Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Zaklęcie na „W”

Utworzono dnia 22.08.2019

Zaklęcie na „W” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Projekt obejmuje m.in. cykl zajęć z książką, spotkania ze „świadkami historii”, pisarzami i historykami. Uczestnicy projektu będą mogli utrwalić wiadomości zarówno z historii Polski, jak i poznać losy miasta poprzez konkurs czy grę miejską. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z tematem wojny poprzez literaturę, jednak w poszczególne wydarzenia zaangażowani zostaną też dorośli. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt ma wspomagać edukację historyczną z wykorzystaniem literatury, wspierać postawę tolerancji, a przede wszystkim uwrażliwiać na los drugiego człowieka. Poprzez pracę z książką młodzi czytelnicy mają dowiedzieć się czym jest wojna, poznać podstawowe informacje związane z II wojną światową oraz jej konsekwencje. Dzięki spotkaniom z autorami omawianych książek, uczestnicy projektu będą mogli poznać genezę zainteresowania tematem wojny i powody podejmowania go, metody zbierania informacji, poznać różnicę między faktami a fikcją literacką. Poprzez przykłady bohaterów literackich dzieci poznają losy narodu polskiego (walkę z okupantem, powstanie warszawskie, wysiedlenia), w tym w szczególności sytuację ich rówieśników. Planowane są również spotkania z żyjącymi świadkami historii, którzy opowiedzą o swoich przeżyciach, wspomnieniach bądź rodzinnych relacjach. Zależy nam na włączeniu w działania osób z regionu, czasem z bliskiego otoczenia najmłodszych. Historyczna gra miejska pomoże utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów miasta. Okazją do zagłębienia się w losy miasta i jego mieszkańców będzie również konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor”, w ramach którego dzieci będą musiały sięgnąć do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie opowiadania przedstawić ich wspomnienia. W ramach zajęć bibliotecznych uczestnicy zajęć poznają też cyfrowe archiwa i bazy pozwalające odnaleźć informacje o krewnych.

9.09-20.12 Cykl zajęć adresowany do uczniów szkół podstawowych:

  • Zaklęcie, które niszczy świat - zajęcia poświęcone tematowi wojny oparte na serii książek Wojny dorosłych – historie dzieci (klasy 1-6)
  • Czy wojna jest dla dzieci? - zajęcia prezentujące sytuację dzieci w trakcie II wojny światowej (klasy 1-3)
  • Co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku? - zajęcia poświęcone wybuchowi II wojny światowej (klasy 4-6)
  • Prawdziwi bohaterowie - zajęcia prezentujące postać Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka (klasy 1-6)
  • Śladami historii - zajęcia prezentujące bazy danych i archiwa cyfrowe (klasy 7-8)
  • Powstanie '44 - spotkanie poświęcone Powstaniu warszawskiemu (klasy 7-8)
  • Dziennik Anne - warsztaty komiksowe oparte na książce Dziennik Anne Frank (klasy 7-8)

03.10 godz. 10:00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą (klasy 4-8)

Fotografia portretowa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremba: uśmiechnieta kobieta w okularach i krótko ściętych włosach.MAŁGORZATA STRĘKOWSKA-ZAREMBA Pisarka, dziennikarka, współautorka podręczników, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 1984 opowiadaniem opublikowanym na łamach jednodniówki Ruchu Artystycznego „Świat”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY oraz Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Otrzymała nominację do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award 2016.

 

06.11 godz. 09:00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel (klasy 4-8)

Fotografia portretowa Anny Czerwińskiej-Rydel: uśmiechnieta kobieta siedząca przy maszynie, w tle widoczne książki.ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.  Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.


08.11 godz. 10:30 Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Katarzyny Ryrych: uśmiechnieta kobieta w długich włosach.KATARZYNA RYRYCH Ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – za Wyspę mojej siostry, O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych oraz Koniec świata nr 13. Ponadto O Stephenie Hawkingu… otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015 i w konkursie Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy. W konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 zdobyła nagrodę główną za Łopianowe pole i wyróżnienie za Jasne dni, ciemne dni. Ma dwóch synów, dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.

15.11 godz. 10:30 Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Beata Ostrowicka: szeroko uśmiechnieta blondynka w długich włosach.BEATA OSTROWICKA Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in. tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek za Ale ja tak chcę!, a książka Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Obecnie współpracuje z łódzkim wydawnictwem „Literatura” i „Naszą Księgarnią”. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2000-2004 była członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego SPP. Od 2002 roku do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.


12.12 godz. 9:00 i 11:00 Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Barbara Gawryluk: uśmiechnieta kobieta w krótko ściętych włosach opiera głowę na dłoni.BARBARA GAWRYLUK. Pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Od 1992 prowadzi w radiu Kraków programy literackie oraz prowadzi do dzieci i młodzieży autorską audycję „Alfabet”. Wyróżniona przez dziecięce jury polskiej sekcji IBBY za książkę Dżok. Legenda o psiej wierności w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007. Laureatka za rok 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu. Laureatka w 2010 roku nagrody „Książka roku” polskiej sekcji IBBY za upowszechnienie czytelnictwa za audycję „Książka na szóstkę”.

Zapisy na spotkania i zajęcia dla szkół: Oddział dla dzieci i młodzieży, tel. 32 43 44 584 wew. 22.

 

17.12 godz. 10:00 Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską (klasy 4-6)

Fotografia portretowa Renata Piątkowska: uśmiechnieta kobieta w krótko ściętych włosach, trzyma obok siebie psa.RENATA PIĄTKOWSKA jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci. Napisała ich około 40. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jest ambasadorką akcji"Cała Polska Czyta Dzieciom". Autorka zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursach: " Przecinek i Kropka' oraz "Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży",statuetkę Koziołka Matołka w konkursie im. K.Makuszyńskiego, za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Renata Piątkowska ukończyła socjologię na UJ, jest mamą Kacpra i Marty. Najchętniej spędza czas pisząc książki dla dzieci lub jeżdżąc konno.

Ponadto:

  • Konkurs literacki „Wojenne dzieje Żor” w ramach którego dzieci sięgną do wspomnień dziadków czy pradziadków i w formie pracy literackiej (np. reportaż, felieton, esej, opowiadanie, kartka z pamiętnika bądź dziennika itp.) przedstawią ich wojenne wspomnienia, relacje i historie rodzinne, sąsiedzkie bądź związane z miastem i regionem. Pracę można wzbogacić o zdjęcia, kserokopie dokumentów, własnoręcznie wykonane ilustracje itp.
    Konkurs ma charakter otwarty, mogą brać w nim udział uczniowie klas I - VIII.
    Termin składania prac 16.09 - 8.12.2019 r. Szczegóły w regulaminie (poniżej plakatu) lub tutaj!
     
  • 23.11 godz. 10:00 Rodzinna gra biblioteczna "Kryptonim Żory", która pomoże utrwalić wiadomości oraz poznać ciekawe, a często nieznane fakty z dziejów Żor   -> Tematyka gry dotyczy II wojny światowej, konspiracji, życia pod okupacją niemiecką, sytuacji Żor w latach 1939-1945 oraz zaangażowania Żorzan na różnych frontach wojennych. Gra przeznaczona jest dla całych rodzin. Zalecany minimalny wiek uczestników to 7 lat. Zapisy tel. 32 43 43 197 wew. 22. Start na Rynku w Żorach. Udział w Grze jest bezpłatny.

Plakat projektu "Zaklęcie na w" z programem wydarzeń.

ZAŁĄCZNIKI: