renatą Piątkowską i Tomaszem Góreckim z Muzeum Miejskiego w Żorach.

Historyczna gra miejska "Kryptonim Żory" adresowana do całych rodzin pomogła utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów miasta, natomiast konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor” był okazją do zagłębienia się w historię Żor i losy jego mieszkańców. Zachęcamy do przeczytania tekstu zwycięskiej pracy Kornelii Goraus, która sięgnęła do rodzinnych wspomnień i w krótkim opowiadaniu opisała przeszłość swojej prababci Małgorzaty Nowak. Publikację przeczytasz tutaj.

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 129

W poprzednim tygodniu: 722

W tym miesiącu: 208

W poprzednim miesiącu: 3482

Wszystkich: 193541