Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”

Utworzono dnia 27.05.2022

W czerwcu w przestrzeni biblioteki będzie eksponowana wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” połączona z obchodami nadania imienia Ligonia Szkole Podstawowej nr 17 w Żorach.

Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia” pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich” i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Chociaż fotografie zostały wykonane prostym amatorskim aparatem, odzwierciedlają artystyczny kunszt ich autora. Cenimy Stanisława Ligonia jako wszechstronnego twórcę i działacza, ale do tej pory nie poznaliśmy go jako fotoreportera.

Ocalało ponad dwieście wyjątkowych fotografii, które składają się na niezwykły dokument pokazujący Ziemię Świętą w latach II wojny światowej. Najciekawsze spośród nieznanych i niepublikowanych wcześniej prac będzie można zobaczyć na wystawie w Bibliotece Śląskiej. Po raz pierwszy zostaną pokazane też dokumenty i pamiątki dotyczące pobytu w Palestynie: paszport na nazwisko Franciszek Drużbacki, którym się posługiwał, mapa z podróży oraz opracowane przez niego książki dedykowane polskim żołnierzom stacjonującym na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz walczącym na froncie włoskim.

Wystawie towarzyszy książka Henryka Grzonki „Stanisław Ligoń 1879–1954. Ziemia Święta w obiektywie Karlika z Kocyndra”. To nie tylko publikacja zawierająca najciekawsze fotografie wykonane w Palestynie, ale także opracowana na nowo biografia Stanisława Ligonia. Autorowi udało się dotrzeć do faktów, często pomijanych we wcześniejszych opracowaniach biograficznych. Życie Stanisława Ligonia obfitowało w wiele ciekawych i trudnych zdarzeń, dlatego warto na nowo odkryć tę postać.

 

Wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”

Utworzono dnia 03.06.2022, 10:27

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu