Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa Liceum Sztuk Plastycznych

Utworzono dnia 11.05.2022

VII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W ŻORACH
Wystawa końcoworoczna LSP w Żorach w roku szkolnym 2021/2022

Zapraszamy na wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego w Żorach prezentowaną w Galerii na Piętrze od 31 maja do 22 czerwca 2022.
Finisaż odbędzie się 21 czerwca o godz. 17:00.

O wystawie:
Na wystawie końcoworocznej, mającej charakter przeglądu twórczości uczniów pod kierunkiem nauczycieli, prezentowane są dokonania uczniów z pracowni projektowania graficznego i fotografii, ceramiki artystycznej, rzeźby oraz rysunku i malarstwa. Ekspozycja ta ma charakter podsumowujący kolejny etap edukacji plastycznej.

Prezentowane na wystawie prace młodych artystów z klas I – IV reprezentują bardzo różnorodne motywy oraz techniki, decydujące o charakterze poszczególnych pracowni. Prace te ukazują bogactwo wrażliwości i talentów uczniów, a także ewolucję ich warsztatu poprzez poszukiwanie odpowiedniego, charakterystycznego dla nich języka artystycznego.

Mamy nadzieję, że kolejny już, VII Przegląd twórczości uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach stanie się przestrzenią estetycznych wzruszeń, a także okazją do inspirujących przemyśleń nad istotą sztuki.

O szkole:
Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach powstało w 2015 roku. Obecnie kształci w specjalnościach ceramika artystyczna oraz projektowanie graficzne z elementami projektowania gier. Szkoła dysponuje w pełni wyposażonymi salami do prowadzenia zajęć dydaktycznych zarówno w zakresie przedmiotów teoretycznych, jak i praktycznych. Liceum posiada pracownię projektowania graficznego i fotografii artystycznej, ceramiki artystycznej, rzeźby oraz rysunku i malarstwa. Zajęcia plastyczne prowadzone są w małych grupach, gdzie uczniowie mają do dyspozycji m.in. dostęp do laptopów z profesjonalnym oprogramowaniem do projektowania oraz tablety graficzne. Szkoła bierze udział w plenerach, wystawach, przeglądach, warsztatach artystycznych oraz zrealizowała w ramach międzynarodowego programu współpracy szkół ERASMUS+ projekt „Żywe obrazy” i wystawę fotograficzną „Faces of Europe”. W czerwcu 2019 r. Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach zdobyło wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Prac Dyplomowych w Częstochowie. W maju 2020 roku uczennice Liceum Sztuk Plastycznych zdobyły najwyższe miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pejzaż pięknie malowany”, organizowanym przez Teatr Ziemi Rybnickiej. W roku 2020 szkoła zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Żywe obrazy”, organizowanym przez Grajewskie Centrum Kultury. We wrześniu 2020 roku za Projekt ceramiki artystycznej „Kształt bliskości” nasza szkoła została laureatem II edycji Programu „Wena” Fundacji Rodziny Staraków, otrzymując tym samym grant na realizację projektu.

PRACOWNIA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO I FOTOGRAFII Nauczyciel przedmiotu - dr Jerzy Rupik

Projektowanie graficzne - specjalizacja interdyscyplinarna związana z tworzeniem różnych form prezentacji oraz informacji wizualnej. W ramach specjalizacji podejmowana jest tematyka projektów logo wraz z systemami identyfikacji wizualnej, projektów stron internetowych, interfejsów aplikacji, a także projektów publikacji przeznaczonych do druku. Program nauczania przygotowuje ucznia do pracy w studiach reklamowych, instytucjach kultury oraz kontynuowania nauki na wyższych uczelniach.

Fotografia artystyczna – uczeń zdobywa umiejętności prawidłowego komponowania i naświetlania zdjęć oraz stosowania nowoczesnych technik cyfrowych i multimedialnych. Uczniowie mają do dyspozycji kompleksowo wyposażone studio fotograficzne, w którym mogą realizować zaawansowane projekty fotograficzne. Fotografie wykonywane przez uczniów to eksploracja technik cyfrowych, od momentu naciśnięcia migawki przy współudziale techniki studyjnej, poprzez twórczą obróbkę zdjęć, do przygotowania prezentacji w formie wydruku lub publikacji multimedialnych.

Prezentowane prace, manifestujące młodzieńczą kreatywność, stanowią pierwsze sukcesy w budowaniu własnego kodu artystycznego.

PRACOWNIA CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ Nauczyciel przedmiotu - mgr Małgorzata Szram Lipka

Istotnym elementem pracy ceramika jest możliwość bezpośredniego kontaktu z materiałem.
Oczywiście w ceramice stosuje się różnego rodzaju narzędzia, jednak najbardziej pierwotnym spośród nich są ludzkie dłonie. To poprzez dotyk „zaprzyjaźniamy się z gliną”, zaczynamy coraz lepiej rozumie materiał, co pozwala tworzyć coraz bardziej wyrafinowane formy. Zrozumienie materiału nie jest proste, wymaga cierpliwości, precyzji i przemyślanych decyzji. Glina nie wybacza błędów, dlatego pochopne decyzje często kończą się fiaskiem. W pracach uczniów możemy obserwować tę próbę subtelnego i bardzo indywidualnego nawiązania kontaktu. Przyglądając się z bliska każdej pracy, będziemy mieli poczucie, że nie tylko jest to spotkanie z obiektem artystycznym, ale również spotkanie z pewną wrażliwością.

PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA Nauczyciele przedmiotu - mgr Klaudia Pawelec-Gliklich, mgr Katarzyna Wieczorek

W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie poznają tajniki warsztatu artystycznego, doskonaląc swój indywidualny język wypowiedzi plastycznej. Stopniowanie trudności i zadań, ilość i jakość wiedzy podawanej na każdym z etapów oraz nacisk na pracę z natury oraz z wyobraźni sprzyja wykształceniu niezbędnych umiejętności wypowiedzi ucznia w języku obrazu. Przedmiot rysunku i malarstwa stanowi fundament rozwoju artystycznego uczniów w trakcie ich edukacji w liceum sztuk plastycznych. Młodzi adepci sztuki uczą się odpowiednio korzystać z różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, a także komponować na płaskiej powierzchni podobrazia, ćwicząc obserwację i analizę otaczającego świata, kształcąc się w najbardziej klasycznym i podstawowym sposobie wyrażania poprzez kreskę, plamę, kolor; sprawiając, że określone problemy plastyczne jak forma, bryła, faktura, światłocień, modelunek, walor, charakter postaci, perspektywa stają się wyraziste i oddziałują na odbiorę. W trakcie zajęć powstają prace, które ukazują niepowtarzalny i oryginalny talent każdego z uczniów.

PRACOWNIA RZEŹBY Nauczyciel przedmiotu - mgr Celina Cyganik

Celem pracowni rzeźby, oprócz przybliżenia uczniom podstaw technologii rzeźbiarskiej, jest wyćwiczenie u uczniów wyobraźni przestrzennej jak i wsparcie ich podczas procesu twórczego od szkicu rysunkowego po realizację przestrzenną. Tematyka poruszana na zajęciach jest różnorodna, lecz ich wspólnym mianownikiem jest artystyczna interpretacja otaczającego uczniów świata: natury, uczuć, struktury języka, etc.

Plakat reklamujący wydarzenie "VII Przegląd Twórczości Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach".

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 24 wydarzeń w tym miesiącu