Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Występ zespołu "Mały Śląsk"

Utworzono dnia 14.06.2024

Zapraszamy na występ ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „MAŁY ŚLĄSK”, który odbędzie się 29.06.2024 r. o godz. 18:00 na Scenie Na Starówce (ul. Kościuszki 3, 44-240 Żory).

UWAGA! Ilość miejsc ograniczona. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a wejściówki można nabyć w Bibliotece i w Kinie Na Starówce.

 

Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Spotkania Projektowego w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach pn. "STORYGEN", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach działań upowszechniających.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „MAŁY ŚLĄSK”– polski zespół folklorystyczny założony w Radzionkowie w 1973 roku przez Edwarda Sosnę. Od samego początku zespół ma siedzibę w Centrum Kultury Karolinka (dawna nazwa Środowiskowy Dom Kultury). W ciągu wielu lat istnienia zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zespół koncertował w Portugalii, Czechach, na Węgrzech, w Ukrainie, Finlandii, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Turcji, Belgii, Meksyku oraz we Włoszech. „Mały Śląsk” prezentuje w swoim programie tańce narodowe oraz regionalne tańce polskie. Zespół jest objęty patronatem przez Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z Koszęcina. W latach 1999, 2001, 2003, 2005, 2014 i 2017 „Mały Śląsk” był gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”. Podczas tych czterech edycji wystąpiły w Radzionkowie zespoły z Włoch, Finlandii, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Czech, Chorwacji, Litwy, Białorusi, Słowacji, Rumunii oraz Gruzji. W roku 2003 zespół został uhonorowany przez Związek Górnośląski promocyjną Nagrodą im. Wojciecha Korfantego i Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. W 2018 roku z okazji jubileuszu 45-lecia zespół został nagrodzony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.