Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa Pawła Widery

Utworzono dnia 19.12.2023

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna zaprasza na wernisaż wystawy Pawła Widery pt. „RADOŚCIOWICE - tu, gdzie wszystko jest możliwe”, który odbędzie się 12.01.2024 r. o godz. 18:00. Wystawa będzie prezentowana Galerii Na Piętrze dniach 12.01.2024-24.02.2024 r.
 

                                                   

Kiedy Inwencjusz dumnie ogłosił, że jego automat do recyklingu smutków i czarnych myśli jest wreszcie gotowy, do Radościowic zjechały tłumy. Przybysze z różnych zakątków świata chcieli spróbować działania cudownej machiny, która wysysała z głowy smutki, prała brudne myśli zamieniając je w kolorowe, mieliła, a później gotowała i koniec końców pod wpływem wysokiego ciśnienia wystrzeliwała w powietrze opary radości, szczęścia i nadziei, które ludzie wdychali i stawali się lepsi. Udało się nawet rozweselić największego smutasa, który przeszedł cały świat, żeby odnaleźć się w Radościowicach.
A Ty, byłeś już kiedyś w Radościowicach? Nie? W takim razie zamknij oczy i daj się zaprosić do krainy marzeń. Tak, tak, ona istnieje naprawdę, przede wszystkim w drzemiącym w Tobie dziecku. Mam nadzieję, że o nim nie zapomniałeś, a jeśli tak, to obudź je natychmiast i daj się pochłonąć przygodom w Radościowicach.

 

Paweł Widera - urodził się wcale nie tak dawno temu w Radostowicach. W ostatnim dniu 2012 roku, kiedy z powodu choroby córeczki rodzina nie mogła wyjść na zabawę ze znajomymi, a uszy i oczy bolały od telewizyjnych sylwestrów marzeń, wyszperał w szufladzie stare farby plakatowe i… zaczął malować. Jest samoukiem, ale szybko wykreował swój własny, rozpoznawalny styl, bardzo ciepło przyjęty w świecie sztuki naiwnej. Maluje, żeby oderwać się od szarej rzeczywistości i zaprasza do swojego bajkowego świata każdego, kto ma ochotę, choć na chwilę zapomnieć o codzienności, zabłądzić w Radościowicach i… uśmiechnąć się.

Jego obrazy prezentowane są na wystawach w Polsce i za granicą. Jest laureatem nagrody publiczności Art Naif Festiwal w Katowicach (jednej z największych wystaw tego nurtu na świecie) i autorem obrazu promującego to wydarzenie w 2021 roku. Otrzymał nagrodę w głosowaniu najbardziej wymagającej publiczności: DZIECI, na wystawie Premio Internazionale Arte Naif Varenna we Włoszech, a w 2022 roku został zwycięzcą wystawy Festival Internacional De Art Naif w Barcelonie. Jest autorem ilustracji do książki „Witajcie w Wynalazkowie” Waldemara Cichonia i okładki do zbioru wierszy „Z miłości do Ciebie” Anny Sobańskiej.

Na co dzień stolarz i menadżer rodzinnej firmy stolarskiej, amatorsko maratończyk z czasem poniżej 3,5 godziny, wielbiciel muzyki Mumford and Sons i Sons of the East, malarstwa surrealistycznego i magicznego realizmu, dobrego jedzenia i podróży. Swoimi malunkami planuje wywołać uśmiech na twarzy u wszystkich ludzi na świecie, do czego motywuje go ukochana rodzina: Ewelina, Zuzia, Mikołaj i Kamil, którym dedykuje każde kolejne dzieło.

       NAGRODY:

 1. Art Naif Festiwal Katowice (2012-2021):
  Grand Prix w XIV edycji Art Naif Festiwal w 2021 r. Namalowanie obrazu promującego XIV edycję festiwalu.
 2. Premio Internazionale Arte Naif Varenna we Włoszech w 2021:
  Nagroda w głosowaniu najbardziej wymagającej publiczności: DZIECI.
 3. Festival Internacional De Art Naif w Barcelonie w 2022:
  Zwycięzca w międzynarodowym głosowaniu publiczności.


        WYSTAWY:

 • Naiva Bratislava – 2021
 • Naiva Art Dialog (Instytut Polski w Bratysławie) – 2021
 • Insita Praha w galerii Lapidarium w Pradze – 2022
 • Udział w międzynarodowej wystawie i plenerze na zamku Lysice w Czechach – 2020.
 • Kwalifikacja i udział w międzynarodowej wystawie i plenerze malarskim w Galerija Likovnih Samorastnikov w Trebnje w Słowenii – 2022.
 • Wystawa zbiorowa w galerii Spazio 61 w Cagliari we Włoszech – 2020.
 • Wystawa zbiorowa w galerii Nova Art Space w Sofii – Bułgaria 2021 i inne.

 

 

 Instagram (@pawelwideramalarstwo)

https://www.facebook.com/pawelwideramalarstwo

https://www.facebook.com/pwl.wdr.9