Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zaklęcie na „W”

Utworzono dnia 22.08.2019

Zaklęcie na „W” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Projekt obejmuje m.in. cykl zajęć z książką, spotkania ze „świadkami historii”, pisarzami i historykami. Uczestnicy projektu będą mogli utrwalić wiadomości zarówno z historii Polski, jak i poznać losy miasta poprzez konkurs czy grę miejską. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z tematem wojny poprzez literaturę, jednak w poszczególne wydarzenia zaangażowani zostaną też dorośli. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt ma wspomagać edukację historyczną z wykorzystaniem literatury, wspierać postawę tolerancji, a przede wszystkim uwrażliwiać na los drugiego człowieka. Poprzez pracę z książką młodzi czytelnicy mają dowiedzieć się czym jest wojna, poznać podstawowe informacje związane z II wojną światową oraz jej konsekwencje. Dzięki spotkaniom z autorami omawianych książek, uczestnicy projektu będą mogli poznać genezę zainteresowania tematem wojny i powody podejmowania go, metody zbierania informacji, poznać różnicę między faktami a fikcją literacką. Poprzez przykłady bohaterów literackich dzieci poznają losy narodu polskiego (walkę z okupantem, powstanie warszawskie, wysiedlenia), w tym w szczególności sytuację ich rówieśników. Planowane są również spotkania z żyjącymi świadkami historii, którzy opowiedzą o swoich przeżyciach, wspomnieniach bądź rodzinnych relacjach. Zależy nam na włączeniu w działania osób z regionu, czasem z bliskiego otoczenia najmłodszych. Historyczna gra miejska pomoże utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów miasta. Okazją do zagłębienia się w losy miasta i jego mieszkańców będzie również konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor”, w ramach którego dzieci będą musiały sięgnąć do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie opowiadania przedstawić ich wspomnienia. W ramach zajęć bibliotecznych uczestnicy zajęć poznają też cyfrowe archiwa i bazy pozwalające odnaleźć informacje o krewnych.

9.09-20.12 Cykl zajęć adresowany do uczniów szkół podstawowych:

 • Zaklęcie, które niszczy świat - zajęcia poświęcone tematowi wojny oparte na serii książek Wojny dorosłych – historie dzieci (klasy 1-6)
 • Czy wojna jest dla dzieci? - zajęcia prezentujące sytuację dzieci w trakcie II wojny światowej (klasy 1-3)
 • Co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku? - zajęcia poświęcone wybuchowi II wojny światowej (klasy 4-6)
 • Prawdziwi bohaterowie - zajęcia prezentujące postać Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka (klasy 1-6)
 • Śladami historii - zajęcia prezentujące bazy danych i archiwa cyfrowe (klasy 7-8)
 • Powstanie '44 - spotkanie poświęcone Powstaniu warszawskiemu (klasy 7-8)
 • Dziennik Anne - warsztaty komiksowe oparte na książce Dziennik Anne Frank (klasy 7-8)

03.10 godz. 10:00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą (klasy 4-8)

Fotografia portretowa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremba: uśmiechnieta kobieta w okularach i krótko ściętych włosach.MAŁGORZATA STRĘKOWSKA-ZAREMBA Pisarka, dziennikarka, współautorka podręczników, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 1984 opowiadaniem opublikowanym na łamach jednodniówki Ruchu Artystycznego „Świat”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY oraz Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Otrzymała nominację do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award 2016.

 

06.11 godz. 09:00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel (klasy 4-8)

Fotografia portretowa Anny Czerwińskiej-Rydel: uśmiechnieta kobieta siedząca przy maszynie, w tle widoczne książki.ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.  Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.


08.11 godz. 10:30 Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Katarzyny Ryrych: uśmiechnieta kobieta w długich włosach.KATARZYNA RYRYCH Ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – za Wyspę mojej siostry, O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych oraz Koniec świata nr 13. Ponadto O Stephenie Hawkingu… otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015 i w konkursie Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy. W konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 zdobyła nagrodę główną za Łopianowe pole i wyróżnienie za Jasne dni, ciemne dni. Ma dwóch synów, dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.

15.11 godz. 10:30 Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Beata Ostrowicka: szeroko uśmiechnieta blondynka w długich włosach.BEATA OSTROWICKA Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in. tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek za Ale ja tak chcę!, a książka Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Obecnie współpracuje z łódzkim wydawnictwem „Literatura” i „Naszą Księgarnią”. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2000-2004 była członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego SPP. Od 2002 roku do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.


12.12 godz. 9:00 i 11:00 Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Barbara Gawryluk: uśmiechnieta kobieta w krótko ściętych włosach opiera głowę na dłoni.BARBARA GAWRYLUK. Pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Od 1992 prowadzi w radiu Kraków programy literackie oraz prowadzi do dzieci i młodzieży autorską audycję „Alfabet”. Wyróżniona przez dziecięce jury polskiej sekcji IBBY za książkę Dżok. Legenda o psiej wierności w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007. Laureatka za rok 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu. Laureatka w 2010 roku nagrody „Książka roku” polskiej sekcji IBBY za upowszechnienie czytelnictwa za audycję „Książka na szóstkę”.

Zapisy na spotkania i zajęcia dla szkół: Oddział dla dzieci i młodzieży, tel. 32 43 44 584 wew. 22.

 

17.12 godz. 10:00 Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Renata Piątkowska: uśmiechnieta kobieta w krótko ściętych włosach, trzyma obok siebie psa.RENATA PIĄTKOWSKA jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci. Napisała ich około 40. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jest ambasadorką akcji"Cała Polska Czyta Dzieciom". Autorka zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursach: " Przecinek i Kropka' oraz "Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży",statuetkę Koziołka Matołka w konkursie im. K.Makuszyńskiego, za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Renata Piątkowska ukończyła socjologię na UJ, jest mamą Kacpra i Marty. Najchętniej spędza czas pisząc książki dla dzieci lub jeżdżąc konno.

Ponadto:

 • Konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor” w ramach którego dzieci sięgną do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie pracy literackiej (np. reportaż, felieton, esej, opowiadanie, kartka z pamiętnika bądź dziennika itp.) przedstawią ich wojenne wspomnienia, relacje i historie rodzinne, sąsiedzkie bądź związane z miastem i regionem. Pracę można wzbogacić o zdjęcia, kserokopie dokumentów, własnoręcznie wykonane ilustracje itp.
  Konkurs ma charakter otwarty, mogą brać w nim udział uczniowie klas I - VIII.
  Termin składania prac 16.09 - 8.12.2019 r. Szczegóły w regulaminie (poniżej plakatu) lub tutaj!
   
 • 23.11 godz. 10:00 Rodzinna gra biblioteczna "Kryptonim Żory", która pomoże utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów Żor   -> Tematyka gry dotyczy II wojny światowej, konspiracji, życia pod okupacją niemiecką, sytuacji Żor w latach 1939-1945 oraz zaangażowania Żorzan na różnych frontach wojennych. Gra przeznaczona jest dla całych rodzin. Zalecany minimalny wiek uczestników to 7 lat. Zapisy tel. 32 43 43 197 wew. 22. Start na Rynku w Żorach. Udział w Grze jest bezpłatny.

Plakat projektu "Zaklęcie na w" z programem wydarzeń.

ZAŁĄCZNIKI:

Regulamin Gry miejskiej "Kryptonim Żory"

Utworzono dnia 06.11.2019, 10:15

Regulamin konkursu "Wojenne dzieje Żor"

Utworzono dnia 30.08.2019, 17:24

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 834

W poprzednim tygodniu: 669

W tym miesiącu: 1141

W poprzednim miesiącu: 4214

Wszystkich: 179024